ΠΣΑΤ: Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τους κορυφαίους αθλητές της χρονιάς

    ΕΥΘΕΩΣ με τον Γιώργο Χαλά

    Ολυμπιακός: To ρόστερ έγινε ορθολογικό

    Ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να περιμένει... θαύματα από τις χειμερινές προσθήκες, αλλά είναι σημαντικό ότι απέκτησε έναν κανονικό δεξιό μπακ, δύο κανονικούς εξτρέμ και έναν ελπιδοφόρο αριστερό μπακ. Το έμψυχο δυναμικό της ομάδας έχει, πλέον, μεγαλύτερη ισορροπία. Γράφει ο Παναγιώτης Γκαραγκάνης

    Κρούζλιακ στο ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Ο Κ. Θωμαΐδης αποκάλυψε το όνομα του διαιτητή στο ματς της Τούμπας…

    Ο στενός συνομιλητής του Τάκη Μπαλτάκου αποκάλυψε το όνομα του διαιτητή που θα σφυρίξει το κρισιμότατο ντέρμπι της Τούμπας, Ιβάν Κρούζλιακ

    H καλύτερη ομάδα της Ευρώπης είναι ισοπεδωτικά κυρίαρχη

    Ο Ολυμπιακός σαρώνει στο πέρασμά του και είναι απόλαυση να βλέπεις τον Ιτούδη να παίρνει challenge στο -26, μέσα στην έδρα της ομάδας του! Γράφει ο Παναγιώτης Γκαραγκάνης

    Κύριε Μπαλτάκο, η «εξυγίανση» δεν είναι μαγκιά, είναι αυτοταπείνωση

    Ο Mythbuster του ΑΘΛΟΥ κάνει σκόνη την αστεία επιχειρηματολογία της «γνωμοδότησης» που δημοσιοποίησε ο πρόεδρος της ΕΠΟ, Τάκης Μπαλτάκος, στην απέλπιδα προσπάθειά του να δικαιολογήσει τη σφαγή του Άρη στη φάση της εγκληματικής εξόδου του Αθανασιάδη

    «Ατσαλώνεται» για τα κρίσιμα που έρχονται

    Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση μετά την «γκέλα» στο Περιστέρι και παίρνει δύναμη για τα απαιτητικά παιχνίδια που έρχονται σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο. Γράφει ο Παναγιώτης Γκαραγκάνης

    Και πώς να μην τρελαίνεται ο Δ. Γιαννακόπουλος με το «μέχρι τέλους»;

    Ο Mythbuster κατανοεί την αγανάκτηση του Δημήτρη Γιαννακόπουλου και σχολιάζει την οργισμένη απάντησή του στα όσα είπαν για το «μέχρι τέλους» οι αδελφοί Αγγελόπουλοι κατά τη βράβευσή τους από τη ΘΥΡΑ 7

    Ολοκληρώθηκε η ψηφοφορία των Αθλητικών Συντακτών-Μελών του ΠΣΑΤ για την ανάδειξη των Κορυφαίων του Ελληνικού Αθλητισμού για το 2022, οι οποίοι και θα βραβευτούν στην 69η Ετήσια Γιορτή του Συνδέσμου, που θα πραγματοποιηθεί στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (Αίθουσα «Banquet»), την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου και ώρα 18:30.

    Από τον ΠΣΑΤ ανακοινώθηκαν σήμερα οι τρεις υποψήφιοι σε κάθε κατηγορία (με αλφαβητική σειρά), καθώς και οι ψήφοι που έλαβαν οι υπόλοιποι. Οι νικητές θα αποκαλυφθούν την ώρα της εκδήλωσης, όταν θα ανοίξουν οι σφραγισμένοι φάκελοι.

    Αναλυτικά τα αποτελέσματα ανά κατηγορία:

    ΑΝΔΡΕΣ

    Υποψήφιοι: ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ Γιάννης (Μπάσκετ), ΠΕΤΡΟΥΝΙΑΣ Λευτέρης (Ενόργανη Γυμναστική), ΤΕΝΤΟΓΛΟΥ Μίλτος (Στίβος)
    4. ΧΡΗΣΤΟΥ Απόστολος (Κολύμβηση) 103, 5. ΒΑΖΑΙΟΣ Ανδρέας (Κολύμβηση) 46, 6. ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Στέφανος (Τένις) 38, 7. ΜΠΑΚΑΣΕΤΑΣ Αναστάσιος (Ποδόσφαιρο) 33, 8. ΝΤΟΥΣΚΟΣ Στέφανος (Κωπηλασία) 26, 9. ΒΛΑΧΟΔΗΜΟΣ Οδυσσέας (Ποδόσφαιρο) 24, 10. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Αντώνης (Κωπηλασία) 22, 11. ΤΣΙΜΙΚΑΣ Κώστας (Ποδόσφαιρο) 21, ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗΣ Γιώργος (Ποδόσφαιρο) 16, 13. ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ Κρίστιαν (Κολύμβηση) 16, 14. ΚΥΡΣΑΝΙΔΗΣ Δημήτρης (Parkour) 16, 15. ΓΚΑΪΔΑΤΖΗΣ Πέτρος (Κωπηλασία) 12, 16. ΣΛΟΥΚΑΣ Κώστας (Μπάσκετ) 8, 17. ΚΟΡΑΚΙΔΗΣ Γιάννης (Στίβος) 4, 18. ΤΕΛΗΚΩΣΤΟΓΛΟΥ Απόστολος (Τακεβοντό) 4, 19. ΞΕΝΟΣ Διονύσιος (Καράτε) 3, 20. ΚΕΡΑΜΙΔΑΣ Νικόλαος (Μοντέρνο Πένταθλο) 3, 21. ΜΠΟΥΚΛΑΣ Πέτρος (Ταέκβοντο) 3, 22. ΤΑΝΤΑΛΙΔΗΣ Αντώνης (Ενόργανη Γυμναστική) 3, 23. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ Αλέξανδρος (Ιστιοπλοΐα) 2, 24. ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ Ιωακείμ (Parkour) 2, 25. ΘΟΛΙΩΤΗΣ Βασίλειος (Ταεκβοντό) 2, 26. ΚΑΡΑΙΤΗΣ Άγγελος (Πυγμαχία) 2, 27. ΞΕΝΟΣ Χρήστος Στέφανος (Καράτε) 2, 28. ΣΕΧΙΔΗΣ Φίλιππος (Μοντέρνο Πένταθλο) 2, 29. ΣΟΦΟΚΙΤΗΣ Βασίλης (Κολύμβηση) 2, 30. ΚΟΛΙΤΣΟΠΟΥΛΟΣ Αρίωνας (Πάλη) 1, 31. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΔΗΣ Νέαρχος-Πέτρος (Πυγμαχία) 1, 32. ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΗΣ Γιώργος (Χάντμπολ) 1, 33. ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ Ιάσων (Ιστιοπλοΐα) 1, 34. ΤΣΕΛΙΔΗΣ Θεόδωρος (Τζούντο) 1, 35. ΤΟΥΛΟΥΠΗΣ Άγγελος (Ιππασία) 1.

    ΓΥΝΑΙΚΕΣ

    Υποψήφιες: ΚΟΡΑΚΑΚΗ Άννα (Σκοποβολή), ΝΤΡΙΣΜΠΙΩΤΗ Αντιγόνη (Στίβος), ΤΖΕΝΓΚΟ Ελίνα (Στίβος)
    4. ΣΑΚΚΑΡΗ Μαρία (Τένις) 80, 5. ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ Κατερίνα (Στίβος) 79, 6. ΝΤΟΥΝΤΟΥΝΑΚΗ Άννα (Κολύμβηση) 76, 7. ΠΛΑΤΑΝΙΩΤΗ Ευαγγελία (Καλλιτεχνική Κολύμβηση) 67, 8. ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΟΥ Ευαγγελία (Κωπηλασία) 35, 9. ΠΡΕΒΟΛΑΡΑΚΗ Μαρία (Πάλη) 27, 10. ΠΛΕΥΡΙΤΟΥ Ελευθερία (Υδατοσφαίριση) 19, 11. ΚΑΝΕΛΛΟΥ – ΚΟΚΚΙΝΑΚΗ Χρυσούλα (Ιστιοπλοΐα) 10, 12. ΚΥΔΩΝΑΚΗ Κυριακή (Καράτε) 8, 13. ΓΚΟΓΚΟΥ Αικατερίνη (Κωπηλασία) 7, 14.ΒΥΜΠΡΑΝΙΕΤΣΟΒΑ Μαρία (Θαλάσσιο Σκι) 6, 15. ΛΥΤΡΑ Παναγιώτα (Ρυθμική Γυμναστική) 5, 16. ΝΙΚΑ Πηνελόπη (Μοντέρνο Πένταθλο) 5, 17. ΓΚΙΚΑ Ερμιόνη (Ιστιοπλοΐα) 4, 18. ΖΑΧΕΙΛΑ Στεφανία (Πάλη) 4, 19. ΣΑΡΒΑΝΑΚΗ Θεοπούλα (Ταεκβοντό) 4, 20. ΧΑΤΖΗΠΑΡΑΣΙΔΟΥ Μαρία (Χάντμπολ) 4, 21. ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΠΟΥΛΟΥ Βαλεντίνη (Τένις) 3, 22. ΔΙΑΜΑΝΤΗ Βασιλεία – Φαίδρα (Αεροβική Γυμναστική) 3, 23. ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ Ιόλη (Ιππασία) 3, 24. ΝΑΣΚΑΡΗ Αριάδνη (Μοντέρνο Πένταθλο) 3, 25. ΤΕΛΤΣΙΔΟΥ Ελισάβετ (Τζούντο) 3, 26. ΤΡΙΦΥΛΛΗ Άννα Μαρία (Πυγμαχία) 3, 27. ΨΑΡΡΑ Ευαγγελία (Τοξοβολία) 3, 28. ΛΟΓΟΘΕΤΗ Κυριακή (SUP) 2, 29. ΠΟΛΥΧΡΟΝΗ Κωνσταντίνα (Ταεκβοντό) 2, 30.ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ Ηλιάνα (Στίβος) 2, 31. ΤΣΑΟΥΤΟΥ Παναγιώτα (SUP), 2, 32. ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ Δέσποινα-Μεταξία (Ξιφασκία), 1, 33. ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΥ Σοφία (Άρση Βαρών), 1, 34. ΓΚΙΚΑ Μαρία Λουίζα (Πάλη) 1, 35. ΝΑΛΜΠΑΝΤΗ Δέσποινα (Ταεκβοντό) 1, 36. ΠΛΕΑ Χρυσούλα (Πυγμαχία) 1, 37. ΣΔΟΥΓΚΑ Αικατερίνη (Πυγμαχία) 1

    ΟΜΑΔΕΣ

    Υποψήφιες: Εθνική Ανδρών (Υδατοσφαίριση), Εθνική Γυναικών (Υδατοσφαίριση), Ολυμπιακός Γυναικών (Υδατοσφαίριση)
    4. Ολυμπιακός Μπάσκετ Ανδρών 87, Δίκωπος Άνευ Πηδαλιούχου Κωπηλασία Γυναικών 61, 6. Εθνική Ανδρών Ποδόσφαιρο 61, 7. Ομαδικό Γυναικών Βάδην 56, 8. ΑΕΣΧ Πυλαίας Χάντμπολ 33, 9. Παναθηναϊκός Βόλεϊ Ανδρών 33, 10. Εθνική Βόλεϊ Ανδρών 32, 11. Εθνική Χάντμπολ Ανδρών 26, 12. 16ΧΛΜ Ανδρών 21, 13. Εθνική Γυναικών Καλλιτεχνική Κολύμβηση 21, 14. 4Χ200 Ελεύθερο Ανδρών Κολύμβηση 18, 15. Εθνική Υδατοσφαίρισης Νεανίδων 17, 16. Παναθηναϊκός Βόλεϊ Γυναικών 16, 17. Εθνική Γυναικών Κόμπο Καλλιτεχνική Κολύμβηση 14, 18. ΠΑΟΚ Χάντμπολ Γυναικών 14, 19. Διπλό Σκιφ Νεανίδων Κωπηλασία 13, 20. ΠΑΟΚ Χάντμπολ Γυναικών 13, 21. Εθνικη Υδατοσφαίρισης Παίδων 12, 22. Εθνική Υδατοσφαίρισης Νέων Γυναικών 10, 23. Εθνική Μπάσκετ Παίδων 8, 24. Παναθηναϊκός Επιτραπέζια Αντισφαίριση Γυναικών 8, 25. Δίκωπος Άνευ Πηδαλιούχων Νεανίδων 7, 26. Εθνικός Υδατοσφαίριση Γυναικών 7, 27. Μικτό Ομαδικό Αεροβόλο Πιστόλι 10μ. 7, 28. Εθνική Highlight Γυναικών Καλλιτεχνική Κολυμβήση 6, 29. Εθνική Υδατοσφαίριση Κορασίδων 6, 30. Εθνική Νέων (U19) Ποδόσφαιρο 6, 31. Ολυμπιακός Χάντμπολ Ανδρών 6, 32. Εθνική 4Χ150μ Mixed Νέων Τεχνική Κολύμβηση 5, 33. Εθνική Γυναικών Beach Handball 4, 34. Εθνική 4Χ100μ Επιφάνεια Νέων Τεχνική Κολύμβηση 4, 35.Εθνική Προπαίδων (U15) Ποδόσφαιρο 4, 36. Μικτή Σκυτάλη Διάθλου Μοντέρνο Πένταθλο 4, 37. Διπλό Σκίφ Νέων Γυναικών Κωπηλασία 4, 38. 4Χ100 Ελεύθερο Ανδρών Κολύμβηση 4, 39. Εθνική Ομάδα Νεανίδων Τεχνική Κολύμβηση 4, 40. Εθνική Ανδρών Επιτραπέζια Αντισφαίριση 4, 41. Εθνική Ομάδα Βόλεϊ Γυναικών 4, 42. ΠΑΟΚ Ποδόσφαιρο Ανδρών 3, 43. 16ΧΛΜ Νεανίδων SUP 2 44. Εθνική Νεανίδων (WU19) 2, 45. Μικτή Σκυτάλη Τετράθλου Μοντέρνο Πένταθλο 2, 46. Διπλό Κ2 Εφήβων Κανόε Καγιάκ 2, 47. 420 U17 Ιστιοπλοΐα 2, 48. Παναθηναϊκός Ποδόσφαιρο Ανδρών 1, 49. Ολυμπιακό Υδατοσφαίριση Γυναικών 1, 50. Σκυτάλη Τετράθλου Μοντέρνο Πένταθλο 1, 51. Συγχρονισμένο Τραμπολίνο Ανδρών 1

    ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

    Υποψήφιοι: ΒΛΑΧΟΣ Θόδωρος (Υδατοσφαίριση), ΚΕΦΑΛΟΠΟΥΛΟΣ Ναπολέων (Στίβος), ΠΟΜΑΣΚΙ Γιώργος (Στίβος)
    4. ΚΑΜΜΕΝΟΥ Αλεξία (Υδατοσφαίριση) 95, 5. ΜΠΑΡΤΖΩΚΑΣ Γιώργος (Μπάσκετ) 60, 6. ΚΟΡΑΚΑΚΗΣ Τάσος (Σκοποβολή) 55, 7. ΡΑΦΤΗΣ Δημήτρης (Ενόργανη Γυμναστική) 55 8. ΜΠΟΤΣΚΑΡΙΩΒ Γιώργος (Στίβος) 50, 9 ΠΟΣΤΙΛΙΟΝΕ Τζιοβάνι (Κωπηλασία) 35, 10. ΒΕΛΕΝΤΖΑΣ Παναγιώτης (Κολύμβηση) 29, 11. ΠΟΓΙΕΤ Γκουστάβο (Ποδόσφαιρο) 27, 12. ΤΣΙΡΙΤΣ Αλεξάνταρ (Υδατοσφαίριση) 25, 13. ΚΡΙΕΡ Μιτς (Στίβος) 23, 14. ΘΑΛΑΣΣΙΝΙΔΟΥ Χριστίνα (Καλλιτεχνική Κολύμβηση) 21, 15. ΡΟΥΜΠΕΣΗ Αντιγόνη (Υδατοσφαίριση) 21, 16. ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ Ευτυχία (Υδατοσφαίριση) 20, 17. ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Απόστολος (Τένις) 20, 18. ΖΑΡΑΒΙΝΑΣ Γιώργος (Χάντμπολ) 18, 19. ΗΛΙΑΔΗΣ Νίκος (Τζούντο) 12, 20. ΛΙΘΑΔΙΩΤΗ Βαρβάρα (Καλλιτεχνική Κολύμβηση) 11, 21. ΠΑΥΛΙΔΗΣ Χάρης (Υδατοσφαίριση) 11, 22. ΧΙΛ Τομ (Τένις) 11, 23. ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ Τάσος (Κολύμβηση) 9, 24. ΓΚΟΥΤΣΕΒΑ Αναστασία (Καλλιτεχνική Κολύμβηση) 8, 25. ΒΑΤΣΑΚΛΗΣ Κώστας (Επιτραπέζια Αντισφαίριση) 7, 26. ΜΑΚΡΑΣ Λευτέρης (Επιτραπέζια Αντισφαίριση) 6, 27.ΠΑΝΤΑΖΙΔΗΣ Αλέξανδρος (Μοντέρνο Πένταθλο) 6, 28. ΚΑΡΑΣΑΒΒΙΔΗΣ Γιώργος (Χάντμπολ) 5, 29. ΜΠΟΝΙΦΑΝΤΕ Ντάντε (Βόλεϊ) 5, 30. ΤΣΟΚΑΣ Γιώργος (Υδατοσφαίριση) 5, 31. ΛΕΜΠΕΣΗΣ Φώντας (Υδατοσφαίριση) 4, 32. ΑΜΠΟΝΤΑΝΤΖΑ Μαρτσέλο (Βόλεϊ) 4, 33.ΛΟΥΤΣΕΣΚΟΥ Ραζβάν (Ποδόσφαιρο) 3, 34. ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ Άκης (Κολύμβηση) 3, 35. ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ Αλέξανδρος (Κολύμβηση) 1, 36.ΠΑΜΒΟΥΞΟΓΛΟΥ Αλέξανδρος (Τοξοβολία) 1, 37.ΓΙΟΒΑΝΟΒΙΤΣ Ιβάν (Ποδόσφαιρο) 1.

    ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

    Υποψήφιοι: ΛΙΟΤΣΟΣ Παύλος (Ταεκβοντό Κωφών), ΜΙΧΑΛΕΤΖΑΚΗΣ Λευτέρης (Κολύμβηση), ΤΣΑΠΑΤΑΚΗΣ Αντώνης (Κολύμβηση)
    4. ΔΗΜΟΥ Κωνσταντίνος (Άρση Βαρών σε Πάγκο) 177, 5. ΚΟΥΛΟΥΜΟΓΛΟΥ Πασχάλης (Άρση Βαρών σε Πάγκο) 164, 6. ΧΙΩΝΗΣ Παναγιώτης (Ποδηλασία Κωφών) 51, 7. ΧΑΤΖΗΠΑΝΤΟΥ Θανάσης (ΓΚΟΛΜΠΟΛ) 36, 8. ΙΩΣΗΦΙΔΗΣ Νικόλαος (Ελληνορωμαϊκή Πάλη Κωφών) 23, 9. ΜΠΑΚΟΧΡΗΣΤΟΣ Δημήτριος (Άρση Βαρών σε Πάγκο) 23, 10. ΚΑΡΥΠΙΔΗΣ Δημήτριος (Κολύμβηση) 19, 11. ΠΑΠΑΔΑΤΟΣ Αλέξανδρος (Ελληνορωμαϊκή Πάλη Κωφών) 16, 12. ΠΕΤΡΑΚΗΣ Κωνσταντίνος (Χιονοσανίδα) 10, 13. ΜΠΑΟΣ Αναστάσιος (Άρση Βαρών σε Πάγκο) 4.

    ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

    Υποψήφιες: ΜΑΣΟΥΡΟΥ Εμμανουέλα (Τζούντο Τυφλών), ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ Αλεξάνδρα (Κολύμβηση), ΧΙΩΝΗ Νικολέττα (Στίβος Κωφών)
    4. ΑΓΚΟ Βασιλική (Γκόλμπολ) 101, 5. ΠΟΙΜΕΝΙΔΟΥ Δωροθέα (Τοξοβολία) 89, 6. ΝΙΚΟΥ Ευαγγελία (Αλπικό Σκι) 88, 7. ΠΑΒΙΤΣΟΥ Χριστίνα (Άρση Βαρών σε Πάγκο) 60, 8. ΚΑΤΣΙΠΙΔΟΥ Χριστίνα (Ποδηλασία Κωφών) 51, 9. ΠΑΣΧΑΛΙΔΟΥ Θεοδώρα (Τζούντο Τυφλών) 40, 10. ΜΠΟΥΡΝΙΑ Ευανθία (Επιτραπέζια Αντισφαίριση) 39, 11. ΜΑΧΑΙΡΙΔΟΥ Ειρήνη (Τάεκβοντο Κωφών) 37, 12. ΜΟΥΤΣΩΚΟΥ Σοφία (Καράτε Κωφών) 16.

    ΟΜΑΔΕΣ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

    Υποψήφιες: ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ Ανδρών (Γκόλμπολ), ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ Γυναικών (Γκόλμπολ), ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ Γυναικών Κωφών (Μπάσκετ)
    4. ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ (Ποδόσφαιρο Τυφλών 5Χ5) 203,

    5. MIKTH IBSA (Τζούντο) 193

     

    Κορωνοϊός: 169 θάνατοι στην Ελλάδα την τελευταία εβδομάδα

    Μείωση παρουσιάζει η θετικότητα στο σύνολο των ελεγχθέντων δειγμάτων...

    Σεισμός 4 Ρίχτερ νότια της Ζακύνθου

    Σεισμό μεγέθους 4 βαθμών της Κλίμακας Ρίχτερ με επίκεντρο...