20.4 C

Με buzzer beater τρίποντο του Οκόμπο, η Μονακό γλίτωσε τις περιπέτειες κόντρα στην Άλμπα (vid)

Η Άλμπα έφτασε τη Μονακό στα όριά της στο Γκαστόν Μεντεσάν, με τους Μονεγάσκους να έχουν μεγάλη πίεση προερχόμενοι από την ήττα – εντός έδρας – από την Μπαρτσελόνα. Η ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε όμως δεν πήγε χαμένη το βράδυ της Παρασκευής.

Με το σκορ στο 89-89 και πριν το ματς οδηγηθεί σε παράταση, ο Ελί Οκόμπο έβαλε ένα τεράστιο τρίποντο στη λήξη του χρόνου κι έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στη Μονακό (92-89) η οποία έφτασε τις 10 νίκες σε 14 αγωνιστικές στη EuroLeague (όσες έχουν Φενέρμπαχτσε και Μπαρτσελόνα), με τους Γερμανούς να πέφτουν στο 3-11 και να παραμένουν ουραγοί και σε πολύ άσχημη μοίρα αφού έχουν ξεχάσει τι σημαίνει νίκη.

Ο Ντιάλο ήταν αυτός που συνεισέφερε περισσότερο στο σκοράρισμα για τους Μονεγάσκους που συνάντησαν σθεναρή αντίσταση από την Άλμπα και χρειάστηκε το τρελό τρίποντο του Οκόμπο για να έρθει η νίκη και να αποφευχθεί η παράταση απέναντι σε μια ομάδα που έπαιζε ως συνήθως χωρίς άγχος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-25, 52-44, 72-65, 92-89