12.5 C

Μάβερικς – Μπακς 105-106: Ο Γιάννης νίκησε τον Ντόντσιτς στην τιτανομαχία του Ντάλας (vid)

Ο Greek Freak ήταν απολαυστικός στο φινάλε παίρνοντας ξανά από το χέρι τα Ελάφια που κατάφεραν ελέω της (σπάνιας) αστοχίας του Ντόντσιτς στο επικό φινάλε να φύγουν νικητές από το Ντάλας και να πλησιάσουν τους Σέλτικς στην κορυφή

Σε μία ματσάρα με άρωμα… playoffs, οι Μπακς επικράτησαν με 106-105 των Μάβερικς σε ένα ασύλληπτο φινάλε με τον Ντόντσιτς να αστοχεί στο τελευταίο σουτ, τη στιγμή που ο καθοριστικός στην 4η περίοδο Γιάννης βρισκόταν εκτός αγώνα με 6 φάουλ.

Συγκεκριμένα, η ιστορία του αγώνα στο τέλος γράφτηκε ως εξής: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο γύρισε το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο από το -11 με φοβερή σε αυτό το διάστημα, εμφάνιση, ο Μπρουκ Λόπεζ ολοκλήρωσε την ανατροπή 7” πριν το τέλος και οι Μπακς πέρασαν με 106-105 από το Ντάλας αφού ο Λούκα Ντόντσιτς αστόχησε στο τελευταίο σουτ!

Ο «Greek Freak» πέτυχε 15 από τους 28 πόντους του (!) στο τέταρτο 12λεπτο, καταφέρνοντας να απεγκλωβιστεί από την άμυνα των Μάβερικς, οδηγώντας έτσι τους Μπακς στην ανατροπή από το -11 στο οποίο βρέθηκαν μετά 36 λεπτά αγώνα. Δεν αγωνίστηκε όμως στα τελευταία τρία λεπτά αφού είχε αποβληθεί με 6 φάουλ.

Ο Γιάννης είχε 28 με 10/20 σουτ (1/1 τρίποντο), 7/10 βολές και 10 ριμπάουντ με τρεις ασίστ για επτά λάθη, έναντι 33 του Λούκα με 11 ασίστ, αλλά μόλις 4/10 βολές (!) και 3/11 τρίποντα. Ένα από αυτά στη λήξη.

Οι Μπακς πέτυχαν την τέταρτη σερί νίκη τους και με ρεκόρ 19-6 έμειναν στο κατόπι των Σέλτικς (1.5 νίκη διαφορά) στην κορυφή της Ανατολής και του ΝΒΑ.

Ο Κρις Μίντλετον πέτυχε 19 πόντους και ο Τζρου Χόλιντεϊ πρόσθεσε 17, ενώ ο Σπένσερ Ντινγουίντι με 15 και ο Κρίστιαν Γουντ με 14 στάθηκαν κοντά στον Λούκα Ντόντσιτς για τους Μαβς που έπεσαν στην 7η θέση της Δύσης με ρεκόρ 13-12.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-32, 48-52, 84-73, 105-106.

ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ (Τζέισον Κιντ): Φίνι-Σμιθ 5 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάρνταγουεϊ 8 (2/7 τρίποντα), Πάουελ 9, Ντίνγουιντι 15 (5/13 σουτ, 2/6 τρίποντα), Ντόντσιτς 33 (3/11 τρίποντα, 4/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Κλέμπερ 8 (2), Γουντ 14 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπούλοκ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκριν 8

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 28 (10/20 σουτ, 1 τρίποντο, 7/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 7 λάθη), Μίντλετον 19 (6/17 σουτ, 2/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Λόπεζ 4 (6 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 17 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άλεν 12 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πόρτις 10 (8 ριμπάουντ), Χιλ 6 (2), Κάρτερ 2, Κόνατον 8 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)