19 C

Περιστέρι – Προμηθέας 88-68: Εύκολο απόγευμα με τον Ντένμον σε τρελά κέφια

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε το Περιστέρι που επικράτησε με 88-68 του Προμηθέα και ανέβηκε στο 7-2. Στο 3-5 υποχώρησαν οι Πατρινοί.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούη είχε εξ αρχής το προβάδισμα και δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να πιστέψουν πως μπορούν να διεκδικήσουν κάτι ή να τους βάλουν έστω δύσκολα στο κλειστό «Α. Παπανδρέου». Κι αυτό μπορεί να πιστωθεί στην παρουσία του Μάρκους Ντένμον που πέτυχε 25 πόντους αλλά και στου Φρανσίσκο που μοίρασε 10 ασίστ, ενώ προσέθεσε και 12 πόντους από την πλευρά του!

Ο Προμηθέας είχε 17 λάθη και καμία δημιουργία στο παιχνίδι του και μοιραία γνώρισε μια ήττα που τον φέρνει ακόμα πιο χαμηλά στη βαθμολογία.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Στον απόηχο της πρόκρισης του στα play in του Basketball Champions League, το Περιστέρι μπήκε με πολύ ενθουσιασμό στο παιχνίδι και πάτησε από νωρίς γκάζι.

Ο Προμηθέας από την άλλη, μπόρεσε να ακολουθήσει τουλάχιστον στην πρώτη περίοδο, αλλά ο πολύ καλός Κουλμπόκα δεν είχα κάποιο στήριγμα.

Έτσι οι γηπεδούχοι έκλεισαν με μικρό προβάδισμα την πρώτη περίοδο (19-13), προβάδισμα που έγινε κλειδί και για τη συνέχεια του παιχνιδιού κι αυξήθηκε στη δεύτερη περίοδο.

Με κορυφαίο τον Ντένμον που πέτυχε 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (38-27) προς το τέλος του ημιχρόνου, που έκλεισε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά με 42-32.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ στην τρίτη περίοδο, με το Περιστέρι να διαχειρίζεται άψογα το προβάδισμα του παρά τα νεύρα του Αγραβάνη και την τεχνική ποινή, να είναι καλύτερο σε όλα τα σημεία και να ανεβάζει τη διαφορά μέχρι και τους 14. Παρόλα αυτά ο Προμηθέας, έχοντας κάποια καλά διαστήματα και μικρά ξεσπάσματα, κατάφερε να ρίξει στο τέλος της περιόδου και πάλι τη διαφορά στους 10.

Μάλιστα, το ίδιο προσπάθησε να κάνει και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου στα μέσα του η διαφορά ήταν στους 8 κι επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να ονειρεύονται. Μόλις όμως συνέβαινε αυτό, το Περιστέρι ξανά ακουμπούσε το πόδι στο γκάζι και ανέβαζε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό κάνοντας άψογη διαχείριση του προβαδίσματος που είχε.

Αυτό δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τη διαφορά να ανεβαίνει ακόμη και στους 16 (79-63), πριν φτάσει στους 20 και το τελικό 88-68.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης, Τσολάκος, Ταρενίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13, 42-32, 58-48, 88-68

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Αγραβάνης 9 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντένμον 25 (6/8 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή) , Φρανσίσκο 12 (2/5 τρίποντα, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη) , Κασελάκης 9 (1) , Μωραΐτης , Μπίλαν 7 (5 ριμπάουντ), Τζούστον 14 (4 ριμπάουντ), Περσίδης 4 , Ραντάνοβ 8 (5 ριμπάουντ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 10 (1/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 5 (1) , Γιανγκ 14 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές) , Τσαϊρέλης 2 , Μουράτος 8 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκίκας 8 (2), Κακλαμανάκης 4, Τανούλης 4, Κουλμπόκα 13 (4/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 27/39 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 10/12 βολές, 36 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 6 επιθετικά), 25 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 12/30 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 11/15 βολές, 24 ριμπάουντ (16 αμυντικά – 8 επιθετικά), 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 17 λάθη