18.4 C

Eurocup γυναικών: Ήττα δίχως συνέπειες για τον Παναθηναϊκό στο Βελιγράδι

Ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο «στοίχισε» στον Παναθηναϊκό στο Βελιγράδι, όπου «έπεσε» δίχως… συνέπειες από τον Ερυθρό Αστέρα.

Οι Πράσινες ηττήθηκαν 70-64 από τις Σέρβες, για την 6η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του Eurocup γυναικών, με το ρεκόρ τους στην κορυφή του Α΄ομίλου να υποχωρεί σε 4-2 και πλέον να περιμένουν να μάθουν την αντίπαλο τους στους «32» (είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση).

Ο Παναθηναϊκός δέχθηκε ένα καταστροφικό επιμέρους σκορ 25-8 στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -11 στο 20΄ (41-30), το οποίο χωρίς διάρκεια στην άμυνα και ευστοχία από το τρίποντο (2/11) δεν ήταν αναστρέψιμο…

Η Τσάστιτι Ριντ οδήγησε την επίθεση του «τριφυλλιού» με 26 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ από τις Σέρβες ξεχώρισε η Μπογκίτσεβιτς με 17.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 41-30, 54-48, 70-64.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπαλούν, Περτσιαβάλε, Νικολάε

Οι συνθέσεις:

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Βούκοβιτς): Νάουμτσεβ 3 (1), Χολ 8, Μπογκίτσεβιτς 17 (2), Κάτανιτς 10, Νεντέλικοβ 8 (1), Μπόγιοβιτς 6, Γιακόβινα 6 , Τσόλιτς 4, Αϊφούγια 2, Ζέτσεβιτς 6 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 26, Κοτούλα, Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου 12 (2), Μπουντούρη, Αλεξανδρή, Κάρτερ 14), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 10.