15.7 C

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-2: Ερυθρόλευκη κατάρρευση από το 0-2

Οι Ερυθρόλευκοι γνώρισαν την 6η σερί ήττα τους από τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα παρότι προηγήθηκαν με 0-2 στα σετ - Ρεσιτάλ λαθών από τη γραμμή του σέρβις και Στερν σε πάρα πολύ κακή μέρα, με τους Πράσινους να φτάνουν σε ακόμα μια ανατροπή και να μειώνουν στους τρεις από την κορυφή

Ο Παναθηναϊκός έκανε αυτό που ξέρει να κάνει πολύ καλά στα φετινά ντέρμπι: γύρισε το ματς και με τον Ερνάντες να είναι αποτελεσματικός πανηγύρισε τη νίκη με 3-2 στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι απέναντι στον Ολυμπιακό.

Οι Ερυθρόλευκοι επαναπαύτηκαν μετά την κατάκτηση των δύο πρώτων σετ, η απόδοση του Τράβιτσα και του Στερν ήταν πάρα πολύ κακή ειδικά από το τρίτο σετ κι έπειτα με αποτέλεσμα η ανάπτυξη να γίνει προβλέψιμη. Βασικός λίμπερο αγωνίστηκε ο Δαλακούρας που υποχρεώθηκε να καλύψει το κενό των δύο τραυματιών (Τζιάβρα και Γκαρά) με αποτέλεσμα οι επιλογές στα άκρα να είναι περιορισμένες.

Οι Πράσινοι έκαναν το 6-0 σερί στις νίκες τους απέναντι στον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα και παρότι οι Ερυθρόλευκοι παρέμειναν στην κορυφή έχουν πλέον συγκάτοικο τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είπε «ευχαριστώ» για τους 26 πόντους (παραπάνω από ένα σετ) που πήρε από τα χαμένα σέρβις των Ερυθρολεύκων αλλά και από τους 14 από τις χαμένες επιθέσεις για να μειώσει τη διαφορά στους δύο από τους πρωτοπόρους.

Ο Ζήσης που επέστρεψε από τραυματισμό και δεν είχε ρυθμό δεν τα πήγε άσχημα σε τόσο απαιτητικό ματς με τον Κόβαρ να είναι καλύτερος από το τρίτο σετ. Πρώτος σκόρερ για τους Πράσινους ο Ερνάντες με 19 κι ακολούθησαν Κόβαρ και Ρανγκέλ με 16 και 12 αντίστοιχα.

Ο Ολυμπιακός πήρε 12 πόντους από μπλοκ και μόλις 7 από την τελική γραμμή με τον Παγένκ να είναι ο πιο αποτελεσματικός και τον Ιντάλγκο να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ του αγώνα με 21 αλλά να μη βρίσκει σε κανένα σημείο του αγώνα ρυθμό από το σέρβις.

Το πρώτο σετ ανήκε ολοκληρωτικά στους Ερυθρόλευκους που λειτούργησαν εξαιρετικά στο σέρβις και στο μπλοκ άμυνα: Ο Ιντάλγκο κι ο Παγένκ (δύο σερί άσοι) ο Ολυμπιακός έφτασε στο +3 (7-10) το οποίο διατήρησε κι έφτασε στο +5 με δύο λάθη του Φράγκου (11-16, 16-21). Ο Ιντάλγκο πήρε κρίσιμους πόντους στο τελείωμα του σετ και οι Ερυθρόλευκοι έφτασαν στο 0-1 με 22-25.

Ο Παναθηναϊκός με τα σέρβις του Πετρέα έτρεξε 4-0 σερί στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ με τους Ερυθρόλευκους να φτάνουν στην ισοπαλία με τα μπλοκ του Τράβιτσα και του Παγένκ για να βρουν ψυχολογία και να προσπεράσουν και να πάρουν σημαντική διαφορά τριών πόντων με άσο του Ιταλού πασαδόρου και καταπληκτικές πάιπ από Ιντάλγκο και Κουμεντάκη (17-20). Άσος του Στερν για το 17-21, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει το δικό του σερί χάρη στα τέσσερα διαδοχικά λάθη του Σλοβένου διαγωνίου (είχε 2/11 στο σετ!), να ισοφαρίζει και να προσπερνά με Ερνάντες ο οποίος όμως με το σκορ στο 24-23 δέχθηκε δύο μπλοκ από τον Κουμεντάκη (ο Παγένκ έκανε τρομερή δουλειά στο σέρβις) και στη συνέχεια ο Κόβαρ εκτέλεσε άουτ για το 24-26 και το 0-2 στα σετ.

Οι Πράσινοι παρότι βρέθηκαν πάλι να σηκώνουν κουπί αλλά αντέδρασαν καλύτερα στο τρίτο σετ με τον πιο σταθερό σέρβερ τους τον Γιώργο Πετρέα: οι Πράσινοι έκαναν το 8-4 με τον Κόβαρ και με άσο του Ιταλού που ανέβασε την απόδοσή του έγινε το 12-7. Ο Παγένκ ήταν ο μοναδικός που πάλευε (17-15) αλλά εκεί οι κακές επιλογές του Τράβιτσα σε συνδυασμό με τη μειωμένη απόδοση του Στερν έφεραν τον Παναθηναϊκό (που είδε τους Γιάκομπσεν και Ερνάντες να ανεβαίνουν) στο 1-2 με επίθεση του Ρανγκέλ.

Το τέταρτο σετ βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με άσο του Παγένκ και καλά σέρβις του σταθερού Λινάρδου (ο οποίος τροφοδοτήθηκε ελάχιστα ή/και άσχημα από τον Τράβιτσα) για το 5-8 κι αυτή η διαφορά πάνω κάτω έμεινε ως έχει μέχρι το 17-19. Οι Πράσινοι ισοφάρισαν με μπλοκ του Ρανγκέλ σε Ιντάλγκο (19-19), προσπέρασαν με άσο του Ερνάντες και βρήκαν δύο σετ μπολ για την ισοφάριση χάρη στις εξαιρετικές επιθέσεις του Κουβανού (25-22).

Το μομέντουμ του Παναθηναϊκού δεν άλλαξε και οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι με εξαίρεση κάποια μικρά καλά διαστήματα δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν και παρέδωσαν πνεύμα για να ηττηθούν με 15-10.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2

ΤΑ ΣΕΤ: 22-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-10

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 44 λάθη αντιπάλου ενώ οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσους, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 16 (12/24 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 43% υπ. – 35% άριστες), Πετρέας 6 (3/8 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 5 (1/1 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (10/14 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 9 (5/25 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 63% υπ. – 50% άριστες), Ερνάντες 19 (17/39 επ., 2 άσοι) / Ζήσης (λ., 65% υπ. – 47% άριστες)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τζουλιάνι): Παγένκ 11 (3/9 επ., 4 άσοι, 4 μπλοκ), Στερν 16 (14/40 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (11/24 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 78% υπ. – 78% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/3 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 21 (20/36 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες) / Δαλακούρας (λ., 50% υπ. – 25% άριστες), Χανδρινός 1 (1/3 επ.), Παπαγγελόπουλος