23.8 C

Ντιζόν – Περιστέρι 89-80: Αδίκησε τον εαυτό της η ομάδα του Σπανούλη, στόχος να επιστρέψει στη Γαλλία

Η Ντιζόν επικράτησε με 89-80 του Περιστερίου και πήρε προβάδισμα στη μεταξύ τους σειρά για τα play – in του Basketball Champions League, σε μία σειρά που αναμένεται ντέρμπι μέχρι το τέλος.

Αγραβάνης, Ντένμον και Μπίλαν ήταν τα πρώτα βιολιά για το Περιστέρι, καθώς οι τρεις τους κατάφεραν να πετύχουν μαζί του 61 από τους 80 πόντους της ομάδας τους. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στάθηκε πολύ στο παρκέ και έχασε στις λεπτομέρειες το ματς, πληρώνοντας την έλλειψη συγκέντρωσης όταν είχε καταφέρει να πάρει το προβάδισμα αλλά και στα κρίσιμα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Η Ντιζόν δεν έδειξε άτρωτη και η ελληνική ομάδα μπορεί να γυρίσει τη σειρά στη Γαλλία, για ένα τελευταίο ματς θρίλερ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ένα πραγματικό ντέρμπι ήταν από τις πρώτες στιγμές του το παιχνίδι ανάμεσα στην Ντιζόν και το Περιστέρι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, το προβάδισμα πήγαινε συνέχεια από τη μία πλευρά στην άλλη και η πρώτη περίοδος έκλεισε με το ελάχιστο προβάδισμα για τους γηπεδούχους (17-16).

Η δεύτερη περίοδος είχε δυο διαφορετικές εικόνες. Το πρώτο μισό ανήκε στους γηπεδούχους, που διεύρυναν έστω και λίγο το προβάδισμα τους, αλλά το Περιστέρι όχι απλά αντέδρασε, αλλά πέρασε και μπροστά ανοίγοντας τη διαφορά.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με πρωταγωνιστές του Ντένμον και Μπίλαν, έφτασε μέχρι και το +7, για να κλείσει τελικά μπροστά με 6 το ημίχρονο (34-40).

Στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου το Περιστέρι κατάφερνε να κρατάει σταθερή τη διαφορά, ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έτρεξαν ισορρόπησαν και με πρωταγωνιστή τον Μακντάφι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα και να κλείσουν μπροστά την περίοδο στο +4.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν απαγορευτικό για καρδιακούς. Η Ντιζόν κρατούσε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, αλλά με 5 συνεχόμενους πόντους του Ντένμον το Περιστέρι κατάφερε να φέρει και πάλι το ματς σε ισορροπία (71-71).

Με 7 λεπτά να απομένουν, τα λάθη ήταν απαγορευτικά και για τις δύο πλευρές. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έδειξε να χάνει στην κρίσιμη στιγμής τη συγκέντρωση της, καθώς ενώ βρισκόταν με 73-74 μπροστά στο σκορ δέχθηκε ένα σερί 7-0, για το 80-74 στο 36′.

Στα επόμενα δύο λεπτά υπήρξε μια σταθεροποίηση της διαφοράς που είχε καταφέρει να πάρει η Ντιζόν, η οποία μπήκε στο τελευταίο δίλεπτο από θέση αφετηρίας και με τη διαφορά στους 7 (82-76).

Μέχρι το τέλος υπήρξαν μικρές αυξομειώσεις στο σκορ, χωρίς όμως το Περιστέρι να καταφέρει να ξανά διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι και τους Γάλλους να επικρατούν τελικά με 89-80.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λίστσκα, Λούκις, Μπακί

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 34-40, 64-60, 89-80

ΝΤΙΖΟΝ (Μάρκοβιτς): Μπρέμπλι 4 (4 ριμπάουντ), Χόλστον 15 (3/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χρόβατ 18 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ0, ΜακΝτάφι 27 (7/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Γουέρ 15 (7/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Αλίνγκ 6, Ντουκοτέ 5, Γκοτιέ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Αγραβάνης 22 (8/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ντένμον 21 (1/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4/5 βολές), Φρανσίσκο 9 (4/13 σουτ, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Μωραΐτης, Περσίδης, Μπίλαν 18 (7/10 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τζούστον 6 (3/4 δίποντα), Κασελάκης 2, Πουλιανίτης 2, Ραντάνοβ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Ντιζόν: 28/40 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 12/14 βολές, 43 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 11 επιθετικά), 22 ασίστ, 7 κλεψίματα, 16 λάθη, 22 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 23/40 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 13/18 βολές, 31 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 11 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη