24.6 C

Μπασκόνια – Μπάγερν 78-53: Παράσταση για έναν ρόλο και εύκολη επικράτηση για τους Βάσκους

Εύκολο βράδυ είχε η Μπασκόνια που ισοπέδωσε την Μπάγερν Μονάχου με 78-53 και έφτασε στο 7-5. Στο 4-8 υποχώρησαν οι Βαυαροί.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή πως δεν θα αντιμετωπίσουν κανένα πρόβλημα καθώς γινόταν άριστη ομαδική δουλειά.

Ενδεικτικό είναι πως ο Χένρι ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μπασκόνια με μόλις 14 πόντους.

Η ισπανική ομάδα έκανε άριστη δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ και έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με 17-10.

Εκεί που έγινε η μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να πατάνε γκάζι και να κλείνουν μπροστά με 13 το ημίχρονο και σκορ 44-30.

Από εκεί και πέρα οι Γερμανοί παραδόθηκαν στις ορέξεις των γηπεδούχων και δεν μπόρεσαν να ξανά έχουν ποτέ επαφή με το σκορ.

Η διαφορά μπορεί να έμεινε στα ίδια με την τρίτη περίοδο να κλείνει με την Μπασκόνια να προηγείται και πάλι με 13, αλλά ξέφυγε στο τέταρτο δεκάλεπτο, πέρασε τους 20 και τελικά οι γηπεδούχοι έφτασαν άνετα στην επικράτησε με 78-53.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-10, 44-30, 55-42, 78-53

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 5 (1), Χένρι 14 (3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σεντεκέρσκις 2, Μαρίνκοβιτς 9 (3/3 τρίποντα),Τόμπσον 7 (3 ριμπάουντ. 4 ασίστ), Κότσαρ 8 , Ίνοκ 10 (5 ριμπάουντ), Κοστέλο 14 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Γκιεντράιτις 4 (5 ριμπάουντ), Χόμες 5 (1)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουόλντεν 6 (1/6 τρίποντα) , Γουίνστον 10 , Γκιφάι 2 Χάντερ 4 (5 ριμπάουντ), Μπόνγκα 3 (1), Γιάραμαζ 2, Όμπστ 12 (4/11 τρίποντα), Τσίπσερ 2, Βίμπεργκ 2, Χάρις 2, Γκιλέσπι 8 (12 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 27/48 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 3/5 βολές, 39 ριμπάουντ ( 30 αμυντικά – 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 12/30 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 11/12 βολές, 39 ριμπάουντ ( 25 αμυντικά – 14 επιθετικά), 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 4 μπλοκ