15.6 C

Mπουλς – Μπακς 119-113: Ο «ταύρος» ΝτεΡόζαν κέρδισε τον εξαιρετικό αλλά μοιραίο Αντετοκούνμπο (vid)

Σε ένα ματς με τρομερές και συνεχείς εναλλαγές συναισθημάτων, ο Μαρκ ΝτεΡόζαν τα έκανε όλα σωστά κόντρα στον επίσης εξαιρετικό Γιάννη, που όμως υπέπεσε σε δύο σοβαρά και εν τέλει μοιραία λάθη

Ματσάρα με απίθανο φινάλε στο Σικάγο.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 45 πόντους κι έκανε ρεκόρ καριέρας στην κανονική περίοδο με 22 ριμπάουντ, αλλά δεν μπόρεσε να οδηγήσει τους Μπακς στη νίκη επί των Μπουλς στο Σικάγο, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 119-113 στην παράταση χάρη στο απίθανο επιθετικό σόου του Ντεμάρ ΝτεΡόζαν!

Αυτή μάλιστα ήταν η τέταρτη σερί ήττα των Μπακς που έπαιξαν χωρίς τους Μίντλετον και Χόλιντεϊ, πέφτοντας από τη 2η θέση της ανατολικής περιφέρειας, με τους Νετς να τους προσπερνούν προσώρας.

O Γιάννης ισοφάρισε το ρεκόρ σεζόν με 45 πόντους έχοντας 17/39 σουτ και 11/17 βολές, ενώ μοίρασε και επτά ασίστ για πέντε λάθη. Δύο από αυτά όμως στοίχισαν τη νίκη στους Μπακς.

Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν που έβαλε 42 πόντους μαζί με 10 ριμπάουντ, μείωσε στο καλάθι για τους Μπουλς που γύρισαν από το -15 στην τέταρτη περίοδο. Οι Μπακς είχαν μία ακόμα ευκαιρία για τη νίκη αλλά ο Γιάννης υπέπεσε σε παράβαση βημάτων και το ματς πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο, όπου ο ΝτεΡόζαν «καθάρισε» με 10 προσωπικούς του πόντους.

Ο Μπόμπι Πόρτις με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ στάθηκε κοντά στον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο Μπρουκ Λόπεζ μέτρησε 14 κι ο Γκρέισον Άλεν πρόσθεσε 13 για τους Μπακς που έμειναν στην 3η θέση, πίσω από τους φορμαρισμένους Νετς.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-32, 57-55, 79-82, 106-106 (κ.α.), 119-113.

ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ (Μπίλι Ντόνοβαν): ΝτεΡόζαν 42 (15/25 δίποντα, 12/14 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βούτσεβιτς 15 (3/5 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 μπλοκ), ΛαΒίν 24 (4/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντοσούνμου 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουάιτ, Ντράγκιτς 12 (2), Γκριν 5, Ντράμοντ 7 (13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ σε 16:18), Τέρι

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Κόνατον (0/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αντετοκούνμπο 45 (17/36 δίποντα, 11/18 βολές, 22 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λόπεζ 14 (5/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Άλεν 13 (3/14 τρίποντα), Κάρτερ 5 (1), Πόρτις 20 (4/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 11 ριμπάουντ), Μάθιους 3 (1), Χιλ 8 (0/4 τρίποντα), Ινγκλς 5 (1/4 τρίποντα), Μπότσαμπ

Τα ομαδικά στατιστικά των Σικάγο Μπουλς: 33/70 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 26/30 βολές, 63 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 μπλοκ, 13 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 32/66 δίποντα, 9/44 τρίποντα, 22/32 βολές, 70 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 14 λάθη, 21 φάουλ