19 C

Ιωνικός – Άρης 90-97 (παρ.): Ιδανική αυτόχειρας η ομάδα της Νίκαιας, συνέχισαν το νικηφόρο σερί οι Κίτρινοι

Σε ένα δραματικό παιχνίδι που χρειάστηκε και έξτρα χρόνο για να κριθεί, ο Άρης πανηγύρισε σπουδαία νίκη στην έδρα του Ιωνικού με 90-97 στην παράταση και ανέβηκε στο 6-3. Από την άλλη η ομάδα της Νίκαιας υποχώρησε κι’ άλλο στη βαθμολογία (2-7), σπαταλώντας μια μεγάλη ευκαιρία να πανηγυρίσει τη νίκη και να πάρει ανάσα στη βαθμολογία.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και έδειξαν από την αρχή πόσο σημαντική είναι η νίκη για αυτούς κόντρα στον Άρη, ο οποίος ερχόταν από δύο συνεχόμενες εντός έδρας νίκες και έχοντας κάνει σημαντικό άλμα στη βαθμολογία.

Οι Κιτρινόμαυροι ήθελαν να συνεχίσουν νικηφόρα αλλά φάνηκε να μπαίνουν κάπως νωθρά στο παρκέ και σε συνδυασμό με τον ρυθμό που έδωσαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι, έμειναν πίσω με 10 στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-12).

Αυτό όμως άλλαξε αμέσως και με ένα σερί 11-0 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Άρης προσπέρασε στο σκορ με 22-23.

Ο Ιωνικός δεν επηρεάστηκε από την εξέλιξη αυτή και έχοντας σε πολύ καλό απόγευμα τους Μαυροκεφαλίδη και Μάντζαρη, απάντησε με δικό του σερί 11-3 και έκλεισε μπροστά το ημίχρονο με +7 (33-26).

Μετά από τις πρώτες δύο περιόδους που ανήκαν στους γηπεδούχους, οι Κιτρινόμαυροι έδειξαν πιο σταθερό πρόσωπο στην τρίτη και με τους Νότει και Γκούντγουιν να συμβάλουν περισσότερο από τον κάθε άλλον στο σκοράρισμα, έκλεισαν την τρίτη περίοδο με επί μέρους σκορ 18-25 υπέρ τους και έφεραν το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία. (51-51).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και πήρε προβάδισμα 6 πόντων. Η ομάδα της Νίκαιας όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και έτρεξε ένα μεγάλο σερί, κάνοντας το -6 που βρισκόταν πίσω στο σκορ +8 για την ίδια τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Οι παίκτες του Άρη προσπάθησαν να επιστρέψουν και έκαναν τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης θρίλερ και προσθέτοντας έναν ακόμη πρωταγωνιστή στο παιχνίδι τους, τον Βασίλη Τολιόπουλο, μείωσαν στους 2 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Τελικά οι Κίτρινοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση (79-79).

Οι παίκτες του Ιωνικού αποδείχθηκαν ιδανικοί αυτόχειρες και το μομέντουμ στην παράταση όπως είναι λογικό έδειχνε Άρη.

Και πράγματι έτσι κύλησαν τα πράγματα, με τους Θεσσαλονικείς να προσπερνάνε και να παίρνουν μάλιστα διαφορά 5 πόντων τρία λεπτά πριν το τέλος.

Το νερό ήδη είχε μπει στο αυλάκι και μάλιστα οι παίκτες του Άρη άνοιξαν τη διαφορά μέχρι το τέλος για το τελικό 90-97.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Κατραχούρας, Λόρτος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-12, 33-26, 51-51, 79-79 (κ.α.), 90-97

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μέξας): Χάμιλτον 6 (2/12 σουτ, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη σε 36 λεπτά), Μαυροκεφαλίδης 31 (6/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10/12 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάντζαρης 15 (5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη σε 37 λεπτά), Χόκινς 8 (2), Λέισι 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπέμπης, Νούνιεθ-Καστίγιο 11 (1), Σίμονς 4, Αρσενόπουλος 7 (1), Παρκς

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 1, Γκούντγουιν 18 (9/13 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τολιόπουλος 26 (4/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/4 βολές), Νότε 24 (6/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Νετζήπογλου 3 (1), Μήτρου-Λονγκ 15 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σανόγκο 9, Σχίζας 1, Καββαδάς, Φίλλιος, Χάγκινς

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 12/25 δίποντα, 16/38 τρίποντα, 18/25 βολές, 48 ριμπάουντ (34 αμυντικά – 14 επιθετικά), 31 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 24 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 23/40 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 15/22 βολές, 40 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 18 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη