12 C

Ολυμπιακός – Μίλων 3-0: Το τέλειο ποδαρικό στο 2023 με μεγάλη εμφάνιση από Λινάρδο και Παγένκ

Με 12 μπλοκ συνολικά (τα 10 από τον εντυπωσιακό Λινάρδο και τον ουσιαστικό Παγένκ), οι Ερυθρόλευκοι ξεπέρασαν το εμπόδιο του εξαιρετικού φετινού Μίλωνα και έκαναν την καλύτερη εκκίνηση στο νέο έτος

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο 2023 ο Ολυμπιακός. Οι Ερυθρόλευκοι του Αλμπέρτο Τζουλιάνι επιβλήθηκαν με 3-0 του εξαιρετικού Μίλωνα (βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας κι αποτελεί την ομάδα έκπληξη της σεζόν) στο «Μ. Μερκούρη» του Ρέντη και πανηγύρισαν την 9η νίκη τους σε 10 αγωνιστικές πριν από το πρώτο πολύ απαιτητικό παιχνίδι με τη Στεάουα Βουκουρεστίου για τη φάση των «8» του Challenge Cup στο ίδιο γήπεδο (10/1, 17:00).

Πολύ ωραία στιγμή πριν την έναρξη του αγώνα με τον Βούλγαρο διαγώνιο της ομάδας της Νέας Σμύρνης, Μπόγιαν Γιορντάνοφ, να βραβεύεται για την προσφορά του στους 30 φορές πρωταθλητές Ελλάδας.

Γιορντάνοφ

Ο Ολυμπιακός είχε 65% στην υποδοχή του και ο Τράβιτσα αξιοποίησε αρκετά τους κεντρικούς του με τον Παγένκ και τον Λινάρδο να είναι οι κορυφαίοι για διαφορετικούς λόγους. Ο πρώτος έκλεισε το ματς με 10 πόντους με 5/6 επιθέσεις, 2 άσους και 3 μπλοκ, ενώ ο δεύτερος είχε 7 από τα 12 μπλοκ των Ερυθρολεύκων!

Ο Στερν έβαλε 15 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ιντάλγκο να είναι σταθερός στην υποδοχή αλλά να υποπίπτει σε 6 λάθη σε επίθεση και σέρβις.

Για τον Μίλωνα που ειδικά στο τρίτο σετ έκανε μεγάλη προσπάθεια να πάρει κάτι, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιορντάνοφ με 16 πόντους αλλά ήταν απελπιστικά μόνος και λόγω κακού σέρβις: η ομάδα του, επίσης, πιέστηκε υπερβολικά στην υποδοχή με τον Μολίνα να μπαίνει στο σημάδι και ο Πορτορικανός πήρε τους μόλις δύο άσους των φιλοξενούμενων στο ματς (αμφότεροι στο τρίτο σετ).

Ο Σάκης Ψάρρας κατά τη διάρκεια του δευτέρου σετ έριξε στο ματς τον νεαρό Νανόπουλο αντί του αρνητικού Εφραιμίδη κι ο ταλαντούχους ακραίος τα πήγε αρκετά καλά δεδομένης της πίεσης στη συγκεκριμένη έδρα αλλά και της απειρίας του.

Με δύο λάθη του Ολυμπιακού και 3/3 επιθέσεις του Γιορντάνοφ ο Μίλων απέκτησε σημαντικό προβάδισμα και ο Μολίνα (2-6) υποχρέωσε τον Αλμπέρτο Τζουλιάνι στο πρώτο τάιμ άουτ. Ο Βούλγαρος διαγώνιος του Μίλωνα διατήρησε το +4 (8-12) αλλά στη συνέχεια με καλό side out και σέρβις του Κουμεντάκη οι Ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν (13-13). Η πίεση των Στερν και Ιντάλγκο από τη γραμμή έφερε σημαντικό προβάδισμα για τον Ολυμπιακό που έτρεξε επιμέρους 12-3 και με άσο του Κουβανού έκανε το 1-0 με 25-16.

Με μεγαλύτερη συγκέντρωση στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός έφτασε στο +4 με άσο του Παγένκ στο δεύτερο σετ (8-4) και ο Στερν διατήρησε με ευκολία το double score (12-6). Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μειώσουν παρά τον άσο του Κουμεντάκη σε κομβικό σημείο (20-16) και το κατάφεραν με τα τρία λάθη του Ιντάλγκο (24-22) ωστόσο ο Ολυμπιακός χάρη στο άουτ σέρβις του Μάρκου έκανε το 25-22.

Ο Μίλωνας έκανε τη δική του αντεπίθεση στην έναρξη του τρίτου σετ με… δώρα από Ιντάλγκο, Στερν και Κουμεντάκη για το 1-5. Οι Ερυθρόλευκοι επέστρεψαν και το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια μέχρι ο Μολίνα να πετύχει άσο για το 15-17. Το +2 των φιλοξενούμενων διατηρήθηκε ως το 22-22 που έκαναν Χανδρινός και Στερν, με το μπλοκ του Παγένκ στον Νανόπουλο να φέρνει το πρώτο σετ μπολ στους γηπεδούχους. Ο Γιορντάνοφ το έσβησε αλλά στη συνέχεια ο Στερν με επίθεση και άσο εξασφάλισε το καθαρό τρίποντο (8ο σε 10 αναμετρήσεις) για τον Ολυμπιακό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΜΙΛΩΝ 3-0

ΤΑ ΣΕΤ: 25-16, 25-22, 26-24 σε 80′

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσους, 35 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλου ενώ οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 2 άσους, 31 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τζουλιάνι): Παγένκ 10 (5/6 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Στερν 15 (12/23 επ., 3 άσοι), Κουμεντάκης 8 (5/16 επ., 3 άσοι, 58% υπ. – 53% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/2 επ., 1 άσος), Λινάρδος 10 (3/5 επ., 7 μπλοκ), Ιντάλγκο 9 (7/20 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 38% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 70% υπ. – 60% άριστες), Σ. Χανδρινός 2 (2/2 επ.), Παπαγγελόπουλος.

ΜΙΛΩΝ (Ψάρρας): Μπράιαν 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 16 (16/34 επ.), Μολίνα 9 (7/19 επ., 2 άσοι, 45% υπ. – 35% άριστες), Εφραιμίδης (0/5 επ., 40% υπ. – 30% άριστες), Χερ / Α. Χανδρινός (λ., 50% υπ. – 38% άριστες), Δημητούλης, Μάρκου, Νανόπουλος 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. – 58% άριστες), Στράτος.