16.6 C

Βιλερμπάν – Άλμπα 79-91: Γερμανική ανάσταση στο Αστρομπάλ, πρώτη νίκη μετά από 12 σερί ήττες

Με μία εκπληκτική εμφάνιση, η Άλμπα Βερολίνου επικράτησε στην έδρα της Βιλερμπάν με 79-91 και πανηγύρισε τη πρώτη της νίκη στη EuroLeague μετά τις 19 Οκτωβρίου, όταν και είχε επικρατήσει επί του Παναθηναϊκού.

Οι Γάλλοι φαίνεται να χάνουν το τρένο της οχτάδας και τις όποιες ελπίδες είχαν καθώς υποχώρησαν στο 6-10, ενώ οι Γερμανοί έφτασαν στο 4-12 (έσπασαν το σερί των 12 σερί ηττών) αλλά παρέμειναν στην τελευταία θέση.

Το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες είχε δύο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα. Η Βιλερμπάν μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου έδειχνε το απόλυτο αφεντικό του ματς και φαινόταν πως θα περάσει ένα πολύ ήσυχο βράδυ και θα επιστρέψει χωρίς προβλήματα στις νίκες. Η Άλμπα Βερολίνου όμως είχε διαφορετική άποψη και με τον Σμιθ να κάνει εξαιρετικά πράγματα, γύρισε τούμπα το παιχνίδι και γεύτηκε τη χαρά της νίκη μετά από πολύ καιρό στη EuroLeague.

Oι γηπεδούχοι έχοντας το ρόλο του φαβορί, βάση και της βαθμολογικής θέσης των δύο ομάδων, μπήκε καλύτερα στο παρκέ και επέβαλε το παιχνίδι της. Αυτό αποτυπώθηκε και στο σκορ, με τον Καουντί ως επιθετικό βιολί να παίρνει την ομάδα από το χέρι του και να την οδηγεί σε προβάδισμα 12 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-15).

Η εικόνα της πρώτης περιόδου δεν άλλαξε ούτε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να παραμένει σε σταθερά επίπεδα.

Όμως εκεί η εικόνα του αγώνα πήρε εντελώς άλλη τροπή και με ένα σερί που ξεκίνησε τρία λεπτά πριν το τέλους του ημιχρόνου, οι Γερμανοί μείωσαν και πήγαν στο ημίχρονο δύο πόντους πίσω από τη Βιλερμπάν (49-47).

Το τι θα ακολουθήσει είχε ήδη φανεί και με τον Σμιθ να κάνει απίστευτα πράγματα στο παρκέ (21 πόντους), η Άλμπα όχι απλά προσπέρασε αλλά κατάφερε να γίνει και το απόλυτο αφεντικό του ματς.

Η περίοδος έκλεισε με τους Γερμανούς να προηγούνται με 8 (65-73), προβάδισμα που όπως αποδείχθηκε θα εκτοξευόταν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η διαφορά έφτασα και κυμαινόταν σε διψήφια επίπεδα, η Βιλερμπάν δεν κατάφερε να συνέλθει ποτέ και η Άλμπα Βερολίνου δεν άφησε ποτέ το πόδι από το γκάζι.

Η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 15 (74-89), για να κλείσει τελικά στους 12 και με τελικό σκορ 79-91.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Αλιάγκα, Σέμες

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-15, 49-47, 65-73, 79-91

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 19/34 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 8/12 βολές, 30 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 28/42 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 11/12 βολές, 42 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 14 επιθετικά), 27 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 9 (1/6 τρίποντα), Νουά 6, Καχούντι 14 (3/7 τρίποντα), Ντιότ , Τάιους 13 (9 ριμπάουντ) , Ντε Κολό 10 (1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Φαλ 5 (5 ριμπάουντ), Λάιτι 4 (1),Ομπάσοχαν 12 (2/4 τρίποντα,, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζάκσον-Κάρτραϊτ 6

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 12 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πρόσιντα, Σμιθ 21 (3/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντέλοου , Βέτζελ 8 (4 ριμπάουντ), Ολίντι 10 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Κουμάντζι 2, Τίμαν 14 (7 ριμπάουντ), Σίκμα 2 (7 ριμπάουντ, 7 αίστ), Λάμερς 12 (1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλατ 3 (0/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Ζούσμαν 7 (1/3 τρίποντα)