21.4 C

Η Καλλιθέα διέλυσε με 3-0 την ΑΕΚ Β’ στο ντεμπούτο του Σίμου, πρώτη νίκη για τον Απόλλωνα Λάρισας (vid)

Με ένα γκολ στην αρχή του κάθε ημιχρόνου και ένα στα τελευταία λεπτά, η Καλλιθέα επικράτησε εύκολα της ΑΕΚ Β’ με 3-0.

Στο ντεμπούτο του Γιώργου Σίμου στον πάγκο της ομάδας, οι γηπεδούχοι παρουσίασαν εξαιρετικό και σοβαρό πρόσωπο και παίρνοντας από την αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού αλλά και το προβάδισμα, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 3-0.

Το σκορ άνοιξε στο 5ο λεπτό ο Γιάννης Λουκίνας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Από εκεί και πέρα το πρώτο ημίχρονο κύλησε με την ομάδα του Σιμού να έχει την μπάλα στα πόδια της, χωρίς όμως να απειλεί την Ένωση.

Από την πλευρά της η ΑΕΚ προσπάθησε να απειλήσει στις αντεπιθέσεις, αλλά δεν μπόρεσε να βάλει σε κανένα σημείο του ματς πραγματικά προβλήματα στους γηπεδούχους. Το 2-0 έκανε ο Κυνηγόπουλος στο 46ο λεπτό, ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Κωστανάσιος στο 86′.

Με τη νίκη αυτή η Καλλιθέα διατηρήθηκε σε απόσταση βολής από την κορυφή, ενώ η Ένωση υποχώρησε ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία.

Ο Απόλλων Λάρισας πήρε τεράστιο διπλό στην έδρα του Απόλλωνα Πόντου και πανηγύρισε έτσι τη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Super League 2. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο μεγαλύτερο μέρος του, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν στο δρόμο προς τα δίχτυα, κάτι που έκανε η ομάδα της Λάρισας στο 75ο λεπτό πανηγυρίζοντας σπουδαία νίκη.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 3/12

Αναγέννηση Καρδίτσας – Νίκη Βόλου 1-0 (Γκόλιας 41′)

Μακεδονικός – Ηρακλής 2-0 (7′ Σιμόνη / 51′ Αρεβάλο)

Κυριακή 4/12

Βέροια – Αλμωπός Αριδαίας 1-0 (Πεν. Ορφανίδης 84′)

ΑΕΛ – Θεσπρωτός 2-0 (33′ Νίνο, 61′ Νικολιάς)

Παναθηναϊκός Β’ – Πανσερραϊκός 0-1 (Κατσαντώνης 85′)

Διαγόρας – ΠΑΟΚ Β’ 2-3 (47′ Τάτσης, 60′ Παραστατίδης / 17′ πεν. Μπράντονιτς, 69′ Τζίμας, 85′ Μπράντονιτς)

Δευτέρα 5/12

Απόλλων Πόντου – Απόλλων Λάρισας 0-1

ΡΕΠΟ: Ηρακλής Λάρισας

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 2/12

ΠΑΟ Ρουφ – Ηρόδοτος 1-2 (49′ Τσιάβος / 52′ Μακρυδάκης, 55′ Κυριακίδης)

Ηλιούπολη – Παναχαϊκή 2-1 (33′ Τριανταφυλλάκος, 38′ Χέμπερτ / 55′ Λιποράσε)

Απόλλων Σμύρνης – Χανιά 1-0 (23′ πεν. Φατιόν)

Αιγάλεω – Ολυμπιακός Β’  0-0

Καλαμάτα – Επισκοπή 1-0 (66′ Πασάς)

Προοδευτική – Κηφισιά 0-4 (44′, 75′ Κουϊρουκίδης, 51′ Τετέι, 89′ Μαζουλουξής)

Athens Kallithea – ΑΕΚ Β’ 3-0 (5′ πεν. Λουκίνας, 46′ Κυνηγόπουλος, 85′ Κωστανάσιος)

ΡΕΠΟ: ΟΦ Ιεράπετρας