18.9 C

Ρόκετς – Μπακς 97-92: Κρύα αλλά δίκαιη ήττα για την παρέα του αθόρυβου Γιάννη και του άτυχου Μίντλετον

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κινήθηκε σε... ρηχά νερά για τα δικά του δεδομένα, ο Κρις Μίντλετον αποχώρησε ξανά με πρόβλημα τραυματισμού και οι αγνώριστοι Μπακς έφυγαν με την ήττα από το Χιούστον, μετά από 4 σερί θετικά αποτελέσματα

Βραδιά-εφιάλτης στο Χιούστον για τους Μιλογουόκι Μπακς που «φρεναρίστηκαν» απότομα μετά από 4 σερί νίκες από τους μαχητικούς Ρόκετς και ηττήθηκαν δίκαια με 97-92.

Οι Ρόκετς γύρισαν το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο, αποδείχτηκαν ψύχραιμοι στο τελευταίο λεπτό και κρατώντας τον Γιάννη στους 16 πόντους – ισοφάριση του season low- πήραν μεγάλη νίκη!

Σαν να μην έφτανε αυτό, οι Μπακς έχασαν νωρίς τον Κρις Μίντλετον με διάστρεμμα στη 2η περίοδο και δεν επέστρεψε ποτέ στο παιχνίδι.

Ο Τζέιλεν Γκριν πέτυχε 30 πόντους κι ο Κέβιν Πόρτερ είχε 18 και επτά ασίστ για τους Ρόκετς που με 5/6 βολές στο τελευταίο λεπτό και 23-13 (!) στην τέταρτη περίοδο πήραν αυτή τη νίκη.

Ο Γιάννης είχε 16 πόντους και 18 ριμπάουντ σε 37 λεπτά συμμετοχής με 7/17 σουτ (0/2 τρίποντα) και 2/6 βολές. Πρόσθεσε επίσης τέσσερις ασίστ και δύο μπλοκ σε μία αρκετά… ρηχή βραδιά για τα δικά του δεδομένα.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ ήταν ο κορυφαίος των Μπακς με 25 πόντους (4/9τριπ.), έξι ριμπάουντ και οκτώ ασίστ στο ενεργητικό του. Ο Μπόμπι Πόρτις έβαλε 17 πόντους και κατέβασε 15 ριμπάουντ, ενώ ο Γκρέισον Άλεν πέτυχε 11 πόντους αλλά με μόλις 2/12 σουτ!

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-25, 50-48, 77-74, 97-92.

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ (Τζον Λούκας): Γκόρντον 9 (1), Σμιθ 6 (1/9 σουτ, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Σενγκούν 8 (4/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκριν 30 (9/15 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πόρτερ 18 (8/13 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μάρτιν 10 (5/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκαρούμπα 2, Νιξ 5 (1), Ίζον, Μάθιους 5 (1), Φερνάντο 4 (6 ριμπάουντ).

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον, Αντετοκούνμπο 16 (7/15 δίποντα, 2/6 βολές, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ, 3 λάθη, 5 φάουλ σε 36:46), Λόπεζ 7 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Άλεν 11 (2/9 τρίποντα, 5/5 βολές), Χόλιντεϊ 25 (5/11 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πόρτις 17 (6/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάρτερ 9 (3/5 τρίποντα), Κόνατον 7 (1/6 τρίποντα), Χιλ.