16.4 C

Μπακς – Καβαλίερς 117-102: Ο Γιάννης ακόμα καρφώνει για τα Ελάφια που ξέσπασαν πάνω στο Κλίβελαντ (vid)

Με τον... Air Γιάννης να ολοκληρώνει το ματς με 9 καρφώματα και συνολικά 38 πόντους, οι Μπακς έκαμψαν με ιδρώτα την αντίσταση των μαχητικών Καβαλίερς που όμως λύγισαν στην τρίτη περίοδο και έφυγαν ηττημένοι από το Fiserv Forum

Air… Γιάννης και επιστροφή στις νίκες για τους αποφασιστικούς Μπακς που έβαλαν στα καλάθια τους Κλίβελαντ Καβαλίερς και με μία ονειρική τρίτη περίοδο του Έλληνα αστέρα τους έφτασαν σε μία άνετη τελικά νίκη με 117-102.

Ο Γιάννης έκανε εννιά καρφώματα στο παιχνίδι, έχοντας συνολικά 38 πόντους με 11/17 δίποντα! Μόλις δύο, δηλαδή, εύστοχα σουτ μέσα από 7.25 μέτρα εκτός των καρφωμάτων που πέτυχε, ενώ είχε και 2/3 τρίποντα και 10/14 βολές.

Παράλληλα μέτρησε εννιά ριμπάουντ, έξι ασίστ και δύο μπλοκ σε μόλις 31 λεπτά συμμετοχής, δείχνοντας σε δαιμόνια κατάσταση.

Σε οκτώ λεπτά στην καθοριστική τρίτη περίοδο, οι Μπακς πέτυχαν επί μέρους σκορ 23-2 και το -11 έγινε +10, συνεχίζοντας ως το τέλος της περιόδου που ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι.

Το μυστικό ήταν η άμυνα πάνω σε Ντόνοβαν Μίτσελ και Ντάριους Γκάρλαντ. Οι δύο τους είχαν μαζί 38 πόντους με 14/26 στο πρώτο μέρος (63-52 το σκορ) και στη συνέχεια πέτυχαν μόλις άλλους 11 με 4/16!

Συνολικά ο Μίτσελ σημείωσε 29.

Οι Μπακς έφτασαν στο 13-5 και κράτησαν την 2η θέση σε ολόκληρο το ΝΒΑ πίσω από τους Σέλτικς και οι Καβαλίερς έπεσαν στο 12-7, αλλά έμειναν στην 3η θέση της Ανατολής με τους Πέισερς να βρίσκονται ακριβώς από πίσω τους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-30, 52-63, 87-73, 117-102.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Άλεν 8 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 28:15), Γιάννης Αντετοκούνμπο 38 (11/17 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 10/14 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 μπλοκ σε 30:58), Λόπεζ 8 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κάρτερ 18 (5/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χόλιντεϊ 9 (4/13 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πόρτις 14 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νουόρα 7 (2/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Χιλ 5 (1), Μάθιους 5 (1), Μαμουκελασβίλι 3, Μπότσαμπ 2, Γκριν, Θανάσης Αντετοκούνμπο

ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ (Τζέι Μπι Μπίκερσταφ): Γουέιντ 7 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ),Ίβαν Μόμπλι 8 (2/12 σουτ, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Άλεν 1, Μίτσελ 29 (6/13 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 2/2 βολές), Γκάρλαντ 20 (6/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Οκόρο 13 (1 τρίποντο, 6/6 βολές), Οσμάν 8 (2), Λόπεζ 8, Αϊζέια Μόμπλι 2, Νέτο 1, Ντιακίτε 5 (1)