23.3 C

Oλυμπιακός – ΑΕΚ 22-20: Μίλησε η καρδιά και το μέταλλο του πρωταθλητή!

Με εμφάνιση πρωταθλητή ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής στην Handball Premier και «σκαρφάλωσε» μόνος πρώτος στην κατάταξη

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 22-20 της ΑΕΚ στο κατάμεστο κλειστό της Ηλιούπολης και ανέβηκε στην κορυφή της Handball Premier δείχνοντας ότι η καρδιά του πρωταθλητή δύσκολα λυγίζει!

Παρά τα αγωνιστικά τους προβλήματα, αφού έπαιξαν δίχως τον Παπαδόπουλο και «έχασαν» τον Καραμπουρνιώτη με κόκκινη (στο 9:54) και τον Νιόκας με τραυματισμό (πριν το ημίχρονο, μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο), οι πρωταθλητές Ελλάδας κυριάρχησαν επί των «κιτρινόμαυρων» στην έδρα τους, είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του ντέρμπι (προηγήθηκαν με 15-11, 17-13) και με ώθηση από τον κόσμο τους, «καθάρισαν» τη νίκη, την 11η διαδοχική στην Handball Premier, ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση!

Με γκολ του Βέμπερ, στο 37ο λεπτό, ο Θρύλος ξέφυγε με +3 (14-11), ενώ ο Μοντόρο «ανέβασε» το σκορ στο 15-11 (39:01). Στο 41:50, ο Δομπρής έκανε το 16-13, με τον Οστρούτσο, δύο λεπτά μετά, να «βρίσκει» δίχτυα, για το 17-13 των Ερυθρολεύκων.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να επιστρέψει σε κομβικό σημείο, αλλά οι επτάψυχοι Πειραιώτες δεν της το επέτρεψαν έχοντας αποφασιστικότητα στο παιχνίδι τους και μέταλλο πρωταθλητή στα κρίσιμα σημεία, με τη στήριξη του κόσμου τους.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 6-5, 8-7, 9-8, 11-10 (ημχ.) 13-11, 15-12, 17-14, 18-17, 21-18, 22-20.