22.4 C

Ολυμπιακός – Αρμάνι 82-66: Θριαμβευτική κορυφή με συγκλονιστικό Γουόκαπ!

Οι Ερυθρόλευκοι ισοπέδωσαν την Αρμάνι και πάτησαν κορυφή στο τέλος του πρώτου γύρου της EuroLeague με τον Τόμας Γουόκαπ να κάνει απίθανα πράγματα στο παρκέ και να αποθεώνεται στο κατάμεστο ΣΕΦ από τους οπαδούς του Ολυμπιακού

Τα πάντα ξεκινούν από την άμυνα κι αυτό είναι κάτι που ο Ολυμπιακός το γνωρίζει καλύτερα από κάθε άλλον εδώ και χρόνια. Πριν μια εβδομάδα οι Ερυθρόλευκοι σκόρπισαν τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και με την έλευση του νέου έτους έδειξαν στην Αρμάνι Μιλάνο ποιος είναι το αφεντικό στο κατάμεστο (ανακοινώθηκε sold out) ΣΕΦ!

Με σπουδαία εμφάνιση αμυντικά, έναν αδιανόητο Τόμας Γουόκαπ να κάνει ασύλληπτη εμφάνιση και με άρτια εκτελεσμένο πλάνο απέναντι στην ιταλική ομάδα (η οποία ταξίδεψε στο ΣΕΦ στο φετινό καλύτερο φεγγάρι της προερχόμενη από τρεις σερί νίκες) οι Ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν τεράστια νίκη με 82-66 και στρογγυλοκάθισαν στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 11-6 στο τέλος του πρώτου γύρου! Αδιανόητες εμφανίσεις και μεγάλες νίκες που ανοίγουν ακόμα περισσότερο την όρεξη για μια Ομάδα με το όμικρον κεφαλαίο.

Ο Γουόκαπ ήταν το Α και το Ω αυτής της μεγάλης νίκης μέσα από την άμυνα (ειδικά πάνω στον καυτό Μπάρον), τους πόντους, τις ασίστ, τα κλεψίματα, τα ριμπάουντ του: τα πάντα όλα! Ο περιφερειακός από το Τέξας άκουσε το όνομά του στο ΣΕΦ από τον κόσμο του Ολυμπιακού κι αυτή είναι η μεγαλύτερη αναγνώριση για τα όσα μαγικά έκανε και την Παρασκευή.

Μεγάλο χειροκρότημα αξίζει και στον Άλεκ Πίτερς που έκανε το κορυφαίο φετινό του παιχνίδι με τον Ολυμπιακό (16π., 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο) με τρομερό πρώτο δεκάλεπτο όπου έγινε διψήφιος ενώ βοήθησε τον Βεζένκοφ να μπει σταδιακά στο ματς για να βρει τον ρυθμό του έπειτα από τον τραυματισμό του.

Σπουδαία εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση από Μπλακ και Παπανικολάου, μεγάλες άμυνες στο τρίτο δεκάλεπτο από τον Κάνααν σε μια υπέροχη βραδιά στο κατάμεστο ΣΕΦ!

Η Αρμάνι που είχε ούτως η άλλως κακή παράδοση στο ΣΕΦ έπεσε στο 6-11 με τον Μπάρον να είναι ο μοναδικός διψήφιος με τους 12 πόντους που σημείωσε στο πρώτο μέρος!

Οι Ιταλοί προσπάθησαν να πάνε χαμηλά τον ρυθμό του αγώνα με τον Πίτερς να σκοράρει πάντως διαδοχικά καλάθια στην αρχή του αγώνα. Με το σκορ στο 13-13 ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 14-2 για το 27-15 του πρώτου δεκάλεπτου με σερί τρίποντα από Πίτερς, Παπανικολάου και ΜακΚίσικ στο φινάλε και έπειτα από αρκετά άστοχα σουτ.

Η μονομαχία ήταν… σκυλίσια με τους Μπάρον και Χάινς να σκοράρουν για να μειώσουν τη διαφορά που παρέμενε σταθερά διψήφια. Η Αρμάνι πίεζε σε όλο το γήπεδο και άπλωνε χέρια σαν χταπόδια στην μπάλα με τους Ιταλούς να μειώνουν στο τέσσερις (39-35) πριν ο Βεζένκοφ σκοράρει το πρώτο του τρίποντο για το 44-38 του πρώτου μέρους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κλειδί για την ερυθρόλευκη νίκη αφού Κάνααν, Γουόκαπ, Παπανικολάου και Μπλακ έκαναν σπουδαία πράγματα στην άμυνα. Ο Ρίτσι σκόραρε γρήγορα πέντε πόντους αλλά αυτό ήταν όλο αφού στα επόμενα 6:41 οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με μόλις μία βολή του Τόμας (!!!) με την άμυνα του Ολυμπιακού να είναι πραγματικά εντυπωσιακή και μέσα από αυτή να βρίσκει διαδοχικά καλάθια ανοίγοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά στους 15 (59-44).

Οι φιλοξενούμενοι συμβιβάστηκαν με την ήττα στο τέταρτο δεκάλεπτο και το μόνο ενδιαφέρον ήταν που θα κάτσει η διαφορά αφού οι Ερυθρόλευκοι έπαιζαν με ωραίες συνεργασίες χωρίς πολλά λάθη και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Λοτερμόσερ, Περάντι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-15, 44-38, 59-44, 82-66

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/41 δίποντα, 12/26 τρίποντα, 8/8 βολές, 33 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 14 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη, 19 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 18/31 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 9/10 βολές, 35 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 21 λάθη, 18 φάουλ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Κάνααν 2 (0/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 κλεψίματα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Φαλ 7 (3/5 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλούκας 8 (0/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, κανένα λάθος), Βεζένκοφ 8 (1/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 9 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς 16 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Μπλακ 6 (2/4 δίποντα, 2/2 βολές), ΜακΚίσικ 9 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 5 (1/5 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Τόμας 6, Λουγουαγού-Καμπαρό 9 (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 9 (3), Μέλι 7 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπάρον 12 (5/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Ρίτσι 5 (1), Χολ 5 (1 τρίποντο, καμία ασίστ, 5 λάθη), Χάινς 8 (4/6 δίποντα), Φόγκτμαν