19.1 C

Παναθηναϊκός – Περιστέρι 72-71: Από του χάρου τα δόντια γλίτωσαν οι Πράσινοι, μοιραίος ο Ντένμον (vid)

Το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη έκανε μια απίθανη επιστροφή με 16-0 στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά η τραγική επιλογή του πρώην παίκτη του ΠΑΟ, Μάρκους Ντένμον, γλίτωσε τους Πράσινους από μια ακόμη ντροπιαστική ήττα

Ο Παναθηναϊκός φαινόταν πως βάδιζε εύκολα για τη νίκη αλλά τελικά μπορεί να αισθάνεται πολύ τυχερός για την επικράτηση του με 72-71 κόντρα στο Περιστέρι.

Με πρωταγωνιστές τους Γουόλτερς και Λι, οι Πράσινοι έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και φάνηκε πως θα ξεσπούσαν στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη.

Όμως το Περιστέρι στην τελευταία περίοδο έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ και λίγο έλειψε να κάνει την ανατροπή της χρόνιας. Ο Ντένμον πήρε την τελευταία επίθεση, κάνοντας τη χειρότερη δυνατή επιλογή με ένα μακρινό σουτ που δεν είχε την παραμικρή πιθανότητα να καταλήξει στο καλάθι. Κάπως έτσι, ο άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού έγινε μοιραίος για το Περιστέρι και… MVP για την πρώην ομάδα του.

Οι αποκαρδιωτικές εμφανίσεις του Παναθηναϊκού έχουν κάνει τον κόσμο της ομάδας να γυρίζει την πλάτη του στο σύνολο του Ντέγιαν Ράντονιτς, αφού σήμερα στο ΟΑΚΑ βρέθηκε ελάχιστος κόσμος που μάλιστα αποδοκίμασε τους παίκτες.

Οι Πράσινοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έδειξαν από την αρχή την πρόθεση τους να ξεσπάσουν πάνω στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη. Η διαφορά έφτασε αμέσως σε διψήφιο βαθμό και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να είναι στο +15 (23-8).

Η διαφορά παρέμενε πάνω κάτω η ίδια και στη δεύτερη περίοδο, προς το τέλος της οποίας οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα μικρό σερί και την ανέβασαν στους 21, πριν ξανά πέσει κάτω από τους 20 για το τέλος του ημιχρόνου (46-28).

Το Περιστέρι έδειξε μεγάλο χαρακτήρα και ένα διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο. Με ένα σερί 10-0 κατέβασε τη διαφορά στους 8 και φάνηκε να επιστρέφει κι πάλι στο παιχνίδι.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς δεν το επέτρεψε τελικά αυτό και με δικό της σερί ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 20.

Όλα έδειχναν πως η τελευταία περίοδος θα είναι τυπική, αλλά το Περιστέρι με καταπληκτικό μπάσκετ απέναντι στον ανήμπορο να αντιδράσει Παναθηναϊκό έκανε το ματς ντέρμπι.

Με σερί 16-0 η διαφορά έπεσε στο 37′ στους 5 και το ματς κατέληξε σε θρίλερ.

Ένα λεπτό αργότερα η διαφορά έπεσε ακόμη και στους τρεις. Το σκορ δεν άλλαζε και έμενε πάνω κάτω εκεί, καθώς το Περιστέρι απώλεσε αρκετές ευκαιρίες να ρίξει κι άλλο τη διαφορά.

Με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει και τη διαφορά στους τρεις, ο Παναθηναϊκός έκανε λάθος στην επαναφορά, αλλά το Περιστέρι αστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Όμως η ομάδα του Ράντονιτς έκανε στο καπάκι λάθος και οι φιλοξενούμενοι σκόραραν για να μειώσουν στον πόντο 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Λι ευστόχησε σε δύο βολές ανεβάζοντας στους τρεις και το Περιστέρι είχε την τελευταία επίθεση του αγώνα και 9,5 δευτερόλεπτα στη διάθεση του για να ισοφαρίσει.

Ο Καλαϊτζάκης έκανε φάουλ στον Φρανσίσκο, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για αντιαθλητικό, αλλά μετά από εξέτασε της φάσης οι διαιτητές τήρησαν την αρχική τους απόφαση.

Οι βολές μπήκαν και οι παίκτες του Σπανούλη έστειλαν κι πάλι τον Λι στη γραμμή των βολών. Αυτός αστόχησε και στις δύο, αλλά ο Ντένμον έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να κάνει την ανατροπή της χρονιάς για την ομάδα του, καθώς αστόχησε στο τρίποντο που δοκίμασε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Κάρδαρης, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-8, 46-28, 65-44, 72-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 12 (6/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς 6 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης 10 (1/1 δίποντο, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές), Πονίτκα 5 (2/3 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Γκουντάιτις 10 (4/6 δίποντα, 2/7 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Λι 20 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 2 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μποχωρίδης, Μαντζούκας 7 (1)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 2, Φρανσίσκο 18 (2/4 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη), Ντένμον 10 (2), Κασελάκης 14 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 5 (1/9 σουτ, 4 ριμπάουντ), Τζούστον 10 (5 ριμπάουντ), Μωραΐτης, Ραντάνοβ 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Πουλιανίτης, Περσίδης, Ζούγρης

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/28 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 13/23 βολές, 40 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 8 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 25 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 14/33 δίποντα, 11/35 τρίποντα, 10/14 βολές, 42 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 15 επιθετικά), 14 ασίστ, 18 κλεψίματα, 20 λάθη