25.3 C

Ζαλγκίρις – Ρεάλ 81-72: Ουλάνοβας και Έβανς έβαλαν φωτιά στη μάχη της οχτάδας

Η Ζαλγκίρις το ήθελε περισσότερο και το πήρε. Οι Λιθουανοί επικράτησαν στο Κάουνας με 81-72 της Ρεάλ Μαδρίτης που τα έκανε θάλασσα στο τέταρτο δεκάλεπτο και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρία συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα.

Ανάσα για τους γηπεδούχους που ανέβηκαν στο 7-7, ενώ η Βασίλισσα υποχώρησε στο 9-5 και έχασε την ευκαιρία της να πλησιάσει ακόμη περισσότερο στην κορυφή.

Η Ζαλγκίρις ήθελε να επιστρέψει στις νίκες μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες και από την αρχή του αγώνα έδειξε πως θα παλέψει με νύχια και με δόντια κόντρα στη Ρεάλ, η οποία από την πλευρά της ήθελε τη νίκη για να πλησιάσει ακόμη πιο κοντά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της EuroLeague.

Το κίνητρο των δύο ομάδων δημιούργησε ένα εκρηκτικό μείγμα και έναν αγώνα που για ολόκληρα 40 λεπτά ήταν στην κόψη του ξυραφιού.

Καμία ομάδα δεν μπόρεσε ποτέ να ξεφύγει, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια και φαινόταν πως το παιχνίδι θα οδηγηθεί σε ένα φινάλε θρίλερ, το οποίο θα κέρδιζε ο πιο ψύχραιμος και ίσως ο πιο τυχερός.

Η Βασίλισσα έκλεισε με ισχνό προβάδισμα μπροστά την πρώτη περίοδο, ενώ το ίδιο έγινε και με τους γηπεδούχους που πήγαν μπροστά στο ημίχρονο μόλις με 2 πόντους (37-35).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε και στην τρίτη περίοδο. Το ντέρμπι συνεχιζόταν και όχι μόνο για τις δύο ομάδες, καθώς υπήρχε μια άτυπη κόντρα ανάμεσα σε Χεζόνια, Ουλάνοβας και Έβανς που έκαναν πράγματα και θαύματα ο καθένας για την ομάδα του και τον Ντζάναν Μούσα της Βασίλισσας να τους ακολουθήσει σταθερά από πίσω.

Το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν η συνέχεια όλου του προηγούμενου αγώνα, με το μεγάλο ντέρμπι να συνεχίζεται.

Ο Χεζόνια έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι, ενώ οι Λιθουανοί έβαλαν ακόμη ένα πρωταγωνιστή στο παιχνίδι τους καθώς ο Κάβανο πέτυχε 8 πόντους μέχρι τα μέσα της περιόδου.

Ο Ταβάρες ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής για τη Ρεάλ, αφού «ξόδεψε» πολλές επιθέσεις, έχοντας 2/8 σουτ, ενώ περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος και με τη διαφορά στους τέσσερις υπέρ της Ζαλγκίρις υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ.

Εκεί η πλάστιγγα γύρισε υπέρ των Λιθουανών, με τον Καβάνο να ευστοχεί στις βολές και τον Έβανς στη συνέχεια να ανεβάζει τη διαφορά στις 8.

Ο Μούσα κέρδισε τρεις βολές στην επόμενη επίθεση, αλλά ξόδεψε την ευκαιρία να βάλει και πάλι την ομάδα του στο παιχνίδι, ευστοχώντας μόλις στη μία.

Με λίγο πάνω από ένα λεπτό να απομένει, οι γηπεδούχοι με την ψυχολογία στα ύψη δεν έχασαν καθόλου την ψυχραιμία τους, κράτησαν το προβάδισμα τους και επέστρεψαν στις νίκες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Παστούσιακ, Ομπρκνέζεβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 37-35, 56-55, 81-72

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Έβανς 20 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιεντράιτις 2, Χέιζ 1 (5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σμιτς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κρίβας, Μπιρούτις 4, Λουκοσιούνας, Ντίμσα 3 (1), Κάβανο 15 (2/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπουτκεβίτσιους 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 19 (3/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 4, Αμπάλδε 1, Χεζόνια 17 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ροντρίγκεθ 2, Χεζόνια 17 (3/4 βολές, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πουαριέ 6, Κορνελί 5 (1), Ταβάρες 8 (2/8 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γιουλ 3 (1/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιαμπουσέλε 4 (6 ριμπάουντ), Εντιαγέ, Μούσα 22 (5/10 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 15/41 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 18/21 βολές, 43 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 16 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 5 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 19/35 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 10/15 βολές, 41 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 18 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 11 λάθη