23.4 C

Δύσκολη αλλά καθαρή νίκη με 15 μπλοκ για την Μπουργκάς πριν τον Ολυμπιακό

Απέναντι σε μια ομάδα που μετρούσε μόλις τρεις νίκες σε εννέα αγώνες, η Ντέγια Σπορ Μπουργκάς τα χρειάστηκε. Με υπηρεσιακό προπονητή στον πάγκο τον Αντρέι Νικόλοφ (ο σύλλογος βρίσκεται σε αναζήτηση ξένου και εξελίξεις αναμένονται μέσα στις επόμενες δύο εβδομάδες), η αντίπαλος του Ολυμπιακού επικράτησε δύσκολα με 3-1 της Τσέρνο Μόρε για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Βουλγαρίας και πέτυχε δεύτερη σερί νίκη σε ένα διάστημα που η εικόνα της δεν πείθει απόλυτα.

Με βασικό διαγώνιο (ξανά) τον Ντούλτσεφ αντί του Ουτσίκοφ και τον Γκιόργκι Μπρατόεφ στην πάσα, η Μπουργκάς ύψωσε τείχος με 15 μπλοκ και πήρε καθαρό τρίποντο πριν τη ρεβάνς με τον Ολυμπιακό στις 13/12 με φόντο το εισιτήριο για τους «8» του Challenge Cup (σ.σ. οι Ερυθρόλευκοι θέλουν δύο σετ για να περάσουν στην επόμενη φάση).

Το πρώτο σετ κατακτήθηκε πολύ δύσκολα με τον Νικόλοφ να αποσύρει τον Βάλτσεφ, που είχε τεράστιο ζήτημα στην υποδοχή, για να περάσει στη θέση του τον Βαλτσίνοφ που ισορρόπησε την κατάσταση και σήκωσε το μεγαλύτερο βάρος. Οι γηπεδούχοι βρήκαν μόλις τέσσερις άσους αλλά πίεσαν στα όρια του λάθους (έδωσαν 17 πόντους σε τέσσερα σετ) και με 50% στην επίθεση και πρώτο σκόρερ τον εντυπωσιακό Βαλεντίν Μπρατόεφ (21 πόντοι με 17/30 επιθέσεις και 60% υποδοχή) πήραν δύσκολα το πρώτο και το τρίτο σετ και εύκολα το τέταρτο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τρία σετ μπολ στο πρώτο σετ αλλά ο Ντούλτσεφ έσβησε τα δύο κι ο Γκιόργκι Μπρατόεφ το τρίτο με μπλοκ. Ο Ντιμιτρόφ κάρφωσε άουτ κι έδωσε πρώτο σετ μπολ στην Μπουργκάς (27-26), ο Νοβοχσόνοφ το έσβησε (27-27) αλλά ο Ν. Τσαβντάροφ με δύο διαδοχικές επιθέσεις έκανε το 1-0.

Ο Ντιμιτρόφ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη στο 23-24 του δευτέρου σετ και ισοφάρισε (1-1) με 23-25, με την Μπουγκάς να παίρνει τα επόμενα δύο και τη νίκη με υπεροχή στα κρίσιμα σημεία.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-1 (29-27, 23-25, 25-20, 25-17)

ΝΤΕΓΙΑ ΣΠΟΡ ΜΠΟΥΡΓΚΑΣ (Νικόλοφ): Γ. Μπρατόεφ 6 (2/3 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Πατριάρτσα 7 (6/8 επ., 1 άσος), Βάλτσεφ 3 (2/10 επ., 1 μπλοκ, 22% υπ. – 11% άριστες), Β. Μπρατόεφ 21 (17/30 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Σ. Τσαβντάροφ 1 (1 μπλοκ), Ντούλτσεφ 18 (16/29 επ., 2 μπλοκ) / Ιβανόφ (λ., 92% υπ. – 50% άριστες), Βαλτσίνοφ 9 (5/16 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 39% υπ. – 25% άριστες), Ν. Τσαβντάροφ 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Βασίλεφ, Νικόλοφ.