18.9 C

Άρης – Κολοσσός 68-74: Οι Ροδίτες χάλασαν το γιορτινό κλίμα που στήθηκε στο Αλεξάνδρειο

Σπουδαίο διπλό στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία πανηγύρισε ο Κολοσσός, που επικράτησε με 68-74 του Άρη, βάζοντας τέλος στο νικηφόρο σερί των Θεσσαλονικέων.

Η ατμόσφαιρα που είχε στηθεί στο «Nick Galis Hall» ήταν γιορτινή, με τους φίλους των Κιτρίνων να γεμίζουν για μία ακόμη φορά το γήπεδο παρά την ιδιαιτερότητα της ημέρας. Όμως αυτή τη φορά η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη τους «γύρισε την πλάτη, αφού γνώρισε ήττα σοκ από την ομάδα της Ρόδου, η οποία έβαλε στοπ σε ένα σερί τριών συνεχόμενων νικών του Άρη και τον έκανε να υποχωρήσει στο 6-4.

Από την πλευρά του ο Κολοσσός με αυτή την σημαντική νίκη ανέβηκε στο 4-5 και πήρε ακόμη μεγαλύτερη ανάσα στη βαθμολογία, καθώς απομακρύνθηκε αρκετά από τις τελευταίες θέσεις.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Σε ένα κατάμεστο Αλεξάνδρειο, ο Κολοσσός Ρόδου έδειξε από την αρχή πως δεν θα κάνει τον ρόλο του κομπάρσου και έβαλε νωρίς νωρίς προβλήματα στον Άρη, που ειδικά στην πρώτη περίοδο αντιμετώπισε μεγάλα προβλήματα σε άμυνα και επίθεση.

Η ομάδα της Ρόδου πήρε γρήγορα διψήφιο προβάδισμα (10-22) και έκλεισε τελικά με 9 μπροστά την πρώτη περίοδο (13-22).

Ο Δημήτρης Κατσίβελης ήταν σε εξαιρετικό απόγευμα και η ομάδα του διατηρούσε το προβάδισμα παρά τις προσπάθειες των Θεσσαλονικέων, που κατάφεραν όμως να μειώσουν σιγά σιγά τη διαφορά και να κλείσουν με μόλις τρεις πόντους πίσω στο ημίχρονο.

Θα περίμενε κανείς στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι να κάνουν την τελική αντεπίθεση τους, αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν πιστοί στο πλάνο τους και μάλιστα υπήρχαν διαστήματα που ανέβαζαν τη διαφορά. Το παιχνίδι είχε γίνει πραγματικό ντέρμπι κι όπως στη δεύτερη περίοδο, ο Κολοσσός έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με τρεις (46-49).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν για πραγματικά νεύρα. Με την ψυχολογία στα ύψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ για το τελευταία δεκάλεπτο και έτρεξαν σερί 5-0, ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά στους 8.

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε στους 5 (51-56), αλλά η ομάδα της Ρόδου με νέο σερί 4-0 ανέβασε τη διαφορά στους 9 (51-60), τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Εκεί ίσως ήταν και η τελευταία ευκαιρία για τους Θεσσαλονικείς να αντιδράσουν και προσπάθησαν να αντεπιτεθούν με τους Γκουντγουίν, Χάγκινς και Σανόγκο να είναι μπροστάρηδες.

Η διαφορά έπεσε μέχρι τους τρεις (57-60), αλλά και πάλι η ομάδα της Ρόδου έδειξε πιο ψύχραιμη στα τελευταία δύο λεπτά και την ανέβασε μέχρι και τους 7 (61-68).

Το μόνο που κατάφεραν μέχρι το τέλος οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν την απόσταση και τελικά να γνωρίσουν την ήττα από τον Κολοσσό με 68-74.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Καρπάνος, Κωνσταντινίδου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-22, 32-35, 46-49, 68-74

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 17/46 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 13/19 βολές, 40 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 17 επιθετικά), 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 19/32 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 12/18 βολές, 42 ριμπάουντ (36 αμυντικά – 6 επιθετικά), 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 18 λάθη

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 6 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 12 (7 ριμπάουντ, 4 λάθη) , Τολιόπουλος 9 (1/5 τρίποντα) , Νότε 9, Νετζήπογλου (3 ασίστ) , Μήτρου-Λονγκ 1 , Σανόγκο 12 (1/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ) , Σχίζας , Καββαδάς 6 (5 ριμπάουντ), Φίλλιος, Σιδηροηλίας, Χάγκινς 13 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Όσμπορν 8 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Κόφι , Κατσίβελης 19 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μορέιρα 5 (11 ριμπάουντ, 4 λάθη) , Χρυσικόπουλος 4 , Ντίξον 19 (4/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Ιορδάνου, Τιγκ 8, Κένταλ 5 (1), Χατζηδάκης 6 (3 ριμπάουντ)