15.9 C

Άλμπα – Μακάμπι 70-83: Γερμανική κατάρρευση στην 4η περίοδο και 12η σερί ήττα (vid)

Ενάμισι λεπτό πριν το τέλος της 3ης περιόδου, το σκορ ήταν 63-56 υπέρ της Άλμπα. Ακριβώς δέκα λεπτά αργότερα, η Μακάμπι προηγούταν με 65-81. Αυτό το επί μέρους 26-2 των Ισραηλινών εξηγεί από μόνο του όλα όσα συνέβησαν απόψε στο Βερολίνο.

Οι Γερμανοί γνώρισαν τη 12η συνεχόμενη ήττα τους στη φετινή Ευρωλίγκα, επίδοση που δεν έχει προηγούμενο στη διοργάνωση. Ενώ για σχεδόν 30 λεπτά είχαν βάσιμους λόγους να πιστέψουν ότι το αρνητικό σερί θα λάμβανε τέλος, από ένα σημείο κι έπειτα ήταν σα να έφυγαν από το γήπεδο. Η Μακάμπι ισοφάρισε αρχικά με ένα σερί 7-0 και στη συνέχεια πέτυχε άλλους 18 συνεχόμενους πόντους.

Δείτε το απίθανο 18-0 των Ισραηλινών:

Μάρτιν, Μπράουν (παρά την αστοχία του από μακριά) και Άνταμς ήταν οι άνθρωποι πάνω στους οποίους βασίστηκε η ομάδα του Κάτας προκειμένου να αποφύγει μια οδυνηρή ήττα. Από την άλλη μεριά, μια ομάδα που ζει και αναπνέει για το τρίποντο όπως η Άλμπα δεν είναι δυνατόν να έπαιρνε κάτι από ένα ματς στο οποίο είχε 9/33 τρίποντα…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Γιαβόρ, Ντραγκόγιεβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 47-40, 63-61, 70-83

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 16 (4/9 τρίποντα), Σμιθ 1, Ντέλοου , Βέτζελ 4, Μάτισεκ 2 , Σνάιντερ 2 , Ολίντι 5 (1) , Κουμάντζι 5 (4 ριμπάουντ), Τίμαν 12 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σίκμα 8 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Μπλατ 8 (1/5 τρίποντα), Ζούσμαν 7 (1/4 τρίποντα)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς 17 (3/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μπράουν 15 (1/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Μάρτιν 21 (4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σόρκιν 2 , Ντιμπαρτολομέο 2, Χίλιαρντ 9 (3/5 τρίποντα), Κοέν 3, Χόλινς, Νίμπο 5 (13 ριμπάουντ), Κόλσον 7

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 15/29 δίποντα, 9/33 τρίποντα, 13/19 βολές, 34 ριμπάουντ ( 20 αμυντικά – 14 επιθετικά), 9 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 19/40 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 12/14 βολές, 39 ριμπάουντ ( 22 αμυντικά – 17 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη