17.2 C

Ολυμπιακός: Το ολοκληρωτικό μπάσκετ και η παραδοχή από όλη την Ευρώπη

Ο Ολυμπιακός έπαιξε το καλύτερο παιχνίδι του στη σεζόν, με πληρότητα μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση. Η ευρύτατη αποδοχή από ολόκληρη την Ευρώπη είναι σύνηθες φαινόμενο για τον νταμπλούχο Ελλάδας και αποτελεί παράσημο τιμής. Γράφει ο Παναγιώτης Γκαραγκάνης

Επιθετικός και στις δύο πλευρές του παρκέ, ολοκληρωτικό μπάσκετ σε διάρκεια και επίδοση 8-4 στην Ευρωλίγκα. Πάντα με το βλέμμα ψηλά και πίστη στο πλάνο. Στην καλή του βραδιά, ο Ολυμπιακός μοιάζει άτρωτος και η μοναδική παράσταση κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια (117-71) της 9ης Δεκεμβρίου 2022 απέκτησε ιστορικό χαρακτήρα.

Ο νταμπλούχος Ελλάδας ήταν σαρωτικός στο ΣΕΦ, ξεπέρασε και ισοφάρισε συλλογικά ρεκόρ, ενώ ο κόουτς Γιώργος Μπαρτζώκας «άνοιξε» το rotation λόγω της ευνοϊκής τροπής που πήρε ο αγώνας από την αρχή και η ομάδα δεν… άφησε ποτέ το πόδι από το γκάζι. Όταν ο Ολυμπιακός αρχίζει με τόση αποφασιστικότητα έναν αγώνα και ευστοχήσει στα πρώτα σουτ, όλα γίνονται πιο εύκολα.

Το κοντέρ έγραψε 117 πόντους. Εννοείται πως είναι ρεκόρ παραγωγικότητας του συλλόγου στην Ευρωλίγκα, όπως ρεκόρ είναι και οι 33 ασίστ. Έξι λεπτά και 10 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, ο Ολυμπιακός πάτησε τους 100 πόντους με την πρώτη εύστοχη βολή του Μπολομπόι. Απίστευτο. Με τέτοιο ξεκίνημα στον αγώνα και το σκορ 31-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν αδύνατο για την πανάκριβη ιταλική ομάδα να αντιδράσει. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν 5/6 δίποντα και 6/9 τρίποντα (συν 3/3 βολές) ύστερα από 10 λεπτά αγώνα, ενώ στη δεύτερη περίοδο δεν έχασαν δίποντο (6/6) και μέτρησαν 4/8 τρίποντα. Με τέτοια ποσοστά στο ημίχρονο (91% στα δίποντα και 58% στα τρίποντα) και 61 πόντους σε 20 λεπτά αγώνα (ρεκόρ πόντων σε πρώτο ημίχρονο), ο ΘΡΥΛΟΣ έκανε το καθήκον του και παρέδωσε μαθήματα ομαδικού μπάσκετ, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του στα τρίποντα (18/32 και 56.3%). Τέλος, το +46 κόντρα στη Βίρτους είναι η τρίτη μεγαλύτερη νίκη σε διαφορά στην Ευρώπη.

Σκόραραν όλοι οι παίκτες της 12άδας, ενώ ο Βεζένκοβ συνεχίζει να κάνει… πλάκα σκοράροντας 19 πόντους (με 7/9 σουτ) σε 15:51 λεπτά συμμετοχής, τα λιγότερα που έχει παίξει στη διοργάνωση κατά τη διάρκεια της σεζόν! Τι άλλο να γράψουμε για αυτόν τον παίκτη, ο οποίος δεν εκβιάζει προσπάθειες και έχει ανεξάντλητο επιθετικό ρεπερτόριο. Πού να ήταν και ατομιστής. Οι «40άρες» θα έπεφταν σύννεφο…

Ο προπονητής της Βίρτους, Σέρτζιο Σκαριόλο, προστέθηκε στη μακρά λίστα των ανθρώπων του μπάσκετ στην Ευρώπη (παίκτες, προπονητές και παράγοντες, όχι μόνο από την Ευρωλίγκα, αλλά και τις άλλες Λίγκες, διεθνείς και συλλογικές), που αποθεώνει τον Ολυμπιακό για το μπάσκετ που αποδίδει και τον Βούλγαρο φόργουρντ για την εκκωφαντική σεζόν που πραγματοποιεί. Μπορεί η παραδοχή ολόκληρης της Ευρώπης να μη δίνει κάποιο τίτλο, αλλά αποτελεί «παράσημο» για τους Ερυθρόλευκους για τον τρόπο λειτουργίας τους. Τα καλά λόγια είναι διαδοχικά και συνεχιζόμενα. Αναμφίβολα, περιποιούν ξεχωριστή τιμή για τον κορυφαίο ελληνικό σύλλογο. Ο Ολυμπιακός, με μπροστάρηδες τους προέδρους του, Παναγιώτη και Γιώργο Αγγελόπουλο, έχουν δημιουργήσει όλα αυτά τα χρόνια το δικό τους μπασκετικό πρόγραμμα, που όλοι λατρεύουν και θέλουν να «κοπιάρουν» στις ομάδες τους.

Σε κάποια επιμέρους κομμάτια του αγώνα με τη Βίρτους, είδαμε τον Κάνααν να παίζει από την αρχή και διαδοχικά μέχρι τις αρχές της δεύτερης περιόδου (αντικαταστάθηκε από τον ΜακΚίσικ, 08:19 πριν από το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου) και να μετράει 3/5 τρίποντα και τρεις ασίστ σε αυτό το διάστημα.

Ο Πίτερς είχε την πιο παραγωγική βραδιά του στη διοργάνωση με 15 πόντους (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές) σε 24:05 (τα περισσότερα λεπτά που έχει παίξει στην Ευρωλίγκα της τρέχουσας σεζόν), όντας «άχαστος» στο πρώτο ημίχρονο (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές). Ο Μπλακ επιλέχθηκε να είναι η πρώτη αλλαγή του Φαλ στη ρακέτα και είχε 7 πόντους στο ημίχρονο με 3/3 δίποντα (και 9 πόντους συνολικά πριν αποχωρήσει με πρόβλημα τραυματισμού). Σε μία ασύλληπτη εμφάνιση των Ερυθρόλευκων, όλα κύλησαν υπέροχα και οι οπαδοί του Ολυμπιακού ευχαριστήθηκαν μπάσκετ με την ψυχή τους.

Περισσότερη ΑΠΟΨΗ από το Athlosnews

ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ

Μακάμπι: Εξαιρετικά αμφίβολος και για το Game 3 κόντρα στον Παναθηναϊκό ο Μπάλντγουιν

Ανησυχητική παραμένει η κατάσταση στη Μακάμπι Τελ Αβίβ για τον τραυματισμό του Γουέιντ Μπάλντγουιν, ο οποίος ενδέχεται να χάσει και το τρίτο παιχνίδι της σειράς κόντρα στον Παναθηναϊκό και πρώτο στο Βελιγράδι

Ολυμπιακός: Η προσωποποίηση των αρχών του Μπαρτζώκα ήρθε από τον Λουκ Σίκμα στη Βαρκελώνη

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας εμπιστεύτηκε τον Σίκμα σε ένα από τα πιο κρίσιμα παιχνίδια της σεζόν για τον Ολυμπιακό και ο Αμερικανός τον δικαίωσε για την επιλογή του, υπηρετώντας συγκεκριμένο ρόλο εν τη απουσία του αρχηγού Κώστα Παπανικολάου

Παναθηναϊκός – Μακάμπι: Ένταση στη φυσούνα και επεισόδιο Λεσόρ με ανθρώπους των Ισραηλινών (vid)

Η ένταση που ξεκίνησε λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του Game 2 μεταφέρθηκε και στον δρόμο προς τα αποδυτήρια, με τον Ματίας Λεσόρ να έχει επεισόδιο με ανθρώπους των Ισραηλινών