18 C

Προμηθέας – Ολυμπιακός 72-100: Ερυθρόλευκος σίφουνας σάρωσε το «Δ. Τόφαλος» (vid)

Με 39 πόντους στο πρώτο 10λεπτο και τη διαφορά να φτάνει ως και το +41, ο Ολυμπιακός ήταν πραγματικός οδοστρωτήρας για 30', μέχρι να σβήσει φυσιολογικά τις μηχανές στην τελευταία περίοδο

Σαρωτικός κι απολαυστικός στην Πάτρα, ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης μετά από μια πολύ απαιτητική διαβολοβδομάδα. Οι πρωταθλητές Ελλάδας επιβλήθηκαν με κατοστάρα (72-100) του Προμηθέα με 56% στο τρίποντο κι έφτασαν στο 7-0 στο πρωτάθλημα πριν το μεγάλο ματς με την Εφές στην Κωνσταντινούπολη και το ντέρμπι της Δευτέρας (5/12) στο ΣΕΦ απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Ο Σάσα Βεζένκοφ και ο Σακίλ ΜακΚίσικ έβαλαν από 22 πόντους, ο Κάνααν προσέθεσε 13 με 3/6 τρίποντα, ο Μπλακ 11 ενώ ο Γουόκαπ μοίρασε 13 ασίστ και ο Γιώργος Μπαρτζώκας τον χρόνο με τον Φαλ να παίζει για μόλις 10′. Ο Κώστας Σλούκας πήρε ανάσες, ο Πίτερς δεν ταξίδεψε λόγω μικροτραυματισμού αλλά ο Ολυμπιακός μπήκε σοβαρός και συγκεντρωμένος για να καθαρίσει το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο.

Η άμυνα ήταν χαλαρή μόνο στα πρώτα 5′ και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν πια όλα είχαν κριθεί. Οι πρωταθλητές έβαλαν 39 (!) πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, η διαφορά πήγε στο +19 και έκλεισε στους 20 στο ημίχρονο με τον Προμηθέα να μην μπορεί να ακολουθήσει ειδικά όταν η άμυνα του Ολυμπιακού έπαιζε στα κόκκινα.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Ερυθρόλευκους να μπαίνουν με 4/4 τρίποντα και τον ΜακΚίσικ να μοιάζει ασταμάτητο, οι Πατρινοί απλώς περίμεναν να δουν πότε οι φιλοξενούμενοι θα κατεβάσουν ρυθμό.

Εν τέλει το έκαναν στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν και πέτυχαν μόλις 13 πόντους με τον Τζορτζ Πάπας να παίρνει αρκετό χρόνο μαζί με Μπλακ, Λούντζη, Λαρεντζάκη και Κάνααν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Τζιοπάνος, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-39, 37-57, 48-88, 72-100

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 18/40 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 3/4 βολές, 35 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 15 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 21 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/29 δίποντα, 17/30 τρίποντα, 3/4 βολές, 26 ριμπάουντ (26 αμυντικά – κανένα επιθετικό), 33 ασίστ, 14 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Ντάνγκουμπιτς 9 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Γιανγκ 6 (2/7 σουτ), Γκίκας 5 (1), Τανούλης 11 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Κουλμπόκα 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κάουαν 2, Κόντιτ 10 (5/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 6, Μουράτος 2, Λάγιος 2, Κακλαμανάκης, Σίμπσον 9 (3/5 τρίποντα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 22 λεπτά), Βεζένκοφ 22 (5/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 8 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπλακ 11 (5/6 δίποντα), ΜακΚίσικ 22 (2/2 δίποντα, 6/7 τρίποντα), Κάναν 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Λούντζης 3, Λαρεντζάκης 3 (1/5 σουτ), Πάπας 3 (1), Φαλ 6 (3/3 δίποντα), Μπόλομποϊ 4