21 C

ΑΕΚ – Τόφας 73-70: Έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε η Ένωση και πάει Τουρκία με το 1-0

Στο άδειο λόγω τιμωρίας κλειστό των Άνω Λιοσίων, η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει με 73-70 της Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη σε ένα δραματικό παιχνίδι και να κάνει το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά για τα play in του Basketball Champions League.

Οι Κιτρινόμαυροι θα ταξιδέψουν στην Τουρκία έχοντας τη δυνατότητα να τελειώσουν εκεί τη δουλειά, ενώ αν αυτό δεν συμβεί η σειρά θα επιστρέψει στην Αθήνα.

Η Ένωση έδειξε αρκετά αγχωμένη σε πολλά σημεία του αγώνα και ειδικά όποτε μπόρεσε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με διαφορές τις οποίες θα μπορούσε να χτίσει πάνω σε αυτές. Παρόλα αυτά δεν το πλήρωσε και μόλις η Τόφας αντιδρούσε, είχε τη δική της απάντηση και έδειχνε πως εύκολα ή δύσκολα θα καταφέρει να φτάσει τελικά στη νίκη.

Κι έτσι έγινε, παρότι στο τέλος η ΑΕΚ πήγε να βγάλει μόνη τα μάτια της, χάνοντας μια διαφορά ασφαλείας που είχε χτίσει 1,5′ πριν το τέλος.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ άσχημα στο παιχνίδι ή καλύτερα η Τόφας ξεκίνησε πολύ δυναμικά και κατάφερε να πάρει μια διαφορά 8 πόντων (9-17) στο 8′ της αναμέτρησης.

Παρόλα αυτά η Ένωση έτρεξε ένα μικρό σερί 7-3 και κατάφερε να συμμαζέψει τα πράγματα μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου που βρήκε μπροστά με τέσσερις τους φιλοξενούμενους.

Η δεύτερη περίοδος ήταν απολύτως μοιρασμένη και το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι.

Οι δύο ομάδες δεν είχαν κάποιον απόλυτο πρωταγωνιστή μέχρι εκείνο το σημείο και στεκόταν κυρίως στην ομαδική δουλειά που έκανε η καθεμιά από την πλευρά της. Το προβάδισμα περνούσε συνεχώς σε διαφορετικά και χέρια κι το τέλος του ημιχρόνου βρήκε μπροστά τους φιλοξενούμενους μόλις με δύο πόντους και το παιχνίδι να είναι κάτι παραπάνω ανοιχτό ενόψει του δευτέρου μέρους.

Η τρίτη περίοδος ανήκε στο μεγαλύτερο κομμάτι της στην Ένωση. Μάιλς και Μίτσελ πήραν πάνω τους το επιθετικό κομμάτι και η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί με 9 πόντους διαφορά στο 28′ (51-42). Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι κλώτσησαν την καρδάρα με το γάλα κι μέσα σε δύο λεπτά η Τόφας κατάφερε να μειώσει με σερί 7-1 τη διαφορά στους τρεις (52-49).

Έτσι οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο σχεδόν από την ίδια αφετηρία και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ένα πραγματικό θρίλερ.

Ουγκουρλού και Γκρέι πήραν από το χέρι την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη και της ξανά έδωσαν το προβάδισμα. Η Ένωση βρέθηκε αμέσως ξανά μπροστά στο σκορ, αλλά όπως και σε άλλες περιπτώσεις κατά τη διάρκεια του αγώνα, δεν μπόρεσε να διατηρήσει την ψυχραιμία της, χάνοντας μέσα σε ένα λεπτό διαφορές τεσσάρων και πέντε πόντων.

Παρόλα αυτά είχε και τον τρόπο να αντιδράσει όποτε βρισκόταν πίσω στο σκορ. Και αυτό έκανε και στο 61-62 στο 36′, όπου με ένα σερί 8-0 και τρίποντο του Στρέλνιεκς – που έκανε εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο – 3:40 πριν το τέλος πήρε προβάδισμα με 7.

Λίγες στιγμές αργότερα ο Φλιώνης έβαλε μεγαλοπρεπές στοπ στον Ένις, αλλά η ομάδα του δεν μπόρεσε να το εξαργυρώσει επιθετικά και να πάρει μια μεγάλη ανάσα ενόψει των τελευταίων λεπτών της αναμέτρησης.

Από εκεί και πέρα η Ένωση έβγαλε δύο τρεις πολύ σημαντικές άμυνες και με συνδυασμό με την ψυχραιμία στην επίθεση και συγκεκριμένα στις βολές που εύκολα έδιναν από νωρίς οι Τούρκοι, πήγε με το σημαντικό +9 (73-64) στο τελευταίο ενάμιση λεπτό του αγώνα.

Όμως κι αυτή τη φορά η ΑΕΚ έδειξε προβληματική εικόνα και η Τόφας κατάφερε να μειώσει στους τρεις με ένα σερί 6-0 για το 73-70 ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά, με τους γηπεδούχους να αστοχούν σε μία ακόμη επίθεση, αλλά μετά από μια μάχη οι διαιτητές έδωσαν τζάμπολ και το βελάκι έδειξε ΑΕΚ.

Παρόλα αυτά η επίθεση πήγε στα «σκουπίδια» κι η Τόφας είχε την μπάλα στα χέρια της και την ευκαιρία να ισοφαρίσει στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι όμως αστόχησαν σε σουτ τριών πόντων και οι Κιτρινόμαυροι πανηγύρισαν μεγάλη νίκη με 73-70.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λανζαρίνι, Μπαλντίνι, Κοζλόφσκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 35-37, 52-49, 73-70

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 9 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φρέιζερ 2 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάντσεν 4, Μίτσελ 16 (6/12 δίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στρέλνιεκς 16 (4/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Κόνιαρης, ΜακΓκρίφ 9 (1 τρίποντο, 6/6 βολές), Μάιλς 12 (2/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπαδάκης, Πετρόπουλος, Γουίλιαμς (0/6 σουτ), Ξανθόπουλος 5 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΤΟΦΑΣ (Πρίφτης): Μπράιμο 3, Ένις 10 (2), Γκρέι 18 (4/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ, 7 λάθη), Τουρέ 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Ουγκιουρλού 16 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπουγιουκτουντσέλ 2, Μιλάκνις 3 (1), Τανισάν 7 (1), Τόμπσον 2

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 13/22 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 20/26 βολές, 33 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 9 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Τόφας: 15/33 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 10/16 βολές, 40 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 18 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 17 λάθη, 23 φάουλ