20.9 C

Απρόσμενο πισωγύρισμα για τους Μπακς και σκληρή ήττα από τους ουραγούς της Ανατολής Χόρνετς (vid)

Αυτή κι αν ήταν σφαλιάρα για τα Ελάφια του Γιάννη Αντετοκούνμπο: Η χειρότερη ομάδα της Ανατολής (Χόρνετς) διέσυρε την δεύτερη καλύτερη (Μπακς) βάσει της βαθμολογίας, με τον Greek Freak να ολοκληρώνει τον αγώνα με μόλις 9 πόντους

Αυτό κι αν ήταν σκληρό μάθημα και αγωνιστική σφαλιάρα προσγείωσης για τους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο!

Τα Ελάφια γνώρισαν μία ήττα εκτός προγράμματος και μάλιστα με διασυρμό (138-109) από τους Χόρνετς στο Μιλγουόκι, σε ένα ματς που οι ουραγοί της βαθμολογίας στην Ανατολική Περιφέρεια πέτυχαν 51 πόντους μόνο στο πρώτο 12λεπτο!

Οι 51 πόντοι των Χόρνετς αποτελούν ρεκόρ ιστορίας του οργανισμού σε οποιαδήποτε περίοδο και ισοφάρισαν τους Γουόριορς από το 2019 για τους περισσότερους σε πρώτο 12λεπτο όλων των εποχών στο ΝΒΑ!

Ο Τέρι Ροζίερ πέτυχε 39 πόντους με 6/15 τρίποντα κάνοντας season high, ενώ αντίστοιχα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε season low με εννιά πόντους (!) στο ενεργητικό του, παίζοντας μόλις 22 λεπτά αφού το ματς κρίθηκε από πολύ νωρίς.

Ο Γιάννης μπήκε στο ματς με μέσο όρο 32.7 πόντους- τρίτος σκόρερ στο ΝΒΑ πίσω από τον Ντόντσιτς και τον Εμπίντ- αλλά είχε μόλις 2/7 σουτ και 5/11 βολές, χωρίς να μπορέσει να ξεπεράσει την άμυνα των Χόρνετς πάνω του. Όπως και κανείς άλλος παίκτης των Μπακς, πέρα από τον Μπόμπι Πόρτις που μέτρησε 19 πόντους με 12 ριμπάουντ για το έκτο σερί προσωπικό του ντανμπλ νταμπλ.

Ο ΛαΜέλο Μπολ για τους νικητές τέλειωσε το ματς με 24 πόντους και 12 ασίστ, ο Μέισον Πλάμλι πρόσθεσε 17 πόντους, 15 ριμπάουντ και έξι ασίστ, ενώ ο Πι Τζέι Ουάσινγκτον μέτρησε 23 πόντους με 5.10 τρίποντα.

Αγωνίστηκε και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο για εννιά λεπτά και είχε 2/4 βολές και 0/6 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-51, 60-84, 87-112, 109-138.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Κόνατον 5 (1), Γιάννης Αντετοκούνμπο 9 (2/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/11 βολές, 4 ριμπάουντ), Λόπεζ 9 (1), Άλεν 12 (3/4 τρίποντα), Χόλιντεϊ 12 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Ινγκλς 6 (2), Πόρτις 19 (4/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπότσαμπ 6, Κάρτερ 8 (2), Γκριν 13 (3), Χιλ 5 (1), Νουόρα 3 (1), Μάθιους, Θανάσης Αντετοκούνμπο (0/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ (Στιβ Κλίφορντ): ΜακΝτάνιελς 11 (3/8 σουτ, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ουάσινγκτον 23 (4/4 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πλάμλι 17 (8/9 δίποντα, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ροζίερ 39 (9/14 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπολ 24 (7/13 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σμιθ 6, Μάρτιν 4, Γουίλιαμς 4, Θορ 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρίτσαρντς, ΜακΓκάουενς