16.6 C

Απόλλων Π. – Κολοσσός 85-66: Πάτησαν γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο και έκαναν άλμα στη βαθμολογία οι Πατρινοί

Την αντίσταση του Κολοσσού έκαμψε ο Απόλλων Πάτρας που πάτησε γκάζι στην τέταρτη περίοδο και έφτασε σε μία σημαντική νίκη με 85-66. Με τη νίκη αυτή οι Πατρινοί ανέβηκαν στο 3-5 και έπιασαν στη βαθμολογία τον σημερινό τους αντίπαλο που βρίσκεται ακριβώς στο ίδιο ρεκόρ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχαν σταθερό προβάδισμα, με τον Μπόγρη να κάνει πολύ καλή δουλειά στο πρώτο ημίχρονο. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο βαθμό (30-20) στο 13′, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα μίνι σερί και να κλείνουν το ημίχρονο με 7 πόντους πίσω.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πιο δυναμικό και ισορροπημένο και ο Κολοσσός κατάφερε στα μέσα της περιόδου να μειώσει στους 5 και μάλιστα να πλησιάσει ακόμη πιο πολύ στο φινάλε του δεκαλέπτου που βρήκε μπροστά τον Απόλλων με διαφορά μόλις τριών πόντων (60-57).

Εκεί που όλα έδειχναν πως θα έχουν ντέρμπι στην τελευταία περίοδο, οι πατρινοί με την έναρξη της έτρεξαν ένα σερί 7-0, ανέβασαν τη διαφορά στους 10 και από εκεί και πέρα έκαναν πάρτι κόντρα στον αντίπαλο τους που έγινε έρμαιο στις διαθέσεις τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Τσολάκος, Γερακίνης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 46-39, 60-57, 85-66

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 22/30 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 14/17 βολές, 35 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 3 επιθετικά), 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 22/42 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 10/15 βολές, 32 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη