17.6 C

Βάκερ Τουν – Ολυμπιακός 24-22: Ηττήθηκε στην Ελβετία, αλλά παραμένει ζωντανός για την πρόκριση στους «16»

Με ήττα που δεν του φράζει τον δρόμο για τη φάση των «16» στο EHF European Cup αποχώρησε από την Ελβετία και την έδρα της Βάκερ Τουν ο Ολυμπιακός, που θα έχει την ευκαιρία στη ρεβάνς στο κλειστό της Ηλιούπολης να πάρει τη νίκη με τρία τέρματα διαφορά και μαζί το εισιτήριο της πρόκρισης για την επόμενη φάση.

Συγκεκριμένα το άλλο Σάββατο (10/12, 16:30), στη ρεβάνς στην Ηλιούπολη, οι παίκτες του Γιώργου Καρασαββίδη χρειάζονται νίκη με τρία γκολ διαφορά επί των Ελβετών, ώστε να εξασφαλίσουν το εισιτήριο για τη φάση των «16» του θεσμού, με τον κόσμο στο πλάι τους.

Οι Πειραιώτες πλήρωσαν σε μεγάλο βαθμό σήμερα το κακό τους ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο όπου βρέθηκαν πίσω στο σκορ με έξι γκολ διαφορά, αλλά ανέβασαν… στροφές και μείωσαν σε 19-16, με τον Νιόκας (44:50) και σε 19-17, με τον Μπάγιο (47:03).

Η αντεπίθεση των Ερυθρολεύκων συνεχίστηκε, με τον Βέμπερ να μειώνει σε 20-19 (53:01) και τον Νιόκας σε 21-20 (54:10).

Οι Ελβετοί βρέθηκαν ξανά στο +3 (23-20), ο Βέμπερ μείωσε σε 23-21, με πέναλτι (57:05), ενώ ο Πασσιάς έκανε το 24-22, στο 59ο λεπτό, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση. Μάλιστα, στην τελευταία φάση, ο Παπαβασίλης βρέθηκε σε εξαιρετική θέση, όμως «νικήθηκε» από τον γκολκίπερ των Ελβετών, με την ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη να χάνει μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στο ένα γκολ (24-23).

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 7-4, 10-5, 13-7, 15-11 (ημχ.) 18-11, 19-13, 19-16, 20-17, 21-20.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Δομπρής 4, Γκράτζαν 3, Καραμπουρνιώτης 2, Βέμπερ 2, Μπάγιος 2, Κανδύλας 1, Παπαδόπουλος 1, Πασσιάς 1, Σλαβούλιτσα 1, Μοντόρο, Λιόλιος, Μιχαηλίδης, Μπάουερ