22.5 C

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-2: Επέστρεψαν ξανά από το 0-2 οι Πράσινοι, ανοιχτή η πρόκριση στη Θεσσαλονίκη

Έδειξε ξανά χαρακτήρα ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ματς για τη φάση των «8» του Λιγκ Καπ καθώς με ακόμα μια ανατροπή από το 0-2 πανηγύρισαν τη νίκη με 3-2 απέναντι στον ΠΑΟΚ. Οι Ασπρόμαυροι βρέθηκαν σε καταπληκτική μέρα σε υποδοχή κι επίθεση για σχεδόν τρία σετ αλλά… αυτοκτόνησαν στο τρίτο όταν προηγήθηκαν με 20-23 και 23-24.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε ακόμα μια ανατροπή (όπως είχε ήδη κάνει με Φοίνικα κι Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα) και αυτό πιστώνεται στον Ερνάντες που ήταν καταλυτικός στο τελείωμα του τρίτου σετ αλλά και στα δύο επόμενα. Ως τότε Ο Ρανγκέλ ήταν σταθερά η μοναδική λύση του Παναθηναϊκού από πρώτο χρόνο (όταν το επέτρεπε η κάκιστη υποδοχή).

Ο επαναληπτικός για την πρόκριση στους «4» θα διεξαχθεί στην Πυλαία στις 4/1 και ο ΠΑΟΚ χρειάζεται καθαρή νίκη με 3-0 ή 3-1 ή νίκη με 3-2 για να διεκδικήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ Σε περίπτωση που οι Πράσινοι επικρατήσουν με οποιοδήποτε σκορ τότε περνούν στους «4». Ως τότε βέβαια οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν αλλά για το Super Cup στις 28 Δεκεμβρίου.

Ο ΠΑΟΚ είχε σε καταπληκτική μέρα Γιόρνα και Κοκκινάκη που κράτησαν άριστα την υποδοχή ενώ το σέρβις του είχε διάρκεια στο μεγαλύτερο κομμάτι των τριών σετ με τους Πράσινους να μην παίρνουν τίποτα από τα άκρα τους στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Ο εκπληκτικός Μπραμ Βαν Ντεν Ντρις σε σέρβις και επίθεση πλήγωσε την πρώην ομάδα του η οποία στο πρώτο σετ βρέθηκε πίσω στο -4 (1-5) και παρότι μείωσε στους τρεις δεν κατάφερε να ακολουθήσει και το έχασε εύκολα με 21-25. Ανάλογη εικόνα και στο δεύτερο σετ με τους παίκτες του Γιόσκο Μιλενκόσκι να το κατακτούν ακόμα πιο εύκολα και να αποκτούν ψυχολογία.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και στο τρίτο σετ με τον Κόστα να φέρνει τον ΠΑΟΚ στο +5 (13-18) αλλά οι Πράσινοι αντέδρασαν προς το φινάλε του σετ με το σκορ στο 20-23 (επίθεση Ντεν Ντρις). Οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 3-0 με Φράγκο και Κόβαρ, ο Ιταλός έχασε το σέρβις αλλά ο ΠΑΟΚ δεν αξιοποίησε το σετ μπολ με τον Ερνάντες να το σβήνει, να παίρνει πόντο για το 25-24 και τον Πετρέα με άσο να δίνει οξυγόνο (26-24).

Όπως συνέβη όμως και στον Φοίνικα έτσι κι ο ΠΑΟΚ κατέρρευσε. Οι Πράσινοι με πρωταγωνιστή τον Ερνάντες που πίεσε στο σέρβις βρήκε περισσότερες λύσεις και πάρα πολύ εύκολα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με 25-16 και με την ψυχολογία στα ύψη μπήκαν με 4-0 στο τάι μπρέικ και ολοκλήρωσαν την ανατροπή με 15-8 και 3-2 σετ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΟΚ 3-2

ΤΑ ΣΕΤ: 21-25, 19-25, 26-24, 25-16, 15-8

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσους, 54 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 12 άσους, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 10 (7/22 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 59% υπ. – 41% άριστες), Πετρέας 11 (5/10 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (1 άσσος), Ρανγκέλ 14 (10/12 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 5 (5/16 επ., 40% υπ. – 20% άριστες), Ερνάντες 36 (27/44 επ., 6 άσοι, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 47% υπ. – 34% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης, Κωστόπουλος.

ΠΑΟΚ (Μιλένκοσκι): Γιόρνα 12 (11/28 επ., 1 άσος, 68% υπ. – 42% άριστες), Κόστα 13 (8/9 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Γουόλς 5 (2/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 12 (7/12 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Ράπτης 7 (5/19 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 18% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 27 (19/41 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 52% υπ. – 39% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1/3 επ.), Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος 2 (2/2 επ.).