20 C

Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 86-90: Όποτε δίνει δικαιώματα, θα τον σφάζουν σαν αρνί

Η τρίτη φετινή ήττα του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ είχε στοιχεία από τις δυο προηγούμενες: Αρκετές κακές επιλογές στην 4η περίοδο αλλά και εγκληματικά λάθη από τους διαιτητές, ειδικά στα κρίσιμα τελευταία λεπτά

Από την «αυτοκτονία» του Αστρομπάλ, στο διαιτητικό έγκλημα, τα απανωτά λάθη και την ήττα στο ΣΕΦ από τον Ερυθρό Αστέρα. Ο Ολυμπιακός υπέστη δεύτερη σερί ήττα που τον πλήγωσε αφού τον έριξε στο 9-6 στη EuroLeague δύο αγωνιστικές πριν το τέλος του πρώτου γύρου της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα εμφάνισε αρκετά από τα ζητήματα που την ταλαιπωρούν φέτος στη σεζόν και παρά την αντεπίθεση που έκανε στα τελευταία λεπτά αυτή δεν ήταν αρκετή απέναντι στους Σέρβους που ανέβηκαν στο 8-7 και βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση.

Και λέμε δεν ήταν αρκετή γιατί από τη μία οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό από το τρίποντο (46% στο ΣΕΦ) με τον Ντόμπριτς στην τελευταία περίοδο κι από την άλλη η διαιτητική τριάδα (Πέρες – Ρόσι – Κοβάλσκι) «έσφαξαν» κανονικότατα τους Ερυθρόλευκους και δεν ήταν η πρώτη φορά που αυτό συνέβη φέτος (είχε συμβεί και με Μονακό και Βαλένθια στο ΣΕΦ)!

Έδωσε δικαιώματα, η διαιτητική τριάδα δεν… άφησε την ευκαιρία σε προφανείς φάσεις και τιμωρήθηκε με τον χειρότερο τρόπο ο Ολυμπιακός που έχει μπροστά του το ντέρμπι στο ΟΑΚΑ (30/12) για το φινάλε του 2022.

Ο Βιλντόσα με 22 πόντους και 8 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για τον Ερυθρό Αστέρα με Πετρούσεφ να ακολουθεί με 14, τον Μίτροβιτς με 13 και τους Ντόμπριτς – Νέντοβιτς με 12 έκαστος.

Ο Κώστας Σλούκας είχε 14 πόντους και 9 ασίστ, 14 πρόσθεσε ο Μπλακ και 13 ο Βεζένκοφ που δεν έπιασε τα γνωστά του στάνταρ.

Με τον Φαλ να είναι καταπονημένος από την ίωση και χωρίς προπονήσεις στα πόδια του, ο Γιώργος Μπαρτζώκας αποφάσισε να ξεκινήσει τον Μπολομπόι κι ο Αμερικανός μπήκε φορτσάτος για να γίνει μέσα σε 3′ το 11-5. Οι Σέρβοι όμως παρά τις απουσίες τους στη γραμμή των ψηλών – δεν έπαιξε και ο Καμπάτσο στην περιφέρεια που δεν έχει δηλωθεί ακόμα – αποδείχθηκαν σκληρό καρύδι και έτρεξαν σερί 0-9 με τον Νέντοβιτς ως κύριο επιθετικό μοχλό (15-21) πριν επιστρέψει ο Ολυμπιακός και με 7-0 με Βεζένκοφ προσπεράσει για το 22-21.

Μπλακ και ΜακΚίσικ ανέλαβαν το σκοράρισμα των Πειραιωτών στο πρώτο διάστημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να διατηρηθεί κοντά με τον Λαζάρεβιτς. Τρία διαδοχικά τρίποντα του Σλούκα έφεραν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της για τον Ολυμπιακό (42-30) που όμως πληγώθηκε από τις βολές του Βιλντόσα και τον Πετρούσεφ με τη διαφορά να πέφτει στους τέσσερις (45-41).

Για πρώτη φορά στο ματς ο (ανέτοιμος) Φαλ πάτησε παρκέ στην τρίτη περίοδο και σκόραρε αλλά πλέον το ματς είχε γίνει ντέρμπι. Το +4 έγινε +8 (59-51) με δύο σερί τρίποντα του Παπανικολάου αλλά ο Πετρούσεφ με επτά δικούς του πόντους και ο Βιλντόσα όχι μόνο ισοφάρισαν αλλά έκαναν το προσπέρασμα.

Κι εκεί ξεκίνησαν τα δύσκολα… Ο Ντόμπριτς έβαλε 10 πόντους και η διαφορά των τριών έφτασε στους 11 (67-78) στα 5:30 από το τέλος. Ο Λαρεντζάκης σκόραρε για τρεις, ο Μπλακ έδωσε μεγάλες μάχες κάτω από το καλάθι μαζεύοντας ριμπάουντ και κερδίζοντας φάουλ κι ο Βεζένκοφ επανέφερε τον Ολυμπιακό στους τρεις (79-82).

Οι διαιτητές έκαναν άνω κάτω το ματς με τα τρία φάουλ που δεν δόθηκαν στο Λαρεντζάκη (το ένα πάνω στην εκτέλεση για τρεις) αντίθετα όμως δεν έδωσαν το καθαρό κόψιμο του Παπανικολάου και σφύριξαν βολές στους Σέρβους. Με 15″ να απομένουν και με τη διαφορά στους δύο (84-86), ο Σλούκας εκτέλεσε για τρεις πάνω σε άμυνα και αστόχησε, ο Βιλντόσα κέρδισε δύο βολές και τα πάντα τελείωσαν παρά το σουτ του διεθνή Έλληνα περιφερειακού (86-90).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρες – Ρόσι – Κοβάλσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 45-41, 62-65, 86-90.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/35 δίποντα, 11/33 τρίποντα, 15/19 βολές, 31 ριμπάουντ (15 αμυντικά – 16 επιθετικά), 26 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 7 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 20/27 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 17/20 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 7 επιθετικά), 23 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/4 σουτ, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Λαρεντζάκης 8 (1/1 δίποντο, 2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Φαλ 5, Σλούκας 14 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ασίστ, κανένα λάθος), Βεζένκοφ 13 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 9 (3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπόλομποϊ 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), Πίτερς 2, Μπλακ 14 (3/6 δίποντα, 8/9 βολές, 6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 7 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντο)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 22 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λαζάρεβιτς 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μίτροβιτς 13 (5/7 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λάζιτς 6 (2), Ντόμπριτς 12 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 12 (3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μάρκοβιτς, Πετρούσεφ 14 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Μπέντιλ 3 (1)