12 C

Μονακό – Μπάγερν 80-79: Οι Μονεγάσκοι έπαιξαν με τη φωτιά αλλά δεν κάηκαν και επέστεψαν στις νίκες

Η Μονακό επικράτησε με 80-79 επί της Μπάγερν Μονάχου και επέστρεψε στις νίκες ανεβαίνοντας στο 7-3 μαζί με Ολυμπιακό και Ρεάλ Μαδρίτης. Αντίθετα, οι Βαυαροί υποχώρησαν στο 3-7.

Οι δύο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη και μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου φαινόταν πως το παιχνίδι θα πάει σε φινάλε θρίλερ. Τελικά, οι Μονεγάσκοι πάτησαν γκάζι στην τελευταία περίοδο και με τον Ελί Οκόμπο να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, φάνηκε να καθαρίζουν εύκολα.

Ο καθησυχασμός τους όμως στο τέλος, την έκαναν να δεχθεί 13 πόντους σε ένα λεπτό και τελικά να επικρατεί με τη μικρότερη δυνατή διαφορά.

Δύο διαφορετικά πρόσωπα παρουσίασαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες. Αρχικά οι γηπεδούχοι έτρεξαν με την έναρξη του αγώνα ένα σερί και βρέθηκαν στα πρώτα 4 λεπτά να προηγούνται με διψήφια διαφορά (15-4 στο 5′). Από εκεί και πέρα πήρε την σκυτάλη η Μπάγερν και με δικό της σερί κατάφερε να μειώσει τη διαφορά μέχρι το τέλους της περιόδου (17-14).

Από εκεί και πέρα τα πράγματα ισορρόπησαν. Στο παιχνίδι γινόταν μια πραγματική μάχη και το προβάδισμα περνούσε συχνά και στις δύο πλευρές. Αυτοί πάντως που κατάφεραν να κλείσουν μπροστά το πρώτο μέρος ήταν οι γηπεδούχοι, έχοντας την ελάχιστη διαφορά που θα μπορούσαν (34-33).

Η εικόνα έμεινε η ίδια και στην τρίτη περίοδο και όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα είναι ντέρμπι μέχρι το τέλος. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους Μονεγάσκους να προηγούνται με τρεις (53-50).

Όμως οι παίκτες της Μονακό άλλαξαν τους συσχετισμούς και πάτησαν γκάζι για να πάρουν προβάδισμα 10 πόντων (69-59) τρία λεπτά πριν το τέλος.

Η διαφορά παρέμενε σταθερή, αλλά οι γηπεδούχοι κόντεψαν να τα κάνουν μούσκεμα στο τελευταίο 1,5 λεπτό, καθώς δέχθηκαν 13 πόντους.

Οι Βαυαροί το πίστεψαν, μείωσαν στον πόντο 0,6 πριν το τέλος του αγώνα, αλλά τελικά δεν κατάφεραν να κάνουν την τεράστια ανατροπή με την Μονακό να επικρατεί (80-79).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 34-33, 53-50, 80-79

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 23/36 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 13/20 βολές, 25 ριμπάουντ (15 αμυντικά – 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 17/29 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 12/12 βολές, 40 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 18 επιθετικά), 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 19 λάθη

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκομπό 16 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Μπράουν 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 3 κλεψίματα), Λόιντ 8 (3/10 σουτ), Μπλόσομγκεϊμ 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μακουντού, Ντιάλο 13 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μοτιεγιούνας 4, Μορμάν, Ουαταρά 2, Χολ 10 (4/5 δίποντα, 2/3 βολές), Τζέιμς 13 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 2, Γουίνστον 12 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκιφάι 6 (2), Χάντερ 6 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόνγκα 2, Γιάραμα 10 (1), Λούτσιτς 5 (1), Όμπστ 18 (5/7 τρίποντα), Χάρις, Ρούμπιτ 14 (5/5 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκιλέσπι 4