16.6 C

Βιλερμπάν – Ολυμπιακός 77-75: Από τον θρίαμβο στην αυτοχειρία

Ο Ολυμπιακός ήταν για ένα ακόμη πρώτο ημίχρονο μαγικός, αλλά στο +21 σταμάτησε να παίζει και έκανε δώρο Χριστουγέννων στη Βιλερμπάν την πιο ανέλπιστη νίκη της σεζόν

Έπαιξε μαγικό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, έβαλε τις βάσεις για μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη, έφτασε στο +21 στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός έβαλε τα χέρια του κι έβγαλε τα μάτια του στο Αστρομπάλ, με τη Βιλερμπάν να επιστρέφει από το… πουθενά και με τρίποντο του Νουά να πανηγυρίζει την τρίτη σερί νίκη της για να φτάσει στο 6-8 (77-75).

Άνευ προηγουμένου κατάρρευση για τους Ερυθρόλευκους που κρατούσαν τη νίκη με άνεση στα χέρια τους αλλά έδωσαν πολλά δικαιώματα και το πλήρωσαν ακριβά για να φτάσουν στο 9-5 και να χάσουν την ευκαιρία να πιάσουν τη Φενέρμπαχτσε στην κορυφή με 10 νίκες.

Πολύ μεγάλη «αυτοκτονία», μεγαλύτερη από αυτή με τη Βαλένθια στο ΣΕΦ έτσι όπως κύλησε η αναμέτρηση. Καλό διάβασμα σε όλο το πρώτο μέρος με τον Παπανικολάου να κλείνει υποδειγματικά τον Ντε Κολό, σπουδαίος Κάνααν και κυριαρχία στα ριμπάουντ όμως…

Βεζένκοφ με 16 πόντους και Κάνααν με 14 ήταν οι κορυφαίοι των Ερυθρολεύκων, με τη Βιλερμπάν να έχει πρώτους σκόρερ τους Καχούντι και Μάθιους (14π.) αλλά MVP τον Νουά που πέτυχε το τρίποντο στο τέλος κι έκλεισε το ματς με 13 πόντους.

Ξανά οι Ερυθρόλευκοι στο πρώτο δεκάλεπτο έκαναν αυτό που κάνουν στα τελευταία παιχνίδια με τεράστια επιτυχία. Είναι βέβαια αλλιώς να το κάνεις εκτός έδρας και μάλιστα σε μια έδρα όπως το Αστρομπάλ. Με καυτό Κάνααν (έβαλε 8 πόντους στην πρώτη περίοδο κι άνοιξε τη γαλλική άμυνα με τα σουτ του), σούπερ Βεζένκοφ (ανάγκασε μέχρι και τον Μάικ Τζέιμς να του βγάλει το καπέλο) αλλά και άμυνα που… στραγγάλιζε, ο Ολυμπιακός προσέφερε θέαμα στη Λιόν απέναντι σε μια Βιλερμπάν που δεν μπορούσε σε αυτά τα 10′ να σταματήσει την ερυθρόλευκη δημιουργία (10 ασίστ) και είδε τη διαφορά να φτάνει τους 10 (18-28)!

Όσο οι Ερυθρόλευκοι μάζευαν τα ριμπάουντ και σκόραραν μέσα από ωραίες συνεργασίες κι ανεξαρτήτως του ποιος βρισκόταν στο παρκέ, τόσο η διαφορά έπαιρνε την… ανιούσα. Η Βιλερμπάν έψαχνε πόντους μόνο με τον Καχούντι, ο Ολυμπιακός είχε Σλούκα – Λαρεντζάκη και Μπολομπόι να διεμβολίζουν τη γαλλική άμυνα κι αναπόφευκτα η διαφορά έφτασε στο +17 υπέρ των εκπληκτικών παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα (31-47).

Ο Παπανικολάου εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 για τους φιλοξενούμενους, ο Κάνααν στο +21 (η μεγαλύτερη τιμή της) στο τρίτο δεκάλεπτο και τίποτα δεν προμήνυε για αυτό που θα ακολουθούσε. Η Βιλερμπάν έτρεξε σερί 11-0 με Ντε Κολό, Μάθιους και Καχούντι και το -21 έγινε -11 (50-61) από την εύστοχη βολή του Λάιτι.

Η Βιλερμπάν μπήκε με σερί 10-0 (!) στην τέταρτη περίοδο με τον Ολυμπιακό να είναι χαμένος στο παρκέ. Παρά τα τρίποντα από Σλούκα και Λαρεντζάκη, η Βιλερμπάν έφτασε στην ισοφάριση με τον Γιουσουφά Φαλ (70-70). Λάιτι και Ντε Κολό έδωσαν το προβάδισμα στους Γάλλους (74-73), ο Λαρεντζάκης στο τρανζίσιον έκανε το 73-75 αλλά σε νεκρό χρόνο ο Νουά έδωσε μαχαιριά στους Ερυθρόλευκους.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χιμένες – Ρότσα – Σούκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-28, 31-47, 50-61, 77-75.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 18/34 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 8/11 βολές, 23 ριμπάουντ (16 αμυντικά – 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/32 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 7/9 βολές, 34 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 14 επιθετικά), 19 ασίστ, 4 μπλοκ, 14 λάθη

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 14 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Νουά 13 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Καχούντι 14 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντιό 6 (2), Τάιους, Ντε Κολό 13 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Φαλ 2, Λάιτι 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Ομπάσοχαν 2, Τζάκσον-Κάρτραϊτ 4, Πονς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 14 (4/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Λαρεντζάκης 10 (2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Φαλ 4 (2/2 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 13 (2/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 3 λάθη), Βεζένκοβ 16 (6/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 4, Μπόλομποϊ 7 (3/3 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Πίτερς, ΜακΚίσικ