12 C

Προμηθέας – Χάποελ Τελ Αβίβ 83-100: Εντός έδρας συντριβή για τους Πατρινούς

Την τέταρτη ήττα του στον Β’ όμιλο του EuroCup, υπέστη ο Προμηθέας στην Πάτρα, για την 9η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι Αχαιοί «έπεσαν» στην έδρα τους με το τελικό 100-83 απέναντι στην Χάποελ Τελ Αβίβ, η οποία τους «έπιασε» στην κατάταξη με ρεκόρ 5-4.

Το… καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο και γενικότερα η αποσυντονισμένη άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου, «γκρέμισε» το καλό πρώτο εικοσάλεπτο του Προμηθέα.

Οι Αχαιοί δέχθηκαν στην τρίτη περίοδο 36 πόντους (!), βλέποντας τους Ισραηλινούς να «χτίζουν» στο 30λεπτο μία διαφορά 20 πόντων (73-53), η οποία με τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας της ελληνικής ομάδας και την κυριαρχία των φιλοξενούμενων στο κομμάτι της δημιουργίας (31 έναντι 17 ασίστ) ήταν αδύνατο να καλυφθεί…

Ο Άντονι Κάουαν με 16 πόντους ξεχώρισε από τον Προμηθέα, ενώ από τη Χαποέλ έλαμψε ο Τζόρνταν ΜακΡέι με 26.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-37, 53-73, 83-100.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 16, Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Γιανγκ 17 (3), Κοντίτ 9, Πλώτας, Τσαϊρέλης 2, Μουράτος 7 (2), Γκίκας, Κακλαμανάκης, Τανούλης 13 (1), Κουλμπόκα 14 (4).

ΧΑΠΟΕΛ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Φράνκο): Τοκότο 10, Χάρελ, Μάνφορντ 15 (2ασίστ), Μπένι 3 (1), Τιμόρ 9, Χόαρντ 14, Ζάλμανσον 7, Ονουάκου 11, Γκινάτ 5, ΜακΡέι 26 (2).