20.8 C

Ιωνικός – Καρδίτσα 78-71: Νίκη παραμονής με φανταστικό Μαυροκεφαλίδη για τους Νικαιώτες (vid)

Ο Ιωνικός πανηγύρισε μεγάλη νίκη με 78-71 κόντρα στην Καρδίτσα στο ντέρμπι των ουραγών και πήρε σημαντική ανάσα φτάνοντας τις τρεις νίκες στο πρωτάθλημα της Basket League.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν στο παιχνίδι με νέους προπονητές, με τον Λίβανο να κάθεται στον πάγκο των γηπεδούχων και τον Παπανικολόπουλο να κάνει το ντεμπούτο με τη Θεσσαλική ομάδα.

Η ομάδα της Νίκαιας ήταν καλύτερη στις τρεις από τις τέσσερις περιόδους του αγώνα και έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Μαυροκεφαλίδη που πέτυχε 23 πόντους, έφτασε σε μια πολύτιμη νίκη ενόψει της συνέχειας.

Ο Ιωνικός θέλησε να δώσει το δικό του ρυθμό στο παιχνίδι και γρήγορα πήρε διψήφιο προβάδισμα με 12-2. Η Καρδίτσα είχε αντίδραση, μείωσε στον πόντο (14-13), αλλά από εκεί και πέρα προέκυψε νέο σερί των γηπεδούχων και αυτή τη φορά πιο εντυπωσιακό.

Η ομάδα της Νίκαιας έτρεξε ένα ονειρεμένο σερί 14-0 και έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας πετύχει 28 πόντους και με το προβάδισμα στους 15.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και μάζεψαν τη διαφορά γρήγορα στους 10, όμως κι πάλι ο Ιωνικός με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μαυροκεφαλίδη έτρεξε ένα μικρό σερί για να την ξανά ανεβάσει στους 15 (38-23).

Η διαφορά συνέχισε να κινείται σε αυτά τα επίπεδα, οι γηπεδούχοι στο καλό τους κομμάτι δεν μπόρεσαν να την ανοίξουν παραπάνω και η Θεσσαλική ομάδα μείωσε στους 11 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και παρέμεινε ζωντανή ενόψει του δευτέρου.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν πολύ στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να κινείται εκεί γύρω και την Καρδίτσα απλά να καταφέρνει να τη ρίξει σε μονοψήφιο βαθμό (60-51) ενόψει του τελευταίου δεκαλέπτου, στο οποίο οι γηπεδούχοι έμπαιναν από θέση ισχύος.

Αφού η Καρδίτσα δεν «πέθανε» στα πρώτα τρία δεκάλεπτα και κρατήθηκε ζωντανή, στην τέταρτη περίοδο ήταν η ώρα να αντιδράσει και να κάνει το ματς ντέρμπι.

Με πρωταγωνιστή τον Γκαμπρόσβεκ, η Θεσσαλική ομάδα κατάφερε μέσα στα πρώτα τρία λεπτά να πλησιάσει στο σκορ και να μειώσει τη διαφορά στους τέσσερις (61-57).

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι από εκεί και πέρα, η διαφορά παρέμενε σταθερή και η Καρδίτσα συνέχισε να πιστεύει.

Μάλιστα στο 36′ ο Ιωνικός ένιωσε στο σβέρκο του την ανάσα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι μείωσαν στον πόντο.

Στα τελευταία λεπτά που απέμεναν οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα, πήραν μια ανάσα 5 πόντων και φαινόταν πως έχουν το πάνω χέρι για τη νίκη.

Κι έτσι έγινε, αφού παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων η ομάδα της Νίκαιας διατήρησε την ψυχραιμία της και τη διαφορά στα ίδια και ουσιαστικά «κλείδωσε» το παιχνίδι 23 δευτερόλεπτα πριν το τέλος όταν και ξέφυγε με 7.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν έγινε κάτι δραματικό, οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα καλάθι και η ομάδα της Νίκαιας πανηγύρισε τη νίκη με 78-71.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Κατραχούρας, Λουλουδιάδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-13, 43-32, 60-51, 78-71

ΙΩΝΙΚΟΣ (Λίβανος): Μπέμπης, Μαυροκεφαλίδης 23 (8/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάντζαρης 3 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Χόκινς 4 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λέισι 19 (5/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάπελαν 11 (1/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Νούνιεζ 7 (7 ριμπάουντ), Σίμονς 6 (1/6 σουτ), Αρσενόπουλος 3 (1), Παρκς 2

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπεχάιμ 8 (1), Πριτζέτ 14 (6/14 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αθηναίου 8 (1), Αγραβάνης 10 (3/9 σουτ, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σαρικόπουλος 2, Καρράς 2, Καλαϊτζάκης, Γκιουζέλης 6 (1), Τσούκας, Γουέστ 6 (3/8 σουτ), Γκάμπροβσεκ 15 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 21/37 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 12/19 βολές, 51 ριμπάουντ (38 αμυντικά – 13 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 21/44 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 14/23 βολές, 51 ριμπάουντ (34 αμυντικά – 17 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη