18.2 C

Άρης – Καρδίτσα 85-68: Εύκολο απόγευμα στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο για τους Κιτρινόμαυρους

Ο Άρης ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και έφτασε εύκολα στη νίκη με 85-68 κόντρα στην Καρδίτσα. Ανέβηκαν στο 4-3 οι Κιτρινόμαυροι, παρέμεινε στα χαμηλά της βαθμολογίας η θεσσαλική ομάδα με 1-5.

Φανταστικοί ατμόσφαιρα από τους φίλους των Θεσσαλονικέων που γέμισαν το Αλεξάνδρειο.

Στο γήπεδο ο προπονητής του ποδοσφαιρικού τμήματος Άλαν Πάρντιου και αρκετοί ποδοσφαιριστές, Γκρέι, Γκαρθία, Οντουμπάτζιο, Πίρσμαν, Ντιόπ, Πάλμα, Κουέστα και Ματέο Γκαρσία.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Τα πρώτα λεπτά ήταν πιο πολύ αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, που οδηγήθηκαν σε αρκετές λάθος επιλογές με αποτέλεσμα να παραμένουν κοντά η μία στην άλλη.

Ο Άρης έκλεισε μπροστά μόλις με δύο (15-13), αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και η Καρδίτσα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει στο σκορ.

Οι Κιτρινόμαυροι ανέβασαν τη διαφορά στους 14 (40-26) στο 19′, παρά τα κακά ποσοστά στα τρίποντα μέχρι εκείνη τη στιγμή (3/12).

Ο Γκούντγουιν ήταν εξαιρετικός μέχρι εκείνη την ώρα και είχε προλάβει να σκοράρει 10 πόντους πριν κάτσει στο πάγκο με 3 φάουλ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν απρόσεκτοι και με 12 λάθη στο πρώτο ημίχρονο, πήγαν με τιμητικό σκορ για αυτούς στα αποδυτήρια (44-31).

Στην τρίτη περίοδο πήρε σκυτάλη ο Νότε για τους Κιτρινόμαυρους και η διαφορά στο 25′ έφτασε μέχρι και τους 20 (56-36).

Εκεί οι φιλοξενούμενοι έχοντας ως μπροστάρη τον Μπέιτμον, έτρεξαν ένα σερί 11-0 και μείωσαν μέχρι τους 9 (56-47).

Από εκεί και μετά η διαφορά παγιώθηκε, έχοντας μικρές μεταβολές προς τα πάνω και προς τα κάτω μέχρι το τέλος του αγώνα και ο Άρης έφτασε στη νίκη με 85-68.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Τσώνος, Χριστινάκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 44-31, 61-53, 85-68

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 27/56 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 7/13 βολές, 56 ριμπάουντ ( 29 αμυντικά – 27 επιθετικά), 16 ασίστ, 12 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 19/35 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 15/25 βολές, 35 ριμπάουντ ( 26 αμυντικά – 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 21 λάθη, 4 μπλοκ