17.9 C

Κολοσσός – ΑΕΚ 73-67: Σούπερ Ροδίτες υπέταξαν την αποκαρδιωτική Ένωση

Κολοσσός Ρόδου για φίλημα. Πραγματοποιώντας εξαιρετικό ματς, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επικράτησε με 73- 67 και ανάγκασε την ΑΕΚ στη δεύτερη της ήττα στη σεζόν (5-2).

Οι γηπεδούχοι κάνοντας καταπληκτική δουλειά στο κομμάτι των επιθετικών ριμπάουντ, ισοφαρίζοντας μάλιστα την καλύτερη τους φετινή επίδοση (19), έφτασαν στη τρίτη τους νίκη και ανέβηκαν στο 3-4.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε από την αρχή το προβάδισμα, χωρίς όμως να μπορέσει να ξεφύγει ποτέ πραγματικά στο σκορ. Η διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν στους 5 για την Ένωση (15-20), αλλά τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Κολοσσός μείωσε, έφτασε τους Κιτρινόμαυρους, με το ημίχρονο να κλείνει ισόπαλο με 33-33. Η ομάδα της Ρόδου κατάφερε να μείνει στο παιχνίδι κυρίως στα επιθετικά ριμπάουντ έχοντας στα πρώτα 15 λεπτά, 10, και έτσι με την έναρξη της τρίτης περιόδου προσπέρασαν.

Μάλιστα όσο περνούσε η ώρα τα επιθετικά ριμπάουντ ανέβαιναν και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν την καλύτερη τους φετινή επίδοση με συνολικά 19.

Εκτός από το κομμάτι των επιθετικών ριμπάουντ, ο Κολοσσός είχε σε εξαιρετική ημέρα και τους Σταρκς και Γιαννόπουλο, που πέτυχαν μαζί πάνω από 40 πόντους.

Έτσι όσο περνούσε η ώρα, τόσο φαινόταν πως η ομάδα της Ρόδου μπορεί να φτάσει στη νίκη, καθώς στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου βρέθηκε μπροστά με 6.

Η ΑΕΚ δεν τα παράτησε και έχοντας ως μόνους διασωθέντες τους Φραζίρ και Στρέλνιεκς και ισοφάρισε σε 65-65 τρία λεπτά πριν το τέλος.

Εκεί όμως μίλησε η συνολικότερη εικόνα του αγώνα και οι γηπεδούχοι όντας πιο ψύχραιμη έφτασαν σε μια δίκαιη νίκη με 73-67.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου – Κατραχούρας, Τσιμπούρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 33-33, 49-48, 73-67

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 25 (4/11 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη), Κόφι 10 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 6 (5 ριμπάουντ), Κατσίβελης 1, Γιανναόπουλος 17 (5/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Μορέιρα 6 (6 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 6 (8 ριμπάουντ), Ντίξον, Μπιλλής, Ιορδάνου, Τιγκ 2

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζερ 15 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Φλιώνης 2, ΜακΓκριφ 8 (0/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μάντσεν 6, Γουίλιαμς 10 (2/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Κόνιαρης, Πετρόπουλος, Φιλιππάκος 4, Μίτσελ 10 (3/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Στρέλνιεκς 12 (1/1 δίποντο, 3/7 τρίποντα)