21 C

NBA: Νέο double-double του ασταμάτητου Γιόκιτς, επιστροφή Ντόρσεϊ στην πρώτη ομάδα των Μάβερικς

Με τον Νίκολα Γιόκιτς να κάνει εκπληκτικό ματς, οι Νάγκετς επικράτησαν με 141-128 των Γουίζαρντς και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 17-10, που τους διατηρεί στην τρίτη θέση της Δυτικής περιφέρειας.

Ο Σέρβος, ήταν ασταμάτητος, έχασε μόλις τρία σουτ και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 43 πόντους (17/18 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 9/10 βολές), 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 5 κλεψίματα σε 33 λεπτά συμμετοχής. Από εκεί και πέρα, 23 πόντους πρόσθεσε ο Μπόουνς Χάιλαντ και 22 ο Άαρον Γκόρντον. Για τη Ουάσινγκτον, που παρατάχθηκε χωρίς τους Μπράντλεϊ Μπιλ και Κριστάπς Πορζίνγκις, ο Κάιλ Κούζμα είχε 24 πόντους και ο Γουίλ Μπάρτον 22 πόντους.

Στο Ντάλας, οι Καβαλίερς δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Μάβερικς τους οποίους κέρδισαν εύκολα με 105-90. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 34 πόντους με τον Λαμάρ Στίβενς να έχει 18 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 30 πόντους ενώ αγωνίστηκε για 3 λεπτά και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ που είχε ένα άστοχο τρίποντο.

Στην Οκλαχόμα Σίτι, οι Χιτ κατάφεραν να πάρουν δύσκολα τη νίκη απέναντι στους Θάντερ με 110-108.

Πρώτος σκόρερ για το Μαϊάμι ήταν ο Τάιλερ Χίροου με 35 πόντους ενώ για τους γηπεδούχους ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ είχε 27 πόντους. Σε ότι αφορά στον Αλεξέι Ποκουσέφσκι, έπαιξε 8 λεπτά και είχε 0/3 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ.