17.7 C

ΠΑΟΚ – Απόλλωνας 97-60: Ο εντυπωσιακός Δικέφαλος διέλυσε τους Πατρινούς και έπιασε το Περιστέρι (hls)

Ένα εύκολο απόγευμα είχε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ισοπέδωσε τον Απόλλωνα Πάτρας με 97-60 και έπιασε το Περιστέρι στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Δικέφαλος του Βορρά έκανε ένα εκπληκτικό παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση και πλησίασε τους 100 πόντους. Οι Θεσσαλονικείς βασίστηκαν ομαδική δουλειά για να φτάσουν στη νίκη, έχοντας τους Χαντς και Ράιλι με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Για τους φιλοξενούμενους διασώθηκαν οι Τζόουνς και Γουίλιαμς με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ανέβηκε στο 7-4, ενώ οι Πατρινοί βρίσκονται στο 3-8 και παραμένουν στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε από την αρχή πως είναι το αφεντικό τους ματς και δεν άφησε περιθώριο στον Απόλλων Πάτρας να ζητήσει κάτι από την αναμέτρηση. Αμέσως απέκτησε διψήφια διαφορά και έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με 13 (23-10).

Μάλιστα μπήκε ακόμη πιο δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 12-5 έφτασε τη διαφορά στους 20.

Ο Απόλλων Πάτρας έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει και η διαφορά όλο κι ανέβαινε, αφού στο τέλος του ημιχρόνου έφτασε μέχρι και τους 23.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν έγινε κάτι το διαφορετικό. Η διαφορά ξεπέρασε ακόμη και τους 30 και το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Δικέφαλο να έχει δεχτεί μόνο 40 πόντους και να έχει πετύχει 73.

Το ροτέισον που επέλεξε να κάνει από εκεί και πέρα ο Άρης Λυκογιάννης ενόψει της ευρωπαϊκής αναμέτρησης δεν έπαιξε κάποιο ρόλο και ο ΠΑΟΚ άγγιξε τους 100 πόντους, επικρατώντας τελικά με το εντυπωσιακό 97-60.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσώνος, Γερακίνης, Ζιώγας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-10, 50-27, 73-40, 97-60

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράιλι 14 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Μαργαρίτης 2 (1/6 σουτ), Χρηστίδης 7, Σαλούστρος 4 (4 ριμπάουντ), Τσιακμάς 8, Χαντς 16 (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Πόλι 11 (3/3 σουτ, 3/4 βολές), Σλαφτσάκης 4, Σάιμπερτ 9 (2), Καμπερίδης 9 (3/4 τρίποντα), Ρένφρο 2

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν (0/3 σουτ), Ντέιβις 4 (0/3 σουτ, 4/4 βολές), Μπόγρης 2, Καράμπελας 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Καλχούν 6 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 12 (4/12 σουτ, 3/4 βολές), Βησσαρίου, Σιλά 2, Χέινς – Τζόουνς 13 (4/12 σουτ), Φιλιππάκος 9 (2/3 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Κογιώνης, Μαστρογιαννόπουλος 6 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 19/33 δίποντα, 13/24 τρίποντα, 20/27 βολές, 37 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 11 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 11/29 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 17/20 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 8 επιθετικά), 10 ασίστ, 16 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ.