22.5 C

Παρτιζάν – Εφές 82-79: Ο Νάναλι λύγισε τους πρωταθλητές Ευρώπης και την επανέφερε στις νίκες

Η Παρτιζάν πανηγύρισε σπουδαία νίκη με 82-79 κόντρα στην Αναντολού Εφές και επέστρεψε έτσι στα θετικά αποτελέσματα μετά από 5 συνεχόμενες ήττες.

Πλήγμα για τους Τούρκους η ήττα για τη μάχη της οχτάδας, καθώς υποχώρησαν στο 7-7, ανάσα για την ομάδα του Ομπράντοβιτς που ανέβηκε στο 5-9.

Η Παρτιζάν θέλησε να εκμεταλλευτεί την καυτή ατμόσφαιρα που δημιουργήθηκε στο γήπεδο ώστε να πάρει νίκη ανάσα μετά από 5 συνεχόμενες ήττες.

Η θέληση για τη νίκη την οδήγησε να μπει πιο δυνατά στο παρκέ και να κλείσει με 14-10 μπροστά την πρώτη περίοδο, κρατώντας παράλληλα το σκορ σε χαμηλό τέμπο.

Η Εφές έψαχνε και αυτή την επιστροφή της στις νίκες μετά την ήττα της από την Μπασκόνια και να πάρει βαθμολογική ανάσα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο πάντως τα πράγματα δεν της πήγαν όπως θα ήθελε, καθώς εκτός το ότι βρισκόταν πίσω στο σκορ που σε εκείνο το σημείο δεν έλεγε και πολλά πράγματα, είδε τον Μίτσιτς να αποχωρεί υποβασταζόμενος για τα αποδυτήρια.

Τελικά ο συναγερμός έληξε, αφού ο Σέρβος επέστρεψε στο παρκέ στα μέσα της δεύτερης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο οι Τούρκοι πάτησαν γκάζι και με τον εξαιρετικό Μπουμπουά που μέχρι το τέλος έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι, έκλεισαν μπροστά το ημίχρονο με 9 (28-37).

Στις αρχές της τρίτης περιόδου η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 10 (34-44), αλλά από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι με μπροστάρηδες τους Έξουμ, Πάντερ, Νάναλι και Λεσόρτ και έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι.

Συνολικά οι τέσσερις του είχαν πάνω από 60 πόντους!

Το παιχνίδι έγινε θρίλερ και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σέρβοι κατάφεραν να προσπεράσουν μετά από πολύ ώρα.

Από την ώρα που πέρασαν μπροστά οι Σέρβοι κρατούσαν με νύχια και με δόντια το προβάδισμα και μπήκα στο τελευταίο λεπτό με τέσσερις πόντους διαφορά (75-71).

Η Εφές μείωσε στον πόντο 35 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ο Νάναλι λίγα δευτερόλεπτα μετά ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Οι Τούρκοι προσπάθησαν, μείωσαν και πάλι στον πόντο, αλλά οι Σέρβοι δεν αστόχησαν στις βολές και πανηγύρισαν την επιστροφή τους στις νίκες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Κορομηλάς, Πιρ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-10, 28-37, 53-54, 82-79

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 27/39 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 16/16 βολές, 28 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 4 επιθετικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 18/35 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 16/19 βολές, 38 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 4 (2/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πάντερ 18 (6/9 δίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σμάιλαγκιτς 7 (1), Παπαπέτρου 2 (1/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Έξουμ 18 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νάναλι 18 (5/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λεσόρ 13 (6/6 δίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Τριφούνοβιτς 2, Μάνταρ

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ: (Αταμάν): Μπομπουά 30 (7/9 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1/1 βολή), Μπράιαντ, Κλάιμπερν 7 (1/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Τέιλορ, Πλάις 2, Μίτσιτς 14 (2/5 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Εμπαγέ 4 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πολονάρα, Ζίζιτς 20 (6/7 δίποντα, 8/10 βολές, 9 ριμπάουντ), Ντάνστον 2