23.3 C

ΟΦΗ – Ολυμπιακός 1-3: Ερυθρόλευκο πέρασμα από το Ηράκλειο με 10 άσους, Τράβιτσα και αλλαγές!

Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού έδωσε συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα μετά την πρόκριση στους «8» του Challenge Cup στη Βουλγαρία απέναντι στην Μπουργκάς. Ο Θρύλος επικράτησε με 1-3 σετ του ΟΦΗ στο Ηράκλειο σε μια αναμέτρηση που ήταν ανώτερος από το δεύτερο και έπειτα προσφέροντας θέαμα.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 10 άσους και 13 μπλοκ και η αναμέτρηση προσφέρθηκε για να δοθούν ανάσες σε κάποιους παίκτες μετά από διαδοχικά παιχνίδια και ταξίδια. Ο Τράβιτσα έκανε σπουδαία δουλειά ειδικά από το σέρβις με 6 άσους και πέτυχε συνολικά 9 πόντους, ενώ πρώτοι σκόρερ αναδείχθηκαν οι Ζουπάνη και Παγένκ με 15 έκαστος!

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα (4-1), με τον Ολυμπιακό να μειώνει στον πάντο με το ωραίο διπλό μπλοκ του Ιντάλγκο με τον Λινάρδο (6-5). Οι Ερυθρόλευκοι διατηρήθηκαν στον πόντο (12-11, 13-12) αλλά ένα μπλακ άουτ σε επίθεση και σέρβις έδωσε τη δυνατότητα στον ΟΦΗ να ανοίξει το προβάδισμά του και να βρει σετ μπολ μετά από μπλοκ (24-19). Ο Ιντάλγκο και ο Λινάρδος έσβησαν τα δύο, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 (25-21).

Οι παίκτες του ΟΦΗ είχαν προβάδισμα τριών πόντων και στην έναρξη του δευτέρου σετ (3-0), ο Ολυμπιακός ψαλίδισε τη διαφορά με άσο του Τράβιτσα (7-6) και ισοφάρισε με νέο άσο του Ζουπάνη (8-8), ο οποίος με κόντρα μπάλα έδωσε «κεφάλι» στους «ερυθρόλευκους» (9-10)! Με άσο του Παγένκ και πάιπ του Χανδρινού άνοιξε η διαφορά στους δύο (13-15) και στη συνέχεια στους τρεις με τον Ζουπάνη (19-22) που ήταν σε φοβερή κατάσταση με 69% στην επίθεση σε εκείνο το σημείο! Ο διαγώνιος του Θρύλου ήταν κι εκείνος που έδωσε την ισοφάριση με άνεση στην ομάδα του (21-25).

Ισόπαλες αμφότερες οι ομάδες στην έναρξη του δευτέρου σετ (2-2) και στη συνέχεια ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα που αμέσως «έσβησε» ο Ολυμπιακός και μάλιστα ανέκτησε το πάνω χέρι με πολύ ωραία επίθεση του Χανδρινού. Ο εκρηκτικός ακραίος έκανε το 9-11 ενώ με τα πολύ δυνατά σέρβις του Τράβιτσα, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το +4 (9-13). Ο ρυθμός του Ιταλού πασαδόρου διατηρήθηκε και το σερί συνεχίστηκε με τέσσερις δικούς του άσους για το 9-19, ενώ με μπλοκ του Λινάρδου έγινε το 9-20! Η δουλειά είχε γίνει για τους παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι και εύκολα έφτασε στο σετ μπολ (12-24) όπου με άνεση έκανε το 1-2 (13-25).

Με αυτοπεποίθηση και έχοντας βρει τρομερό ρυθμό σε σέρβις κι επίθεση, ο Ολυμπιακός με τον Χανδρινό έκανε εντυπωσιακή εκκίνηση στο τέταρτο σετ (1-5) και παρά το τάιμ άουτ των γηπεδούχων συνέχισε παίζοντας πολύ ωραίο βόλεϊ (1-7). Ο Δαλακούρας με μπλοκ άουτ έκανε το 5-13 κι ο Χανδρινός το 9-16. Οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν τη διαφορά στο σετ με ωραίο πρώτο χρόνο του Παπαγγελόπουλου (11-22), πήραν ματς μπολ με τον Ζουπάνη (13-24) και σφράγισαν μετά από παράβαση των γηπεδούχων το τρίποντο (1-3) στο Ηράκλειο (13-25).

Τα σετ 1-3 (σε 1.42): 25-21, 21-25, 13-25, 13-25.

*Οι πόντοι του ΟΦΗ προήλθαν από 5 άσους, 36 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Ολυμπιακού από 10 άσους, 53 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΟΦΗ (Δεληκώστας): Τζάρβις 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 38% άριστες), Χήρας 3 (3/6 επ.), Σικούκου 13 (10/31 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Αντάμι 7 (3/3 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Βαϊόπουλος 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Αμπράο 10 (8/20 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 53% άριστες) / Τσαδήμας (λ., 43% υπ. – 38% άριστες), Τσαλικιάν, Γκόνας 1 (1/2 επ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 15 (9/13 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Ζουπάνη 15 (15/28 επ.), Τράβιτσα 9 (2/2 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ, 67% υπ. 58% άριστες), Λινάρδος 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 44% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 59% υπ. – 53% άριστες), Στερν, Κουμεντάκης 3 (2/6 επ., 1 άσος), Χανδρινός 11 (10/20 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. – 29% άριστες), Παπαγγελόπουλος 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ)