19.7 C

Super League 2: Πρώτη ήττα για τον Παναθηναϊκό Β’, φιγουράρει στην κορυφή η Κηφισιά

Η Κηφισιά διέλυσε με 0-4 την Προοδευτική και συνεχίζει να φιγουράρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Νότιου ομίλου.

Ο Κουϊρουκίδης άνοιξε το σκορ στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης και από εκεί και έπειτα με ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Ο Τετέι έκανε το 0-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 51′, ο Κουϊρουκίδης βρήκε δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 76′, ενώ ο Μαζουλουξής διαμόρφωσε στο 89′ το τελικό σκορ.

Με νίκες προχώρησαν οι δύο πρωτοπόροι του Βόρειου ομίλου. Ο ΠΑΟΚ Β’ επικράτησε δύσκολα με 2-3 του Διαγόρα Ρόδου, ενώ η ΑΕΛ επικράτησε εύκολα με 2-0 του Θεσπρωτού.

Ο Πανσερραϊκός υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό Β’ στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 0-1 χάρη σε γκολ του Κατσαντώνη στο 85′.

Η Βέροια πανηγύρισε τη πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 1-0 του Αλμωπού Αριδαίας χάρη σε γκολ του Ορφανίδη από το σημείο του πέναλτι.

Στις νίκες επέστρεψε η Καλαμάτα. Η ομάδα του Αναστόπουλου επικράτησε με 1-0 της Επισκοπής χάρη σε τέρμα του Πασά. Η ομάδα της Μεσσηνίας έπαιξε με τη φωτιά καθώς σπαταλούσε με το τσουβάλι τις ευκαιρίες, αλλά τελικά έφτασε στην πολυπόθητη νίκη. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και από το 20′ μέχρι το 30′ είχαν τρία δοκάρια. Αρχικά ο Λάμτσε στο 20′ παραλίγο να στείλε την μπάλα στη λάθος εστία αλλά αυτή σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ δοκάρι είχαν και οι Πασάς Ρόβας. Τελικά τη λύση έδωσε ο Πασάς στο 68′ πετυχαίνοντας το γκολ που έδωσε τη νίκη στη Μαύρη Θύελλα.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 3/12

Αναγέννηση Καρδίτσας – Νίκη Βόλου 1-0 (Γκόλιας 41′)

Μακεδονικός – Ηρακλής 2-0 (7′ Σιμόνη / 51′ Αρεβάλο)

Κυριακή 4/12

Βέροια – Αλμωπός Αριδαίας 1-0 (Πεν. Ορφανίδης 84′)

ΑΕΛ – Θεσπρωτός 2-0 (33′ Νίνο, 61′ Νικολιάς)

Παναθηναϊκός Β’ – Πανσερραϊκός 0-1 (Κατσαντώνης 85′)

Διαγόρας – ΠΑΟΚ Β’ 2-3 (47′ Τάτσης, 60′ Παραστατίδης / 17′ πεν. Μπράντονιτς, 69′ Τζίμας, 85′ Μπράντονιτς)