16.4 C

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 68-88: Σβηστά οι Ερυθρόλευκοι, έκαναν προπόνηση στην Πυλαία

Οι νταμπλούχοι έκαναν περίπατο από ημίχρονο στην Πυλαία των πολλών... λέιζερ και στο τέταρτο δεκάλεπτο κατέβασαν στροφές ενόψει διαβολοβδομάδας με τη διαφορά να κλείνει στους 20 πόντους

Σε περίπατο μέσα από την εντυπωσιακή του άμυνα και την παραγωγικότητά του στην επίθεση μετέτρεψε ο Ολυμπιακός τη μάχη με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας διεύρυναν το αήττητο τους στη φετινή Basket League σε ρυθμούς… προπόνησης (68-88).

Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 30 πόντους (43-73), ο Ολυμπιακός χαλάρωσε στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έκανε διαχείριση, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να μοιράζει τον χρόνο και να βλέπει τον Τζορτζ Πάπας να αποβάλλεται μετά από μόλις 17″ στο παρκέ έπειτα από ένταση που ξέσπασε με τον Τσιακμά.

Το νευρικό ξεκίνημα των Ερυθρολεύκων έφερε ένα ελαφρύ προβάδισμα για τους Ασπρόμαυρους όμως γρήγορα το 12-9 έγινε 12-16 με επτά σερί πόντους του απίθανου Βεζένκοφ κι εκεί όλα άρχισαν να παίρνουν τον δρόμο τους.

Ο Κάνααν έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις των τελευταίων ημερών, συνδέθηκε με το αντίπαλο καλάθι από την πρώτη περίοδο και ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ερυθρολεύκων με 17 πόντους (4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα), ενώ διψήφιος ήταν και ο Σάσα Βεζένκοφ που πέτυχε 16 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ.

Η διαφορά έγινε διψήφια με την έναρξη του δευτέρου μέρους, με τη second unit του Ολυμπιακού να φτιάχνει ωραίες φάσεις και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να πετυχαίνει έξι διαδοχικούς πόντους με ένα τρίποντο και 3/3 βολές στο τέλος του ημιχρόνου για το +17 που ήταν και το μεγαλύτερο προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους ως εκείνο το σημείο.

Ο Κάνααν συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στην πρώτη περίοδο, έβαλε αρκετά καλάθια με αυτοπεποίθηση στην τρίτη και ο Λούντζης ξεκούρασε τον Γουόκαπ με τη διαφορά να φτάνει στους 30. Οι Ερυθρόλευκοι χαλάρωσαν στην τέταρτη περίοδο κι ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα δικό του σερί με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να έχει παράπονα από τους παίκτες του αλλά στο τέλος να έρχεται με άνεση το ροζ φύλλο αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου – Κάρδαρης – Αγραφιώτης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-23, 31-48, 43-73, 68-88.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 20/34 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 10/13 βολές, 28 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 26/41 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 12/16 βολές, 46 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 17 επιθετικά), 22 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 24 (6/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χαντς 10 (2/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/6 βολές), Μαργαρίτης 2, Σαλούστρος 3 (1/6 σουτ), Ρένφρο 6 (3/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσιακμάς, Πόλι 8 (4/5 δίποντα), Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 2, Σάιμπερτ 5 (1/6 τρίποντα), Καμπερίδης 6 (1), Σαρικόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Κάνααν 17 (4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Φαλ 2, Βεζένκοφ 16 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λούντζης 7 (1), Λαρεντζάκης 10 (1/6 τρίποντα), Πάπας, Σλούκας 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μπολομπόι 14 (7/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πίτερς 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές), ΜακΚίσικ