20.3 C

Προμηθέας – Άρης 64-61: Το buzzer beater του Κουλμπόκα έκρινε το ματς (hls)

Ο Κουλμπόκα χάρισε τη νίκη με ένα εντυπωσιακό buzzer beater στον Προμηθέα με 64-61 επί του Άρη σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Η ομάδα της Πάτρας είχε τον έλεγχο την περισσότερη ώρα του αγώνα, αλλά στο τέλος παραλίγο να πληρώσει την έλλειψη συγκέντρωσης. Τελικά ο πρώτος της σκόρερ της χάρισε τη μεγάλη νίκη.

Οι δύο ομάδες έδειξαν από τα πρώτα λεπτά πως θα ακολουθήσει ένα σκληρό παιχνίδι, αφού η μία έδειχνε αδύναμη να ξεφύγει από την άλλη και πηγαίνοντας χέρι χέρι, η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Προμηθέα μπροστά στο σκορ με 19-16.

Η ομάδα της Πάτρας άλλαξε για λίγο τα δεδομένα, καθώς μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρέθηκε να προηγείται με διαφορά 11 πόντων (27-16) στο 24′. Όμως δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το προβάδισμα που πήρε χάρη κυρίως στον Κουλμπόκα που ήταν ο κύριος μοχλός στο επιθετικό κομμάτι, με τον Άρη να διορθώνει τα όποια προβλήματα αντιμετώπισε σε εκείνο το διάστημα και να ρίχνει σιγά σιγά τη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 36-31.

Τολιόπουλος και Νοτέ μπήκαν μπροστά για τον Άρη με την έναρξη της τρίτης περιόδου και τον ξανά έβαλαν για τα καλά στο παιχνίδι, αφού μπορεί να υπήρχε η αδυναμία για μεγάλο κομμάτι του δεκαλέπτου να μειωθεί παραπάνω η διαφορά, αλλά τελικά η ψαλίδα έκλεισε στους δύο στο τέλος της τρίτης και με την έναρξη της τέταρτης οι φιλοξενούμενοι πήραν κι πάλι προβάδισμα (49-50) στο παιχνίδι μετά την πρώτη περίοδο.

Παρόλα αυτά σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι κράτησαν την ψυχραιμία τους και με ένα γρήγορο σερί 7-0, βρέθηκαν και πάλι μπροστά με 6.

Μετά τη νέα αλλαγή του σκορ και του προβαδίσματος οι Κίτρινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και 1,5 λεπτό πριν το τέλος έφτασαν και πάλι μια ανάσα από την ομάδα της Πάτρας ρίχνοντας τη διαφορά στους 2 (59-57).

Εκεί υπήρξε τεχνικοί ποινή στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, η οποία πέρασε ανεκμετάλλευτη αφού ο Κουλμπόκα ευστόχησε μεν στη βολή, αλλά η επίθεση στη συνέχεια πήγε χαμένη.

Οι Κίτρινοι κέρδισαν βολές και μείωσαν στον πόντο 38 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά «κόλλησαν» αμυντικά καθώς έχασαν το ριμπάουντ στην άστοχη επίθεση των γηπεδούχων.

Ο Κουλμπόκα που μέχρι εκείνη την ώρα είχε 4/4 βολές, αστόχησε σε μία και ο Άρης είχε επίθεση 14 δευτερολέπτων όντας δύο πόντους πίσω στο σκορ.

Ο Γκουντγουίν κάρφωσε εντυπωσιακά για το 61-61, αλλά η μοίρα έπαιξε άσχημο παιχνίδι στους Κίτρινους.

Ο πρώτος σκόρερ του Προμηθέα, Κουλμπόκα δεν φοβήθηκε παρά τα χαμένα έξι τρίποντα που είχε μέχρι εκείνη την ώρα και πήρε το σουτ που καθόρισε το ματς για το 64-61.

Στα 2,4 που απέμεναν ο Άρης έψαχνε τρίποντο για να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά ο Χάκινς που πήρε την προσπάθεια αστόχησε και η ομάδα της Πάτρας πανηγύρισε μια τεράστια νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Σταματόπουλος, Τσιμπούρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 36-31, 49-47, 64-61

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 7 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 4 (5 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 4 (7 ριμπάουντ), Σίμπσον 3 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Κουλμπόκα 18 (5/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς 3, Κοντίτ 7 (2 μπλοκ), Τσαϊρέλης 4, Γκίκας 6 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμασον 8 (1/8 σουτ, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Νότε 13 (5/19 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Νετζήπογλου, Χάγκινς 9 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 9 (4/8 δίποντα), Σανόγκο, Τολιόπουλος 15 (2/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καββαδάς 4

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 13/35 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 26/34 βολές, 59 ριμπάουντ (37 αμυντικά – 22 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 19 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 19/38 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 11/16 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 10 επιθετικά), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη