22.6 C

Καρδίτσα – Προμηθέας 68-81: Εύκολο απόγευμα κι επιστροφή στις νίκες για τους Πατρινούς

Στις νίκες επέστρεψε ο Προμηθέας επικρατώντας στην έδρα της Καρδίτσας με 68-81 και φτάνοντας έτσι τις 4 νίκες στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν τελευταίοι με μόλις μια νίκη στο πρωτάθλημα.

Μετά την ήττα από το Περιστέρι, ο Προμηθέας έψαχνε οπωσδήποτε τη νίκη για να βρεθεί και πάλι στην οχτάδα του πρωταθλήματος και με πρωταγωνιστές τους Κακλαμανάκη, Κάουαν και Μουράτο, πέρασε ένα σχετικά εύκολο απόγευμα στην πόλη της Θεσσαλίας.

Από την άλλη η ομάδα της Καρδίτσας, παρότι κατάφερε να είναι ανταγωνιστική για δύο περιόδους γνώρισε ακόμη μία ήττα και έμεινε κολλημένη στον πάτο της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις και τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ο Προμηθέας ήταν ελαφρώς καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο, είχε ένα ισχνό προβάδισμα και κάπως έτσι έκλεισε μπροστά το δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και τρέχοντας ένα σερί 13-2, γύρισαν την εις βάρος τους κατάσταση και πέρασαν μπροστά, παίρνοντας μάλιστα και διαφορά 7 πόντων.

Κάπου εκεί ο Προμηθέας κατάφερε να ξαναβρεί τα πατήματα του, ισορρόπησε, χωρίς όμως να καταφέρει να περάσει μπροστά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όπου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2 (37-35).

Η εικόνα όμως άλλαξε ριζικά στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα της Πάτρας να πατάει γκάζι και να μην κοιτάει ποτέ ξανά πίσω της. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τη διαφορά στους 9 και παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να πέσει στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είδαν τους Μουράτο, Κάουαν και Κακλαμανάκη να πετυχαίνουν κρίσιμα καλάθια και να διατηρούν τη διαφορά κοντά σε διψήφιο επίπεδο ή και σε διψήφιο.

Παρά το κλείσιμο της ψαλίδας στους 7 τρία λεπτά πριν το τέλος, η διαφορά ανέβηκε και πάλι και ο Προμηθέας επικράτησε με μια διαφορά 13 πόντων (68-81).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Θεωνάς, Τηγάνης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 37-35, 47-56, 68-81

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Αγγέλου): Μπεχάιμ 10 (2/5 τρίποντα) , Πρίτζετ 11 (1), Καρράς 2 , Χάντερ 4 , Κάμφορ , Αθηναίου 9 (1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Αγραβάνης 8 (0/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκιουζέλης 15 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Τσούκας 5 (1), Γκάμπροβσεκ 4 (1) , Σαρικόπουλος

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 12 (1/4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς 11 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Τσαϊρέλης 6, Μουράτος 15 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκίκας 5 (3 κλεψίματα, 3 λάθη), Κακλαμανάκης 14 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σίμπσον, Τανούλης 6 , Κουλμπόκα 12 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 15/30 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 11/16 βολές, 31 ριμπάουντ, (21 αμυντικά – 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 19/35 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 19/21 βολές, 36 ριμπάουντ, (26 αμυντικά – 10 επιθετικά), 23 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη