15.7 C

Προμηθέας – Λόντον Λάιονς 67-77: Πλήρωσαν την αφέλεια στην άμυνα οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Γιάννη Χριστόπουλου και γνώρισε εντός έδρας ήττα με 6777 από τους Λόντον Λάιονς. Με το αποτέλεσμα αυτό οι δύο ομάδες βρέθηκαν στο 4-3 και είναι ισόβαθμες.

Από την αρχή πίσω στο σκορ έμεινε ο Προμηθέας, καθώς τα αμυντικά προβλήματα που παρουσίασε κυρίως στην πρώτη περίοδο σε συνδυασμό με τον ρυθμό που έδωσαν οι φιλοξενούμενοι αλλά και τον Ντέκερ που βρέθηκε σε εξαιρετική βραδιά, δημιούργησαν μεγάλα προβλήματα στην ομάδα της Πάτρας.

Έτσι η Λόντον Λάιονς πήρε από την αρχή απόσταση και έκλεισε μπροστά την πρώτη περίοδο με 7 πόντους διαφορά (18-25).

Ο Προμηθέας προσπάθησε σιγά σιγά να συμμαζέψει τα πράγματα στο αμυντικό κομμάτι και αν μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου συνέχισε να βρίσκεται πίσω με 7, τελικά τα κατάφερε και μάζεψε τη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε με τους φιλοξενουμένους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 36-40.

Το τρίτο δεκάλεπτο δημιούργησε πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους, αφού Κουλμπόκα και Σίμπσον μπήκαν για τα καλά στην εξίσωση του ματς και σε αυτούς οφείλεται στον μεγαλύτερο βαθμό – καθώς μαζί πέτυχαν κοντά στους 40 πόντους – ότι ο Προμηθέας όχι απλά ήταν στην διεκδίκηση της νίκης αλλά έκλεισε μπροστά την τρίτη περίοδο με 55-54.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, με τις δύο ομάδες να προσπερνάνε η μία την άλλη και να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το τέλος.

Με το σκορ στο 64-64 ο Γιάννης Χριστόπουλος στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο με τον Προμηθέα δέχθηκε δεύτερη τεχνική ποινή και αποβλήθηκε από το παιχνίδι.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα άλλαξα και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεχωρίσουν και να πάρουν μια ανάσα, ξεφεύγοντας με πέντε (64-69).

Αυτό το μίνι σερί τους έκανε πιο ψύχραιμους και διαχειρίστηκαν άριστα την κατάσταση στα τελευταία λεπτά και μάλιστα άνοιξαν και τη διαφορά για το τελικό 67-77.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατέρνικο, Ραντοίκοβιτς, Μπαένα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 36-40, 55-54,

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 13/34 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 12/15 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 8 επιθετικά), 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά των Λόντον Λάιονς: 22/42 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 15/22 βολές, 46 ριμπάουντ (33 αμυντικά – 13 επιθετικά), 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 7 μπλοκ