16.7 C

Ολυμπιακός: Επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις του

Ο Ολυμπιακός σκοράρει ξανά με ευκολία (δεκατρία γκολ σε τέσσερις αγώνες μετά τη διακοπή) και το 2023 μπήκε όπως πρέπει. Τα δύο πλάνα του Μίτσελ (χωρίς εξτρέμ και με εξτρέμ), οι «μαέστροι» Χουάνγκ και Φορτούνης, αλλά και η παραφωνία στο αριστερό άκρο της άμυνας. Γράφει ο Παναγιώτης Γκαραγκάνης

Τρεις βαθμοί στο σακούλι και προχωράμε… Δεν υπάρχει άλλος δρόμος. Μόνο αυτός της νίκης. Έπρεπε να μπει το 2023 για να πετύχει ο Ολυμπιακός δεύτερη συνεχόμενη νίκη. Όχι στο Πρωτάθλημα, αλλά γενικότερα στη σεζόν! Επιτέλους, έγινε και αυτό. Η διαφορά μπορεί να μειώθηκε στους τρεις βαθμούς από τη 2η θέση, όμως προσωπικά σκέφτομαι μόνο την 1η και η διαφορά από εκεί παραμένει στο -10. Αγώνες υπάρχουν ακόμα μπόλικοι και ο Πρωταθλητής Ελλάδας έχει ανάγκη να «τρέξει» νικηφόρο σερί κόντρα σε όλους και όλα.

Ο Ιωνικός παίζει για την επιβίωσή του στην κορυφαία κατηγορία και κόντρα στον Ολυμπιακό αγωνίστηκε μόνο για να κρατήσει το μηδέν με κάθε τρόπο. Άντεξε για 34 λεπτά και δεν απείλησε καθόλου. Οι Ερυθρόλευκοι πρέπει να τελειώνουν τέτοια ματς με συνοπτικές διαδικασίες και μπορεί να μην πέτυχαν περισσότερα γκολ (η επιπολαιότητα στην τελική απόφαση, σε δημιουργία και εκτέλεση, στέρησε αυτήν τη δυνατότητα στο δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα στην τελική ευθεία του αγώνα μετά το 80′), αλλά βρίσκουν ξανά κάτι πολύτιμο στο ποδόσφαιρο: μαζεμένα γκολ σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Κόντρα στον Ιωνικό, οι παίκτες του Μίτσελ σημείωσαν δύο τέρματα σε έξι λεπτά. Για την ακρίβεια, τα γκολ ήταν τρία, αλλά ο διαιτητής Διαμαντόπουλος είχε… φροντίσει να μη μετρήσει την κεφαλιά του Χάμες στο 26′, ανακαλύπτοντας επιθετικό φάουλ του Παπασταθόπουλου στον Μασάς μετά την εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη. Και στα τέσσερα ματς μετά τη διακοπή για το Μουντιάλ, έχουν σκοράρει διαδοχικά γκολ μέσα σε διάστημα λίγων λεπτών. Και αν δεν υπήρχε η αγωνιστική καθίζηση στο δεύτερο μέρος του εκτός έδρας αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα, η αποτελεσματικότητα θα βρισκόταν στο 100%. Ο Ολυμπιακός σκοράρει ξανά με συχνότητα, έχει πετύχει δεκατρία γκολ σε τέσσερις επίσημους αγώνες μετά τη διακοπή για το Μουντιάλ και επανέρχεται στις… εργοστασιακές ρυθμίσεις του.

Θαυμάζω το ποδόσφαιρο του Ίνμπομ Χουάνγκ. Αυτός ο παίκτης είναι μία κατηγορία μόνος του και έχει θέση σε οποιαδήποτε ομάδα της Ευρώπης. Το πόσο ομορφαίνει τους Ερυθρόλευκους με το κάθετο παιχνίδι του και το χάρισμα που έχει με την μπάλα στα πόδια, δεν περιγράφεται. Ο Κώστας Φορτούνης συνεχίζει τα όργια από τη στιγμή που η ομάδα του άρχισε να τον εμπιστεύεται ξανά και να τού συμπεριφέρεται με σεβασμό, με 3 γκολ και μία ασίστ στα τελευταία τρία ματς Πρωταθλήματος, όπου πήρε κανονικό χρόνο συμμετοχής. Η έξοχη ατομική ενέργεια και το «συστημένο» σουτ στην εστία του Ιωνικού, απλοποίησαν τα πράγματα σε αυτό το πρώτο ματς για το 2023. Αλήθεια, θα ζητήσει κανείς συγγνώμη για ό,τι συνέβη με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό και τον αψυχολόγητο παραγκωνισμό του το περασμένο καλοκαίρι; Γιατί δεν ευθύνεται μόνο ο Πέδρο Μαρτίνς.

Ο Σεντρίκ Μπακαμπού σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι στη Super League, αυτήν τη φορά με δεξί σουτ εντός μεγάλης περιοχής μετά την έξοχη κάθετη πάσα του Χουάνγκ, όμως ως βασικός βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά μετά τις 30/10/22 και τον εντός έδρας αγώνα με τη Λαμία (2-0). Ο Κονγκολέζος επιθετικός είναι μέσα στις φάσεις, αλλά αυτό που μού έχει κάνει αρνητική εντύπωση είναι οι κακές τοποθετήσεις του όταν πρέπει να σηκωθεί και να πάρει την κεφαλιά ύστερα από σέντρες και εκτελέσεις στατικών φάσεων. Δεν είναι κοντός με ύψος 1,82μ. και συνήθως το άλμα του είναι ετεροχρονισμένο. Συνήθως, βρίσκεται είτε ένα βήμα μπροστά είτε ένα βήμα πίσω από εκεί που πάει η μπάλα. Η ουσία είναι πως ο Ολυμπιακός τον χρειάζεται, όπως (προφανώς) και τον Ελ Αραμπί, ενώ θεωρώ σίγουρο πως θα αποκτηθεί ένας ακόμα σέντερ φορ μέχρι το τέλος της χειμερινής μεταγραφικής περιόδου. Ο Μίτσελ, τουλάχιστον, θέλει πολύ μία κίνηση στην επίθεση.

Ο Ισπανός προπονητής πιστώνεται ξεκάθαρα την αγωνιστική βελτίωση σε παραγωγικότητα και απομένει η αποτελεσματικότητα. Ζητείται, λοιπόν, σταθερότητα και συνέπεια. Το πλάνο είναι σαφές και περιλαμβάνει δύο σκέλη. Αυτό με το οποίο αρχίζει τα ματς και την ανεξάντλητη ποιότητα από τη μέση και μπροστά, είναι το βασικό. Με Φορτούνη, Μπιέλ και Χάμες. Από εκεί και πέρα, το εναλλακτικό είναι αυτό που τίθεται σε εφαρμογή στο δεύτερο ημίχρονο με τη χρησιμοποίηση κατά πρώτο λόγο του μοναδικού καθαρόαιμου εξτρέμ που υπολογίζεται στο ρόστερ, του Γκάρι Ροντρίγκες, και κατά δεύτερο λόγο του Γιώργου Μασούρα, ο οποίος δεν είναι εξτρέμ (περιφερειακός επιθετικός είναι ο άνθρωπος). Ο Μίτσελ έχει ζητήσει την απόκτηση winger και μένει να δούμε πού θα καθίσει η μπίλια και σε αυτήν την περίπτωση.

ΥΓ1: Ναι, ο Ολυμπιακός δέχθηκε φάσεις στα προηγούμενα παιχνίδια του, αλλά όλες οι ομάδες δέχονται… Η ομάδα κράτησε για ένατη φορά το μηδέν στην άμυνα ύστερα από 16 αγώνες Πρωταθλήματος και ο απολογισμός δεν είναι κακός. Ουσιαστικά, πληρώνει μεμονωμένα ματς, όπως την κλοπή στη Λεωφόρο και τα «χαζά» δύο γκολ στα Ιωάννινα. Ο Ολυμπιακός έχει τη δεύτερη καλύτερη επίθεση στο Πρωτάθλημα με 27 γκολ και παθητικό 10 τερμάτων.

ΥΓ2: Συγγνώμη, αλλά δεν γίνεται να μην το γράψω. Μπορεί να είναι φιλότιμος και μαχητικός, αλλά ο Ολυμπιακός θέλει αριστερό μπακ που να τον αισθάνεται η αντίπαλη άμυνα και να έχει επιθετικά χαρακτηριστικά στο παιχνίδι του. Για την ακρίβεια, να μην κωλώνει να μπουκάρει στην περιοχή και να απειλήσει. Ο Ρέαμπτσιουκ κατάφερε να «χαλάσει» δύο εκπληκτικές κάθετες πάσες που δέχθηκε στην πλάτη της άμυνας στο πρώτο ημίχρονο και στις οποίες έπρεπε να κάνει μία απλή πάσα σε συμπαίκτη του. Στο ντεμπούτο του, ο Ροντινέι ήταν άνετος. Γνώστης της θέσης, βρίσκεται ακόμα σε περίοδο προσαρμογής. Απλά, βάσει της υφής του ματς, με τον αντίπαλο «ταμπουρωμένο» στην άμυνα από το πρώτο λεπτό, περίμενα να πάρει περισσότερες πρωτοβουλίες από την πλευρά του. Πάντως, οι σέντρες του είναι μια χαρά…

Περισσότερη ΑΠΟΨΗ από το Athlosnews

ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 2-3: Η ερυθρόλευκη κατάρρευση ολοκληρώθηκε, άξιες πρωταθλήτριες οι Πράσινες από το 0-2

Ο Παναθηναϊκός έκανε δεύτερο μπρέικ στο Ρέντη και επέστρεψε από το 2-0 στους τελικούς για να στεφθεί πρωταθλητής για 3η συνεχόμενη χρονιά κόντρα σε έναν Ολυμπιακό που κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος μετά τον τραυματισμό της Νίζετιχ

Κηφισιά – ΠΑΣ 2-3: Υποβιβασμός για την ομάδα των Β. Προαστίων, οι Γιαννιώτες την πήραν μαζί τους στη SL2

Ηπειρώτικη «βόμβα» στην Καισαριανή, ο αδιάφορος ΠΑΣ νίκησε με 3-2 την Κηφισιά και την παρέσυρε μαζί του στον «γκρεμό» της Super League 2, κάνοντας ένα τεράστιο δώρο σε Παναιτωλικό και Βόλο που πανηγυρίζουν από σήμερα τη σωτηρία τους

Ολυμπιακός – Φερεντσβάρος 39-32: Θρυλική και ιστορική πρόκριση στους τελικούς του EHF European Cup!

Ο ενδοξότερος ελληνικός σύλλογος θα διεκδικήσει το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας του στο χάντμπολ, μετά την θριαμβευτική πρόκριση στους τελικούς του European Cup με συνολικό σκορ 67-60 κόντρα στη Φερεντσβάρος