21.2 C

Ελλάδα – Μ. Βρετανία 72-65: Πάτησε γκάζι στο τέλος και έκανε άλμα πρόκρισης η εθνική

Μπορεί να τα βρήκε σκούρα, αλλά η εθνική κατάφερε να επικρατήσει με 72-65 κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία, να κάνει το 4/4 και να κάνει άλμα πρόκρισης για να βρεθεί στο EuroBasket του 2023. Οι Βρετανίδες ήταν ανταγωνιστικές, αλλά στο τέλος του αγώνα γνώρισαν μία ακόμη ήττα και υποχώρησαν στο 1-3.

Η Μεγάλη Βρετανία μπήκε αποφασισμένη στο παιχνίδι και φάνηκε από την αρχή πως θα βάλει δύσκολα στην εθνική ομάδα.

Παρόλα αυτά οι Ελληνίδες διεθνείς ήταν αυτές που έκλεισαν μπροστά στην πρώτη περίοδο (18-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βρετανίδες πάτησαν γκάζι και με επιμέρους σκορ 13-26, έκλεισαν μπροστά το ημίχρονο με 31-38.

Η Φαγκμπένλε βρέθηκε σε εξαιρετικό απόγευμα και κυρίως χάρη σε αυτήν η χώρα της κατάφερε να πάρει αυτή την απόσταση.

Η Ελλάδα αντέδρασε με τις Σπανού και Φασούλα να βγαίνουν μπροστά και όπως και στην πρώτη περίοδο, έκλεισε το δεκάλεπτο με υπέρ της σκορ 18-12 για το 49-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ελληνίδες έβγαλαν την εμπειρία τους στο παρκέ και με ψυχραιμία, αλλά και σωστές προσπάθειες σε άμυνα και επίθεση, προσπέρασαν στο σκορ.

Το προβάδισμα έμεινε σταθερό μέχρι το τέλος και η Ελλάδα επικρατώντας με  πανηγύρισε το 4/4 στα προκριματικά για το EuroBasket.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γέβτοβιτς, Μαρκίς, Μέιρσον

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12, 31-38, 49-50, 72-65

ΕΛΛΑΔΑ (Πρέκας): Φασούλα 22 (8/13 δίποντα, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 κλεψίματα), Παυλοπούλου 11 (5/9 δίποντα), Σπανού 15 (7/10 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σταμάτη 14 (1/2 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Σταμολάμπρου 6, Αλεξανδρή, Χαιριστανίδου, Χριστινάκη 4, Σωτηρίου

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Μπουθέτα): Μπέκφορντ-Νόρτον 9, Φαγκμπένλε 18 (7/12 δίποντα, 4/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκέιλ 3 (1), Χάντι 6 (2), Σίμπσον 2, Ανίγκουε 11 (5/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τσαρλς, Λέοναρντ 7 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Μονακάνα, Ρομπ 5 (1), Στούαρτ 4

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 24/39 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 12/16 βολές, 42 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 14 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 21 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μεγάλης Βρετανίας: 19/41 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 12/17 βολές, 37 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 19 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 18 λάθη