22.6 C

Νίκη στην παράταση για τους Μπακς, σε ένα θεότρελο ματς στο Τορόντο

Οι Μπακς προηγήθηκαν με 21 πόντους 3 λεπτά πριν το τέλος στο Τορόντο, που κατάφερε να οδηγήσει το ματς στην παράταση - Με απίθανη ασίστ του Γιάννη και buzzer beater του Άλεν ήρθε το 104-101 για το Μιλγουόκι

«Δεν νομίζω να έχω ξαναδεί τόσο περίεργο παιχνίδι», είπε ο προπονητής των Ράπτορς μετά την εντός έδρας ήττα της ομάδας του από τους Μπακς, περιγράφοντας ένα… θεότρελο ματς, που είδε τους Μπακς να φεύγουν νικητές, αλλά με την ψυχή στο στόμα από το Τορόντο, με 104-101.

Οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να ολοκληρώσουν μια απίθανη ανατροπή, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, αφού πρώτα… έσπασαν τα καλάθια στην πρώτη περίοδο. Χρειάστηκαν περισσότερα από 6 λεπτά και 15 χαμένα σουτ για να βάλουν τον πρώτο τους πόντο, αλλά και οι Μπακς δεν πήγαν πίσω στον διαγωνισμό… αστοχίας, με αποτέλεσμα το πρώτο 12λεπτο να τελειώσει με 12-13!

Το Μιλγουόκι πήρε φόρα στη συνέχεια και άνοιξε τη διαφορά, έδειξε μάλιστα ότι είχε τη νίκη στο τσεπάκι όταν βρέθηκε μπροστά με 21 πόντους 3:10 πριν το τέλος και 11 πόντους στα 43” πριν το φινάλε. Κι όμως, οι Ράπτορς βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν με πρωταγωνιστή τον Τρεντ, που πέτυχε το τρίποντο της ισοφάρισης στο 0:08 της τελευταίας περιόδου.

Στην παράταση, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο το 31ο triple double της καριέρας του, δίνοντας εκπληκτική ασίστ στον Γκρέισον Άλεν για το νικητήριο τρίποντο των Μπακς. Ο Greek Freak τέλειωσε το ματς με 30 πόντους (6/15 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 15/21 βολές), 21 ριμπάουντ, 10 ασίστ αλλά και ρεκόρ καριέρας στα λάθη με 12.

Με την αγχωτική νίκη τους στο Τορόντο, οι Μπακς ανέβηκαν στο 25-13 (16-4 εντός έδρας και 9-9 εκτός), ενώ οι Ράπτορς έπεσαν στο 16-22. Επόμενος αντίπαλος για το Μιλγουόκι οι Σάρλοτ Χόρνετς, τους οποίους υποδέχονται τα ξημερώματα του Σαββάτου στο Fiserv Forum.

Τα 12λεπτα: 12-13, 38-39, 59-63, 97-97 (κ.ά.), 101-104.