19.7 C

Αγγλία – Ουαλία 3-0: Ράσφορντ και Φόντεν καθάρισαν για πλάκα την παρέα του άφαντου Μπέιλ (vids)

Η Αγγλία πήρε σβάρνα στο β' μέρος τους Ουαλούς και με τρία γκολ μέσα σε 18 λεπτά τους έστειλε με... ατιμωτικό τρόπο πίσω στη Βρετανία

Αν και είναι πολύ νωρίς, οι πάντα αισιόδοξοι Άγγλοι οπαδοί έχουν αρχίσει να σιγομουρμουρίζουν το διάσημο πια it’s coming home. Μπορεί η πρωτιά στον όμιλο να θεωρούταν αυτονόητη κόντρα σε σαφώς υποδεέστερες ομάδες, ωστόσο κανείς δεν μπορεί να είναι ποτέ βέβαιος σε ένα μουντιάλ ότι τα πράγματα θα κυλήσουν όπως τα υπολογίζει. Ειδικά όταν πρόκειται για την εθνική Αγγλίας…

Οι πιθανότητας να αποκλειστεί η ομάδα του Σάουθγκεϊτ πριν την έναρξη των αποψινών αγώνων ήταν πρακτικά ανύπαρκτες: έπρεπε να ηττηθεί με διαφορά τεσσάρων γκολ από τους Ουαλούς και ταυτόχρονα να νικήσουν οι ΗΠΑ το Ιράν ή να νικήσει το Ιράν τις ΗΠΑ με τουλάχιστον +3 γκολ. Ποιες όμως ήταν οι πιθανότητες να ισχύσει το πρώτο σενάριο, όταν ο θεωρητικά καλύτερος παίκτης της αντίπαλης ομάδας λέγεται Γκάρεθ Μπέιλ και βρισκόμαστε στα τέλη Νοέμβρη του 2022; Πρακτικά καμία.

Οι Ουαλοί τη γλίτωσαν στο πρώτο μέρος, έχοντας παρατάξει έντεκα παίκτες καρφωμένους στην άμυνα και τον πιο προωθημένο να βρίσκεται το πολύ 15 μέτρα έξω από την περιοχή του Γουόρντ. Για μια ομάδα που είχε θεωρητικές ελπίδες πρόκρισης με νίκη (εφόσον προέκυπτε ισοπαλία στο Ιράν – ΗΠΑ), η εικόνα που εμφάνισε η Ουαλία ήταν κάτι παραπάνω από θλιβερή. Και παρότι στάθηκε τυχερή στα… 50 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, ήταν αδύνατον να αποφύγει το πεπρωμένο της.

Μέσα σε ένα δίλεπτο, Ράσφορντ και Φόντεν χτύπησαν αλύπητα τις αδυναμίες των αντιπάλων τους και στο 52′ το σκορ ήταν ήδη 2-0. Στο 68′ ο φορ της Γιουνάιτεντ σκόραρε ξανά, δίνοντας τέλος στη σεμνή τελετή που έστειλε τους Ουαλούς άπραγους πίσω στην πατρίδα τους, με μόλις έναν βαθμό στις βαλίτσες…

Διαιτητής: Σλάβκο Βίντσιτς (Σλοβενία)

Κίτρινες: Τζέιμς, Ράμσεϊ

ΟΥΑΛΙΑ (Ρομπ Πέιτζ): Γουόρντ, Μέπαμ, Ρόντον, Ντέιβις (59΄ Μορέλ), Αμπάντου, Ν. Γουίλιαμς (36΄ Ρόμπερτς), Άλεν (81΄ Κόλγουϊλ), Ράμσεϊ (46΄ Τζόνσον), Τζέιμς (77΄ Γουίλσον), Μπέιλ, Μουρ

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σαουθγκέιτ): Πίκφορντ, Γουόκερ (57΄ Αλεξάντερ Αρνολντ), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο (65΄ Τρίπιερ), Ράις (58΄ Φίλιπς), Χέντερσον, Μπέλιγχαμ, Φόντεν, Ράσφορντ (76΄ Γκρίλις), Κέιν (58΄ Γουίλσον)