23.1 C

Μίλαν – Ρόμα 2-2: Έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους οι Ροσονέρι, η Νάπολι ξανά στο +7 (vid)

Από τον παράδεισο στην κόλαση με απίστευτη «αυτοκτονία» για τη Μίλαν που πλέον είναι ισόβαθμη με τη Γιουβέντους στους 37 βαθμούς και στο -7 από την πρωτοπόρο Νάπολι.

Οι πρωταθλητές Ιταλίας κρατούσαν προβάδισμα δύο τερμάτων ως το 87ο λεπτό αλλά η Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο με δύο στημένες φάσεις βρήκε δύο γκολ σε διάστημα πέντε λεπτών και έκλεψε τον βαθμό (2-2) στο Σαν Σίρο.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι προηγήθηκε μόλις στο 30ό λεπτό όταν από την εκτέλεση κόρνερ του Τονάλι από τα δεξιά ο Καλουλού πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων και έκανε το 1-0.

Η εικόνα της Ρόμα δεν έπειθε και σε ροή αγώνα καθαρές ευκαιρίες δεν δημιούργησε, με τη Μίλαν να βρίσκει το γκολ σε αντεπίθεση στο 77′. Ο Λεάο άνοιξε για τον Πομπέγκα που μετρούσε μόλις 7′ στην αναμέτρηση και με τέλειο πλασέ πέτυχε το 2-0.

Για κάποιο λόγο όμως οι γηπεδούχοι άρχισαν να αφήνουν την μπάλα στη Ρόμα και να της δίνουν πολλές στημένες μπάλες. Στο 87′ ο Ιμπάνιες μείωσε σε 2-1 και ξαναέβαλε την ομάδα του στο ματς και στις καθυστερήσεις ήρθε το… έμφραγμα για τη Μίλαν.

Ο Μάτιτς έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ εντελώς αμαρκάριστος, ο Ταταρουσάνου έδιωξε ενστικτωδώς σε πρώτο χρόνο αλλά ο Έιμπραχαμ βρέθηκε στην κατάλληλη θέση για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 7/1

Φιορεντίνα – Σασουόλο 2-1 (48′ Σαπονάρα, 90+2′ πεν. Γκονζάλες / 57′ πεν. Μπεράρντι)

Γιουβέντους – Ουντινέζε 1-0 (86′ Ντανίλο)

Μόντσα – Ίντερ 2-2 (11′ Κιουρία, 90+3′ Καλντιρόλα / 10′ Ντάρμιαν, 22′ Λαουτάρο Μαρτίνες)

Κυριακή 8/1

Σαλερνιτάνα – Τορίνο 1-1 (49′ Βιλένα / 36′ Σανάμπρια)

Λάτσιο – Έμπολι 2-2 (2′ Φελίπε Άντερσον, 54′ Τζακάνι / 83′ Καπούτο, 90+4′ Μάριν)

Σπέτσια – Λέτσε 0-0

Σαμπντόρια – Νάπολι 0-2 (19′ Όσιμεν, 82′ πεν. Ελμάς)

Μίλαν – Ρόμα 2-2 (30′ Καλουλού, 77′ Πομπέγκα / 87′ Ιμπάνιες, 90+3′ Έιμπραχαμ)